Romana Krestýnová. Řezbářského symposia v Bystrém se účastní potřetí.

Romana Krestýnová. Řezbářského symposia v Bystrém se účastní potřetí. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sochařské symposium v Bystrém končí dražbou svatých Floriánů

  • 0
Desátý ročník řezbářského sympozia Woodart v Bystrém u Poličky skončí dražbou. Zúčastní se jí určitě také pozvaní zástupci okolních hasičských sborů, protože na programu bude veřejná aukce "svatých Floriánů". Jejich plastiky vznikly během sympozia.

Téma nadchlo i řezbáře z Holandska, Ruska a Česka, kteří přijeli v neděli a budou se rozjíždět po sobotní dražbě.

"Úplně jsem zajásala, protože jsem Floriána nikdy neřezala a tak jsem se na něj moc těšila. Hlavně jsem se snažila vyjádřit pohyb," řekla řezbářka Romana Krestýnová, která má za sebou práci na Bruncvíkovi, Permoníkovi, Švejkovi, Otesánkovi i dalších dřevěných sochách, z této se však zvlášť těší.

Podmínkou pro řezbářku z Verdeku u Dvora Králové nad Labem, podobně ovšem jako pro jejích dalších sedm kolegů, je zachovat nezbytné atributy mučedníka, kterými jsou antické oblečení, vlajka a vědro, kterým hasí plameny.

Svatý Florián je považován za patrona nejen hasičů, ale i dalších profesí, které souvisejí s ohněm - hutníků, kominíků, hrnčířů či pekařů. V ikonografii je představován obvykle v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasícího požár. Jeho kult byl značně rozšířen i v českých zemích a jeho sochy se budovaly na ochranu proti požáru.

Výtěžek z mučedníka putuje do školy

Řezbáři z ruské Moskvy, holandského Wijk aan Zee i čeští výtvarníci dostávají za předvádění řemesla nevelký honorář, při sobotní aukci mezi 14. a 15. hodinou mohou prodat některé své další výrobky. Výtěžek z plastik svatých Floriánů město věnuje na kulturní aktivity žáků základní školy.

"Bude to jako v každé jiné aukci - když hasičům dojde dech, tak Floriány koupí někdo jiný," řekla organizátorka akce Tereza Uherková.

Zájemci o práci řezbářů mohou spatřit ve staré knihovně výstavu dokumentující předchozích devět ročníků setkání Woodart Bystré.

Myšlenka pořádat setkání řezbářů, sochařů a výtvarníků, kterým učarovalo dřevo vznikla před jedenácti lety. Inspirací bylo holandské Wijk aan Zee, kde pořádají malířská sympozia v rámci Cultural Village of Europe.

Plastiky zkrášlují prostranství i budovy

"Začátkem roku 2003 jsme pozvali několik našich umělců a poslali jsme pozvání i do vesnic Cultural Village of Europe. Myšlenka "ať je ze dřeva ještě něco krásného", znamenala pro nás použít kmeny stromů, které již ukončily z různých důvodů svůj život. Využít je ne na spálení, ale prací umělců dát vyniknout jeho kráse a jedinečnosti," uvedla Tereza Uherková.

Dřevosochání postupně nabývalo na síle a velkou akcí se stalo až před čtyřmi lety. "Díky němu nové velké sochy a objekty krásně dotvářejí veřejná prostranství našeho města, menší umělecká díla proteplují interiéry městských budov," dodala Tereza Uherková.