Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stvoly, mříže, nebo lípa. Porota vybrala návrhy na zakrytí „rudého dědka“

  16:03aktualizováno  16:03
Odborná porota v Litomyšli vybrala tři z dvanácti návrhů, které se sešly v umělecké soutěži na doplnění kontroverzní sochy Zdeňka Nejedlého, kterému se přezdívalo rudý dědek. Podmínkou bylo, že zůstane na svém místě. Z dodaných návrhů porota nakonec důkladněji hodnotila pouze pět.

Jakub Grec navrhuje jako symbol 24 obětí litomyšlského monstrprocesu procesu vztyčit kolem sochy stvoly o výšce 4,5 – 7 metrů. | foto: archiv soutěže MěÚ Litomyšl

„Byl jsem překvapený z toho, co vše autoři navrhují. Byly tam nápady vážné i lehce recesistické, ale jsem moc rád, že se nám přihlásilo tolik umělců. Trochu mě mrzí, že více než polovina z nich porušila podmínky a chtěli sochu přesouvat nebo ji sundávat z podstavce, protože tyto návrhy jsme, i přes kvalitu některých z nich, nemohli podpořit. Dopředu jsme avizovali, že sochu nechceme bořit nebo přemisťovat,“ řekl po prvním kole soutěže starosta Radomil Kašpar.

Fotogalerie

„Nakonec jsme vybrali tři díla a doporučíme radě města ke schválení finanční odměny pro autory. Rada také rozhodne, zda vypíšeme druhé kolo a jak celou záležitost vyřešíme,“ dodal.

Odborná porota nakonec vybrala bez uvedení konečného pořadí tři návrhy. V prvním navrhuje Jakub Grec jako symbol 24 obětí litomyšlského monstrprocesu za komunistů vztyčit kolem sochy stvoly o výšce 4,5 – sedm metrů.

Trojice Matěj Hájek, Jindřich Ráftl a Jan Tůma hodlá uspět s návrhem struktury z povrchově upravených ocelových trubek připomínající mříže, která sochu částečně zakryje.

Jaroslav Sedlák v návrhu před sochu zasadil lípu, jež má odclonit minulost, ale zachovává historickou autentičnost.

Plánovaný rozpočet těchto projektů je 1,9 milionu korun, 4,2 milionu korun a 88 tisíc Kč.

Byly i pokusy zakrýt sochu růžemi anebo ji doplnit knihami

Odborná porota hodnotila například nápady na překrytí sochy novou vysvětlující tabulí, umístění mříží kolem litomyšlského rodáka a komunistického ministra nebo vybudování podzemní expozice. Ve hře byly i návrhy umístění sochy na otočný podstavec anebo na terénní úpravy, při kterých by socha neshlížela na ostatní, ale kolemjdoucí na ni.

Další autor zase navrhoval sochu sejmout z podstavce a dát na něj Nejedlého knihy. Jeden z návrhů také chtěl nechat okolí zarůst růžemi. Navrhovaný rozpočet byl většinou v rozmezí 500 tisíc až dva miliony korun, nicméně v soutěži byl i návrh za bezmála sedm milionů korun.

„Rozhodování nebylo snadné, návrhů padlo mnoho, včetně toho, že bychom mohli soutěž zrušit. Nyní je na radě města, jak se k tomu postaví. Osobně mě potěšilo, že v porotě usedli odborníci na historii, umění, architekturu, právo, ale i pan Jiří Kopřiva, oběť litomyšlského monstrprocesu. Debata o tom, co s prostorem kolem sochy udělat či neudělat, byla velice zajímavá,“ řekl k soutěži místostarosta Josef Janeček.

V odborné porotě kromě představitelů města byli architekt Josef Pleskot, výtvarník Jiří Příhoda, grafik Jiří Lammel, výtvarnice Veronika Šrek Bromová, historici Martin Boštík a Stanislav Vosyka, představitel Konfederace politických vězňů Jiří Kopřiva, advokát František Vyskočil, ředitel 1. ZŠ Petr Doseděl a historička umění Karina Kottová. V porotě rovněž usedli ředitelka Městské galerie Litomyšl Dana Schlaichertová a ředitel Regionálního muzea v Litomyšli René Klimeš.

Důvodem pro vypsání soutěže byly reakce Litomyšlanů na sochu Zdeňka Nejedlého, které radnice v posledních letech obdržela. Umístění vysvětlující tabulky k soše od Jana Hány krátce po sametové revoluci totiž část obyvatel nepovažuje za dostatečnou tečku za minulostí.

Tabulka s textem historika Milana Skřivánka „Zdeněk Nejedlý /1878–1962/ rozmnožil i poškodil kulturu českou, přinesl poctu i úhonu rodnému městu, jež oceňuje dobré, zavrhuje špatné jeho skutky“ podle kritiků dostatečně nereflektuje to, že Zdeněk Nejedlý byl významným historikem, muzikologem, organizátorem kulturních akcí, ale rovněž vysokým politikem a komunistickým ministrem, jenž se aktivně podílel na směřování naší vlasti v 50. letech minulého století.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Satoranský trefil vedení a pak se modlil. Přímluva proti Rusům zabrala

Tomáš Satoranský slaví s diváky českou výhru nad Ruskem.

Největší česká basketbalová hvězda Tomáš Satoranský sice za sebou má velké zápasy v Eurolize a NBA, přesto na...

Další z rubriky

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Najdete na iDNES.cz