Stvoly, mříže, nebo lípa. Porota vybrala návrhy na zakrytí „rudého dědka“

  16:03aktualizováno  16:03
Odborná porota v Litomyšli vybrala tři z dvanácti návrhů, které se sešly v umělecké soutěži na doplnění kontroverzní sochy Zdeňka Nejedlého, kterému se přezdívalo rudý dědek. Podmínkou bylo, že zůstane na svém místě. Z dodaných návrhů porota nakonec důkladněji hodnotila pouze pět.

Jakub Grec navrhuje jako symbol 24 obětí litomyšlského monstrprocesu procesu vztyčit kolem sochy stvoly o výšce 4,5 – 7 metrů. | foto: archiv soutěže MěÚ Litomyšl

„Byl jsem překvapený z toho, co vše autoři navrhují. Byly tam nápady vážné i lehce recesistické, ale jsem moc rád, že se nám přihlásilo tolik umělců. Trochu mě mrzí, že více než polovina z nich porušila podmínky a chtěli sochu přesouvat nebo ji sundávat z podstavce, protože tyto návrhy jsme, i přes kvalitu některých z nich, nemohli podpořit. Dopředu jsme avizovali, že sochu nechceme bořit nebo přemisťovat,“ řekl po prvním kole soutěže starosta Radomil Kašpar.

Fotogalerie

„Nakonec jsme vybrali tři díla a doporučíme radě města ke schválení finanční odměny pro autory. Rada také rozhodne, zda vypíšeme druhé kolo a jak celou záležitost vyřešíme,“ dodal.

Odborná porota nakonec vybrala bez uvedení konečného pořadí tři návrhy. V prvním navrhuje Jakub Grec jako symbol 24 obětí litomyšlského monstrprocesu za komunistů vztyčit kolem sochy stvoly o výšce 4,5 – sedm metrů.

Trojice Matěj Hájek, Jindřich Ráftl a Jan Tůma hodlá uspět s návrhem struktury z povrchově upravených ocelových trubek připomínající mříže, která sochu částečně zakryje.

Jaroslav Sedlák v návrhu před sochu zasadil lípu, jež má odclonit minulost, ale zachovává historickou autentičnost.

Plánovaný rozpočet těchto projektů je 1,9 milionu korun, 4,2 milionu korun a 88 tisíc Kč.

Byly i pokusy zakrýt sochu růžemi anebo ji doplnit knihami

Odborná porota hodnotila například nápady na překrytí sochy novou vysvětlující tabulí, umístění mříží kolem litomyšlského rodáka a komunistického ministra nebo vybudování podzemní expozice. Ve hře byly i návrhy umístění sochy na otočný podstavec anebo na terénní úpravy, při kterých by socha neshlížela na ostatní, ale kolemjdoucí na ni.

Další autor zase navrhoval sochu sejmout z podstavce a dát na něj Nejedlého knihy. Jeden z návrhů také chtěl nechat okolí zarůst růžemi. Navrhovaný rozpočet byl většinou v rozmezí 500 tisíc až dva miliony korun, nicméně v soutěži byl i návrh za bezmála sedm milionů korun.

„Rozhodování nebylo snadné, návrhů padlo mnoho, včetně toho, že bychom mohli soutěž zrušit. Nyní je na radě města, jak se k tomu postaví. Osobně mě potěšilo, že v porotě usedli odborníci na historii, umění, architekturu, právo, ale i pan Jiří Kopřiva, oběť litomyšlského monstrprocesu. Debata o tom, co s prostorem kolem sochy udělat či neudělat, byla velice zajímavá,“ řekl k soutěži místostarosta Josef Janeček.

V odborné porotě kromě představitelů města byli architekt Josef Pleskot, výtvarník Jiří Příhoda, grafik Jiří Lammel, výtvarnice Veronika Šrek Bromová, historici Martin Boštík a Stanislav Vosyka, představitel Konfederace politických vězňů Jiří Kopřiva, advokát František Vyskočil, ředitel 1. ZŠ Petr Doseděl a historička umění Karina Kottová. V porotě rovněž usedli ředitelka Městské galerie Litomyšl Dana Schlaichertová a ředitel Regionálního muzea v Litomyšli René Klimeš.

Důvodem pro vypsání soutěže byly reakce Litomyšlanů na sochu Zdeňka Nejedlého, které radnice v posledních letech obdržela. Umístění vysvětlující tabulky k soše od Jana Hány krátce po sametové revoluci totiž část obyvatel nepovažuje za dostatečnou tečku za minulostí.

Tabulka s textem historika Milana Skřivánka „Zdeněk Nejedlý /1878–1962/ rozmnožil i poškodil kulturu českou, přinesl poctu i úhonu rodnému městu, jež oceňuje dobré, zavrhuje špatné jeho skutky“ podle kritiků dostatečně nereflektuje to, že Zdeněk Nejedlý byl významným historikem, muzikologem, organizátorem kulturních akcí, ale rovněž vysokým politikem a komunistickým ministrem, jenž se aktivně podílel na směřování naší vlasti v 50. letech minulého století.

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

V Přelouči skončí výroba Avií, firma se soustředí na elektromobily

Nová avia Initia má pohon na všechny čtyři kola.

Jen rok a půl po slavnostním uvedení nového nákladního vozu AVIA se vedení firmy rozhodlo změnit strategii a v Přelouči...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Další z rubriky

VIDEO: Virem napadený rybník Buňkov vyvápnil vrtulník

V úterý proběhlo zavápnění rybníku Buňkov.

Přelouččtí rybáři v úterý splnili druhou podmínku veterinářů, a to, že do konce roku vydezinfikují vápnem rybník...

Kauza národního hřebčína je po letech u soudu, obžalobu četli tři hodiny

Část obviněných manažerů, kteří se domlouvali na opravách hřebčína

Krajský soud začal projednávat rozsáhlý případ oprav kladrubského hřebčína za evropské miliony. Obžaloba viní 17 lidí a...

V Přelouči skončí výroba Avií, firma se soustředí na elektromobily

Nová avia Initia má pohon na všechny čtyři kola.

Jen rok a půl po slavnostním uvedení nového nákladního vozu AVIA se vedení firmy rozhodlo změnit strategii a v Přelouči...

Najdete na iDNES.cz