Smog se vrátil, v Pardubickém kraji byl vyhlášen signál regulace

  9:38aktualizováno  12:41
Po silných mrazech začal obyvatele východu Čech opět trápit smog. V Pardubicích už meteorologové vyhlásili signál regulace, při němž by měli omezit provoz velcí znečišťovatelé. Továrny ale své chování podle schválených plánů moc nezmění, problém je v automobilové dopravě.

Elektrárna Opatovice nad Labem výrobu elektřiny a tepla kvůli smogu neomezí, jen nebude prášit při vykládání uhlí. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Znečištění se začalo zhoršovat už v pátek a od té doby stále roste. Měřící stanice v Pardubicích na Dukle zaznamenala poprvé více 150 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový za 24 hodin v pondělí v sedm hodin ráno.

"V půl deváté byl vyhlášen signál regulace, protože je předpoklad, že se stoupající tendence udrží," řekl iDNES.cz Tomáš Popelka z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Podle regulačního řádu by tak měly provoz omezit velké továrny. Blízko měřící stanice na Dukle leží Paramo, na opačném konci města Synthesia.  

Meteorolog připomněl, že problémem nejsou jen fabriky, ale hlavně automobilový provoz. Podle něj produkuje dokonce 80 procent aktuálně problematického znečištění. Výrazně zvýšené koncentrace polétavého prachu tak budou i kolem hlavních silničních tahů, kde omezení provozu záleží jen na řidičích.

Jak se měří smog

Hodnoty škodlivin v ovzduší zaznamenávají mimo jiné automatické měřicí stanice. Aktuální informace z té v Pardubicích na Dukle najdete zde. "Když je 24 hodin nadlimitní hodnota a není předpoklad, že se to v dalších 8 hodinách změní, vyhlašuje se upozornění," vysvětlil už dříve meteorolog Imrich Drapák. V případě polétavého prachu jsou dva limity, upozornění při více než 100 mikrogramech na metr krychlový, příkaz k omezení výroby pro znečišťovatele při více než 150 mikrogramech. Podobně se postupuje při odvolávání výstrahy, hodnoty musí být 24 hodin pod limitem.

"Naše energetika jede na zemní plyn a limity splňuje," řekla mluvčí Parama Jana Iovlevová. Ve výrobě je od 20. ledna zastaveno zpracování ropy a provoz hydrogenačního odsíření středních destilátů, takže ani výrobu firma dál omezovat nebude.

Podobně je na tom Synthesia, která podle své mluvčí aktuálně nevypouští do vzduchu nic, co by zvyšovalo regulované koncentrace polétavého prachu.

"V našem případě regulační plán funguje jen v případě teplých, bezdeštných a větrných dnů," vysvětlila Jaroslava Doležalová. To znamená, že třeba za letního sucha musí firma kropit zásoby uhlí nebo skládku popílku. Teď všude leží vrstva sněhu.

Elektrárny topit nepřestanou, nesmí jen vykládat uhlí

Signál regulace se nijak zásadně nedotkne výroby ve dvou uhelných elektrárnách v blízkosti Pardubic. Ta ve Chvaleticích podle vyjádření společnosti ČEZ limity prašnosti nepřekračuje a žádné regulační opatření se jí aktuálně netýká. Skládka uhlí leží pod sněhem.

"Pro nás je nejpodstatnějším opatřením v zimním období, že pokud regulace trvá déle než 48 hodin, musíme omezit vykládání paliva na skládku. V praxi to znamená, že vagony s uhlím jdou rovnou do výroby," řekl mluvčí Elektráren Opatovice Petr Zadák.

Komíny tedy méně kouřit nebudou. V Opatovicích nad Labem se navíc vyrábí kromě elektřiny také teplo pro Hradec Králové, Pardubice a Chrudim. Podle Zadáka nelze omezovat výrobu už kvůli současným mrazům.

Školky omezí vycházky

Po deváté hodině o smogové situaci informoval také pardubický městský rozhlas. I v něm zaznělo, že by řidiči pokud možno neměli vyjíždět, lidé by se měli vyhnout zvýšené fyzické zátěži a nemocní pobyt venku omezit.

Těmi to radami se začaly řídit mateřské školky. "Paní ředitelka nás o situaci informovala, nepůjdeme s dětmi na vycházku dnes ani v dalších dnech, pokud bude upozornění na smog platit," řekla například pracovnice MŠ Motýlek v ulici Josefa Ressla na Dukle.

"Výrazné zlepšení by mělo nastat ve středu, kdy nás přejde od severozápadu frontální systém," naznačil meteorolog Popelka. Do té doby bude podle něj stav setrvalý, signál regulace platí do odvolání.

Ve středu by měl vítr vanout rychlostí kolem osmi metrů za sekundu a také se čeká sněžení. Za frontou se do kraje dostane čerstvý vzduch od severozápadu až severu, který by měl ovzduší vyčistit.

Autor:

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Požár Apolenky někdo založil úmyslně, lidé z farmy jsou rozčarovaní

Ze shořelé stodoly zbyly jen obvodové zdi.

Velký požár farmy Apolenka u Pardubic, který minulý týden zničil stáje a zásoby sena a slámy na celou zimu, má...

Další z rubriky

Opravené autobusové nádraží v Moravské Třebové hlídají před vandaly kamery

Autobusové nádraží v Moravské Třebové prokouklo.

Budova autobusového nádraží v Moravské Třebové se zaplivanou čekárnou a ještě horším bufetem v sousedství, který...

Politici našli shodu na územním plánu Pardubic, uvolní plochy pro výstavbu

Radnice v Pardubicích.

Poslední dvě volební období se pardubičtí politici snažili schválit nový územní plán. Neúspěšně. Klíčový dokument byl i...

Na Dolní Moravě startuje zimní sezona. Někde ještě čekají na sníh

Být první na svahu? V resortu Dolní Morava si můžete rezervovat jízdu na...

Lyžařská sezona v Pardubickém kraji začíná. Zatím sice jen v nejvýše položeném středisku v Dolní Moravě, ostatní se...

Najdete na iDNES.cz