Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf chemičky chce za akcie od Šmidberského statisíce, dostal minimum

  13:24aktualizováno  13:24
Dlouhé obchodní partnerství majitele pardubického hokejového klubu Romana Šmidberského a bývalého ředitele pardubické firmy Synthesia Daniela Tamchyny skončilo těžkou roztržkou. Teď se soudí o hodnotu podílu v investiční společnosti AML Holding.

Majitel pardubického hokejového klubu Roman Šmidberský | foto: Michal Klíma, MAFRA

Podnikatel Roman Šmidberský, který vybudoval a poté prodal jednu z největších dopravních firem v Česku i Evropě, se v minulosti často spoléhal na svého společníka Daniela Tamchynu, současného ředitele ústecké Spolchemie.

Byl to právě Tamchyna, kterého majitel hokejového klubu dosadil na post šéfa představenstva pardubického hokeje.

V roce 2013 ale Tamchyna ze všech Šmidberského podniků odešel a mezi oběma podnikateli začal neobvyklý spor, který v pondělí pokračoval řízením u pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové.

Šmidberský se totiž rozhodl Tamchynu vyprovodit z jejich společného podniku AML Holding v roce 2013 nezvyklým způsobem.

Tamchyna držel ve společnosti pět procent akcií, každá měla nominální hodnotu dvacet tisíc korun. Znalec najatý Šmidberským však dospěl výpočty k závěru, že cena podniku je velmi nízká a jedna akcie má ve skutečnosti hodnotu jen 780 korun. A právě za tuto cenu provedl Šmidberský nucený výkup pěti akcií. S tím se Tamchyna nesmířil a Šmidberského zažaloval.

Firma má cenu jen 78 tisíc korun? divil se advokát

Pokud by byla pravda, že jedna akcie představující jedno procento společnosti má cenu 780 korun, hodnota celého holdingu by byla velice nízká. „Společnost o sobě tvrdí, že je úspěšná, a její hodnota je ve skutečnosti 78 tisíc korun?“ divil se před soudem advokát Tamchyny Bohumil Kaduch.

Ten upozornil, že samotný posudek zjišťující hodnotu Šmidberského holdingu stojí přes sto tisíc korun. „Posudek ho musel stát víc peněz, než je hodnota společnosti,“ uvedl.

Kaduch upozornil, že jiný znalec před soudem dospěl k úplně jinému ocenění holdingu. Podle něj se cena akcie AML Holdingu měla pohybovat na úrovni 160 tisíc korun. Pak by ale Tamchyna dostal místo 4,5 tisíce osm set tisíc korun.

Šmidberského holding

Pardubický podnikatel Roman Šmidberský se odkupem pěti procent akcií od Daniela Tamchyny před dvěma lety stal jediným vlastníkem investiční společnosti AML Holding. Do ní patří firma Panav, jež vyrábí přípojná vozidla, dále TT Parts, která se zabývá prodejem náhradních dílů na nákladní vozidla, či firma Cutco, zabývající se dělením materiálů, tvářením, obráběním a jejich povrchovou úpravou.

Soudce Jaroslav Vávra řekl, že každý ze znalců postupoval jiným způsobem a že jde o odbornou záležitost, kterou jen obtížně může hodnotit. Možnost, že by se dělal další posudek, ale obě strany odmítly. „Posudků může být pět a stejně to nic neřeší. Je to loterie pro obě strany,“ uvedl Šmidberského advokát Jan Rada.

Soudce upozornil, že jediné rozumné řešení je, aby se oba podnikatelé dohodli na nějakém kompromisu. „Chápu, jsou to dva subjekty, které se rozkmotřily, ale třeba byste se zvládli dohodnout za ně,“ uvedl soudce Jaroslav Vávra.

Jenže advokáti naznačili, že není vůle propast mezi částkou 4,5 tisíce a 800 tisíc korun překlenout. „Ty představy jsou diametrálně odlišné,“ uvedl Kaduch.

„Já bych si mohl myslet, že by dohoda byla rozumná, ale to mi nepřísluší hodnotit,“ řekl advokát Rada.

Soud by mohl o sporu dvou bývalých společníků rozhodnout v lednu příštího roku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Najdete na iDNES.cz