Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf chemičky chce za akcie od Šmidberského statisíce, dostal minimum

  13:24aktualizováno  13:24
Dlouhé obchodní partnerství majitele pardubického hokejového klubu Romana Šmidberského a bývalého ředitele pardubické firmy Synthesia Daniela Tamchyny skončilo těžkou roztržkou. Teď se soudí o hodnotu podílu v investiční společnosti AML Holding.

Majitel pardubického hokejového klubu Roman Šmidberský | foto: Michal Klíma, MAFRA

Podnikatel Roman Šmidberský, který vybudoval a poté prodal jednu z největších dopravních firem v Česku i Evropě, se v minulosti často spoléhal na svého společníka Daniela Tamchynu, současného ředitele ústecké Spolchemie.

Byl to právě Tamchyna, kterého majitel hokejového klubu dosadil na post šéfa představenstva pardubického hokeje.

V roce 2013 ale Tamchyna ze všech Šmidberského podniků odešel a mezi oběma podnikateli začal neobvyklý spor, který v pondělí pokračoval řízením u pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové.

Šmidberský se totiž rozhodl Tamchynu vyprovodit z jejich společného podniku AML Holding v roce 2013 nezvyklým způsobem.

Tamchyna držel ve společnosti pět procent akcií, každá měla nominální hodnotu dvacet tisíc korun. Znalec najatý Šmidberským však dospěl výpočty k závěru, že cena podniku je velmi nízká a jedna akcie má ve skutečnosti hodnotu jen 780 korun. A právě za tuto cenu provedl Šmidberský nucený výkup pěti akcií. S tím se Tamchyna nesmířil a Šmidberského zažaloval.

Firma má cenu jen 78 tisíc korun? divil se advokát

Pokud by byla pravda, že jedna akcie představující jedno procento společnosti má cenu 780 korun, hodnota celého holdingu by byla velice nízká. „Společnost o sobě tvrdí, že je úspěšná, a její hodnota je ve skutečnosti 78 tisíc korun?“ divil se před soudem advokát Tamchyny Bohumil Kaduch.

Ten upozornil, že samotný posudek zjišťující hodnotu Šmidberského holdingu stojí přes sto tisíc korun. „Posudek ho musel stát víc peněz, než je hodnota společnosti,“ uvedl.

Kaduch upozornil, že jiný znalec před soudem dospěl k úplně jinému ocenění holdingu. Podle něj se cena akcie AML Holdingu měla pohybovat na úrovni 160 tisíc korun. Pak by ale Tamchyna dostal místo 4,5 tisíce osm set tisíc korun.

Šmidberského holding

Pardubický podnikatel Roman Šmidberský se odkupem pěti procent akcií od Daniela Tamchyny před dvěma lety stal jediným vlastníkem investiční společnosti AML Holding. Do ní patří firma Panav, jež vyrábí přípojná vozidla, dále TT Parts, která se zabývá prodejem náhradních dílů na nákladní vozidla, či firma Cutco, zabývající se dělením materiálů, tvářením, obráběním a jejich povrchovou úpravou.

Soudce Jaroslav Vávra řekl, že každý ze znalců postupoval jiným způsobem a že jde o odbornou záležitost, kterou jen obtížně může hodnotit. Možnost, že by se dělal další posudek, ale obě strany odmítly. „Posudků může být pět a stejně to nic neřeší. Je to loterie pro obě strany,“ uvedl Šmidberského advokát Jan Rada.

Soudce upozornil, že jediné rozumné řešení je, aby se oba podnikatelé dohodli na nějakém kompromisu. „Chápu, jsou to dva subjekty, které se rozkmotřily, ale třeba byste se zvládli dohodnout za ně,“ uvedl soudce Jaroslav Vávra.

Jenže advokáti naznačili, že není vůle propast mezi částkou 4,5 tisíce a 800 tisíc korun překlenout. „Ty představy jsou diametrálně odlišné,“ uvedl Kaduch.

„Já bych si mohl myslet, že by dohoda byla rozumná, ale to mi nepřísluší hodnotit,“ řekl advokát Rada.

Soud by mohl o sporu dvou bývalých společníků rozhodnout v lednu příštího roku.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Primátor Pardubic odkládá pokus o prodej Dynama. I kvůli volbám

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Minimálně do konce letošního roku zůstane většinovým majitelem HC Dynamo Pardubice radnice. Primátor Martin Charvát...

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

Najdete na iDNES.cz