Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šmidberský chce koupit celý pardubický hokej, město má zaplatit dluh

  9:32aktualizováno  9:32
Většinový majitel pardubického hokejového klubu HC Eaton Roman Šmidberský chce od města odkoupit i zbytek akcií klubu. Také od radnice požaduje, aby zaplatila účetní ztrátu klubu. Ta dosahuje 33 milionů korun. To ale radní odmítají.

Roman Šmidberský. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Je to téměř tři roky, kdy podnikatel Roman Šmidberský koupil od pardubické radnice většinový balík akcií místního hokejového klubu. Transakce tehdy vyvolala velké vášně, protože řadě politiků se nelíbilo, že za vlastnictví úspěšného oddílu dal městu "pouze" 25 milionů korun.

Transakci vyšetřoval i Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Nakonec případ odložil. Tehdejší šéfové radnice (převážně z ODS) nižší cenu klubu vysvětlovali tím, že hokejisté mají dluhy, které nový majitel zaplatí.

"Situace v hokeji skutečně nebyla růžová. Byl tam poměrně výrazný dluh. Kdyby se to nechalo, nemuselo by to s klubem dopadnout dobře. Myslím, že prodej hokeje do rukou pana Šmidberského byl solidním řešením," uvedl rok po prodeji tehdejší náměstek primátora Alexandr Krejčíř.

Z těchto vyjádření tak lehce mohl vzniknout dojem, že Šmidberský koupil klub za poměrně slušnou cenu hlavně díky tomu, že dluhy pomůže smazat. Tuto verzi ostatně sám přiživil svým vyjádřením.

"Já jsem koupil 50,11 procent akcií v hokejovém klubu za 25 milionů včetně ztrát z minulých let, které činily jenom v minulé sezoně asi třicet milionů korun," řekl v červnu 2009 Roman Šmidberský.

Požadavek pokrýt ztrátu 33 milionů korun město zaskočil

Jenže nyní se ukazuje, že s dluhem klubu, který podle manažera Zbyňka Kusého převážně vznikl už v druhé půlce devadesátých let, kdy klub odkupovalo od soukromníků město, je to trochu jinak. Šmidberský totiž radním přednesl návrh, aby město kumulovanou účetní ztrátu v aktuální výši 33 milionů korun platilo.

"Požadavek nás zaskočil. Mysleli jsme, že dluhy půjdou za novým majitelem klubu. Vždyť to byl jeden z hlavních argumentů prodeje," uvedl náměstek primátorky František Brendl. Šmidberský, který splnil slib z období prodeje a vloni přivedl klub k titulu, však od radních chce ještě něco. Rád by totiž od města odkoupil i zbývajících zhruba 34 procent akcií HC Eaton, které Pardubice stále vlastní. Na oba požadavky zatím uslyšel ne.

Fanklub HC EATON PARDUBICE

Fanklub HC EATON PARDUBICE

"Nehodláme akcie klubu prodávat. Co se týče účetní ztráty, povedeme s panem Šmidberským jednání o tom, jak se s tím vypořádáme. Určitě ale nechceme dluh platit sami," uvedl náměstek Jindřich Tauber.

Zatím není jasné, kolik by Šmidberský za zbytek akcií, které městu dávají takzvanou blokační minoritu, dal. Jisté není ani to, jestli nakonec nebude chtít, aby město svou část dluhu platilo právě podílem v klubu. "Takhle ta nabídka nezněla. Nemůžu ale vyloučit, že to tak dopadne," řekl Tauber.

Klub dluží městu peníze za pronájem haly

Aktivitu klubu odmítl komentovat šéf představenstva HC Eaton Ondřej Heřman s odkazem na vrcholící play-off. Nijak obšírně se k ní nechtěl vyjádřit ani manažer Kusý. "Je to věc majitelů klubu. Já se v této chvíli věnuji čistě provozním věcem klubu," řekl Kusý. Sám Roman Šmidberský telefonický rozhovor odmítl s tím, že má právě jednání. Poté už svůj mobilní telefon nezvedal. Podle Taubera však prý chce bývalý majitel autodopravy "odpolitizovat klub".

"Takový požadavek mi přijde trochu nesmyslný. V představenstvu sedí jen dva politici včetně mě a můžu říct, že do chodu klubu nijak výrazně nezasahujeme," uvedl Tauber. Zajímavé je, že peníze hokej dluží i městu. To totiž přes Rozvojový fond vlastní halu, za kterou klub neplatí včas nájem.

"Momentálně je po splatnosti zhruba 13 milionů korun. Dá se říct, že klub fondu platí vždy později, ale poslední dobou se jeho platební morálka ještě trochu zhoršila," dodal Tauber. To potvrdil i Kusý, ale zároveň dodal, že se nejedná o nic vážného.

"Jsme závislí na tom, jak nám platí partneři. Bohužel často nedokážou platit včas. Tím se i my dostáváme do druhotné platební neschopnosti. Vše uhradíme. Ostatně jsme městu v posledních letech za halu zaplatili už zhruba 120 milionů korun," dodal.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Najdete na iDNES.cz