Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neprůjezdné ulice. Na dostihy lze vyrazit vláčkem či autobusy zdarma

  13:53aktualizováno  13:53
Ještěže nejsou jako loni zároveň volby a hokejisté hrají v neděli v Litvínově, ne doma. I tak však vrchol dostihové sezóny a městské slavnosti přinesou řidičům v Pardubicích omezení v dopravě. Motoristé s ním musí počítat už před začátkem víkendu.

V pardubických ulicích bude příští dny zřejmě pořádně rušno. Jiné bude naopak neprůjezdné. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Od čtvrtečního poledne do nedělní půlnoci bude kvůli festivalovým akcím uzavřeno Pernštýnské náměstí, v sobotu od 10 do 12 ulice Labská a U Stadionu. V pátek večer bude neprůjezdné náměstí Republiky. Uzavírka od křižovatky Sukovy třídy s ulicí Na Hrádku po křižovatku ulic Jahnova a Karla IV začne v 18.30,“ uvedla mluvčí magistrátu Nataša Hradní.

Také v neděli musí motoristé v Pardubicích počítat s komplikovaným provozem. Od rána bude uzavřena část silnice I/37 v úseku od Parama po odbočku před Dražkovicemi, na níž bude zřízeno improvizované parkoviště pro návštěvníky dostihového závodiště. Na Chrudim tak bude možno z Pardubic vyjet pouze po Chrudimské ulici, tedy přes centrum města.

Už od 3. října je na nadjezdu U Trojice uzavřen sjezd ke kruhovému objezdu u prodejny Lidlu. Ve směru od Chrudimi či od Přelouče tak není v tomto úseku možno odbočit k nádraží a do centra města. Sjet je možno až na dalším exitu ve směru na Hradec Králové, tedy přes Polabiny. Omezen je i průjezd Hlaváčovou ulicí, kde pokračuje údržba mostu a doprava je vedena kyvadlově v jednom jízdním pruhu.

„Ani pro pěší a cyklisty směřující na závodiště z centra města či od nádraží nebude letos cesta jednoduchá. Kvůli stavbě je pro ně uzavřen nadjezd u nádraží. Příchozím od Dukly se zase do cesty postaví dukelský lesopark, uzavřený v současné době kvůli rekonstrukci. Obejít se dá Sokolovskou ulicí, na níž navazuje stezka vedoucí na nadjezd u závodiště,“ radí Nataša Hradní.

I letos bude pro návštěvníky nejjednodušší vydat se na dostihy historickým vláčkem, který vyjíždí z pardubického hlavního nádraží a staví přímo u závodiště, nebo městskou hromadnou dopravou. Dopravní podnik bude provozovat tři mimořádné linky, které budou návštěvníky na závodiště svážet ze sídliště Dubina, z náměstí Republiky a z Polabin a po skončení dostihů zase zpět. Tyto autobusové linky budou přepravovat cestující zdarma.

Parkovací plochy budou na sousedním letišti i na části uzavřené silnice I/37 směrem k Dražkovicím. Pořadatel doporučuje parkovat na některém z odstavných parkovišť, například v areálu bývalého lihovaru a na závodiště pokračovat hromadnou dopravou

Kočáry, lampiony, videomapping i ohňostroj

Za změny v dopravě mohou nejen dostihy, ale i fakt, že lidé mohou v příštích dnech vyrazit na desítky sportovních, kulturních a společenských akcí. Lampionový průvod ve čtvrtek i v sobotu, ohňostroj, videomapping, korzo, běh i projížďky v kočáře, jízdy motoráčkem, koncerty. To je jen příklad mnoha programů, které čekají Pardubice do konce týdne.

„Část slavností se vrací na rekonstruovanou třídu Míru, která ožije kočárovým průvodem, historickými vozidly nebo třeba průvodem včelařů. Novinkou, na kterou se zejména těším, je videomapping, promítat se bude na budovu Východočeského divadla,“ řekl primátor Martin Charvát.

Dvouhodinové promítání velké videoshow se uskuteční v pátek ve 21 hodin. Projekce přiblíží poutavou formou příběh Pardubic. Akci bude předcházet koncert pardubické kapely Egelet.

Pardubice v pohybu

Výběr z programu od čtvrtka do neděle

čtvrtek: 15.00 Spanilá jízda kočárů, 16.30 Festival u kaple svaté Anny, 17.00 Pardubické báje a pověsti, 17.30 Tančírna KD Hronovická, 18.30 lampionový průvod od kaple

pátek: 10-17 Pernštýnské tržiště, 10.00 Začátek prohlídky koní před dražbou anglických plnokrevníků, 14-18 Projížďky kočárů, 14.30 Sraz historických vozidel, 15-19 Rodinné programy na Příhrádku, 20.00 koncert Egeletu na náměstí Republiky, 21-23 Videomapping u pardubického divadla

sobota: 9.00 Dny medu Hronovická - průvod včelařů, 10-17 Historie železnice a MHD v Rosicích, 10-16 Jízdy historického trolejbusu, 10 - 19 Pernštýnské tržiště, 10.00 Běh naděje, 12 - 17 Překážkové dostihy na závodišti, 13.00 Přehlídka dechových orchestrů na Dubině, 14.00 Podzimní potlach na Pernštýnském náměstí, 14 - 17 Zámecké dětské odpoledne s hrami a soutěžemi, 18.30 Lampionový průvod, 19.30 Ohňostrojová show na Labi, 21.30 Elektronická hudba pod Wonkovým mostem

neděle: 9 - 16 Dny medu Hronovická, 10 - 17 Jízda motoráčkem do Rosic a na závodiště, 11- 17 Dostihy na závodišti

Ve festivalovém programu je vedle koncertů i Tančírna neboli nesoutěžní přehlídka tanečních souborů. Dále Dny medu, Pernštýnské tržiště nebo sraz historických vozidel, při němž budou po historickém centru korzovat elegantní dámy a šoféři v dobových kostýmech.

Příhrádek nabídne například program pro celou rodinu nazvaný Cyril a Metoděj, po stopách strhujícího příběhu. Sportovně založení si nenechají ujít v sobotu dopoledne Běh naděje, který navazuje na běh Terryho Foxe.

Součástí slavností bude i sobotní lampionový průvod, který vyrazí z Pernštýnského náměstí o půl sedmé navečer. O hodinu později odstartuje velkolepá ohňostrojová show na Labi.

Zajímavé programy nabídne už čtvrtek. V 15 hodin začíná spanilá jízda kočárů ze závodiště do centra města, Klub přátel Pardubicka pak pořádá v sedmnáct hodin putování od Zelené brány za pardubickými pověstmi a bájemi. Prostranství u kaple svaté Anny ve čtvrtek ožije pátým ročníkem festivalu věnovaného dostihům a parforsním honům. Atrakcí budou sportovní fotografie i lampionový průvod k Matičnímu jezeru.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

V sobotu večer budou oceněni nejlepší dabéři. Šanci má Adamovská i Olšovský

Soška, kterou si v sobotu večer odveze z Přelouče některý z oceněných dabérů.

Vidět nejsou, ale jejich hlasem česky promlouvá Nicole Kidmanová nebo Jack Nicholson. V Přelouči budou v sobotu oceněni...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz