Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slatiňany po letech kvůli penězům přijdou o divoké koně Převalského

  10:50aktualizováno  10:50
Ze zámeckého parku ve Slatiňanech po letech zmizí dva koně Převalského. Chybějí totiž peníze na péči o ně. Zvířata si odveze majitel, pražská zoo. Mladší kobylu Limu chce zoo poslat spolu s dalšími do Mongolska a pomoci tak návratu posledního žijícího divokého koně do přírody.
Kůň Převalského

Kůň Převalského | foto: MF DNES

Koně Převalského oživili slatiňanský zámek už v roce 1993. Před sedmi roky pak pro ně zámecká nadace nechala vybudovat dvě dřevěné ohrady i s přístřešky. Nadace, která o koně pečovala, ale nyní už na to nemá prostředky. Zastoupit ji v tom nehodlají ani památkáři.

Koně Převalského ve Slatiňanech

Do projektu návratu koní Převalského se Zoo Praha zapojila v roce 1998, kdy do aklimatizační stanice Tachin Tal v národním parku Gobi B odešel jeden hřebec a dvě klisny. Jedna z těchto klisen - Zeta - zde žije dodnes a stala se matkou 7 hříbat. V roce 2000 odešla do parku Hustain Nuruu další klisna. Téměř tři čtvrtiny koní Převalského, kteří dnes žijí volně v přírodě, mají ve svém rodokmenu předka z Prahy.

"Byla by to bohulibá věc, ale nemáme na to prostředky," uvedl kastelán slatiňanského zámku Jaroslav Bušta. Výběh tak osiří.

"Mladší kobyla Lima se stane členkou záchranného programu navrácení koně Převalského do přírody a pojede do Mongolska. Stěhovat se bude i Xendy, aby tu nezůstala sama, nevím, jestli bude v Dolním Dobřejově nebo v pražské zoo," uvedl Bušta.

Koně Převalského ve Slatiňanech byli mezi výletníky populární. Děti mohly vidět rozdíl mezi divokými a domestikovanými koni, kterých se na loukách kolem slatiňanského parku pasou desítky.

"Určitě nás to mrzí, ale nemáme možnost to ovlivnit," řekl ke konci chovu starosta Slatiňan Ivan Jeník. "Na naší straně problém není, klidně tam další pár koní pošleme," dodala mluvčí pražské zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Místo Převalského by mohli být starokladrubáci

Kastelán Bušta doufá, že ve výběhu se v budoucnu objeví hříbata starokladrubských vraníků, kteří se chovají v sousedním hřebčíně.

"Jednáme o tom s hřebčínem. Samozřejmě koně Převalského byli unikátní, na druhou stranu návštěvnost zámku rozhodně nezvyšovali. Jsou tu dvě desítky let, ale návštěvnost se neustále snižovala," uvedl Bušta. Ten soudí, že nakonec bude i výhodnější, když se v ohradě objeví starokladrubáci.

"Je to přirozené a má to tu tradici. Tím spíš, že nedaleko odtud vybuduje město ze Švýcárny muzeum starokladrubského vraníka. Věřím, že se nám podaří dohodnout na zvýhodněném společném vstupném na zámek, do muzea i do hřebčína," uvedl Bušta.

Že se ale ve výběhu objeví koně, jisté není. Ohrada v zámeckém parku už dosluhuje, protože dřevěné části uložené v zemi uhnívají. Plány revitalizace parku navíc s výběhem koní do budoucna nepočítají.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Najdete na iDNES.cz