Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školy plánují lepší zabezpečení vstupů, přiměl je k tomu útok ve Žďáru

  11:35aktualizováno  11:35
Obavy z případů, jako bylo ubodání studenta ve Žďáru, jsou veliké. Jen pardubické školy chtějí získat téměř dva miliony na vylepšení zabezpečení vstupu do budov. Ředitelé mateřských, základních i středních škol mohli žádat o dotaci do minulého pátku. Většina jich toho využila.

Lepší ochranu vstupů chystají základní i střední školy v kraji. Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Barbora O. z Havířova si loni v říjnu objednala na internetu vojenský nůž za 400 korun. Poté vyrazila na Vysočinu, do Žďáru nad Sázavou. Ubytovala se v hotelu.

Ráno vstala časně a začala se chystat na útok. Před osmou hodinou, kdy je u vstupu do školy nejvíce rušno, vnikla dovnitř a ubodala šestnáctiletého chlapce. Žalobce však rozhodl, že nepůjde před soud. Za svůj čin ani za jeho přípravy podle znalců nemůže. Kvůli duševní nemoci. Jednala prý pod vlivem bludu.

Její čin však nezůstal bez odezvy. Ředitelé všech škol a jejich zřizovatelé začali investovat do zabezpečení vchodů. Ministerstvo školství k tomuto účelu nyní dokonce poskytne dotace. A je o ně velký zájem.

„O možnosti získat dotace na moderní zabezpečení budov jsme informovali městské školy a školky. Zájem projevili všichni ředitelé. Školy, které již zabezpečení mají, je díky těmto financím mohou modernizovat,“ řekl náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

Tlačítko by mělo přivolat městskou policii

Zabezpečení 46 pardubických školských zařízení by stálo přibližně 1,84 milionu korun. Město má podle mluvčí magistrátu Nataši Hradní na bezpečnosti svých školních budov eminentní zájem.

„Chceme ,vystavět‘ kompatibilní zabezpečení, kdy se všechny školní budovy napojí na pult centralizované ochrany městské policie. Školy by měly být vybaveny tlačítky, kterými lze v případě ohrožení okamžitě přivolat pomoc. V objektech, které jsou již na městskou policii napojeny, nahradíme stávající spojení radiovým,“ uvedla Hradní.

Řada pardubických škol však už celkem slušně zabezpečená je. Například do ZŠ Závodu Míru se nikdo nepovolaný nedostane. Musí zazvonit a služba ho poté pustí. Ovšem jinak tomu třeba je v další pardubické základce na Studánce.

„Necítíme se zabezpečení, jsme pavilonová škola a je velmi složité tohle nebezpečí nějak vyřešit,“ uvedla ředitelka ZŠ Studánka Ivana Nejedlá.

Raději zkusí spolupráci s městem než s ministerstvem

Přesto paradoxně právě její škola o dotace zatím žádat nebude. „V balíku ministerstva je méně než deset milionů korun na celou republiku. Je tedy malá šance na peníze dosáhnout. Proto jsme se domluvili s pardubickou radnicí, že zkusíme instalovat lepší zabezpečení ve spolupráci s ní,“ dodala Nejedlá.

Většina škol všech kategorií je proti vpádu útočníků nějakým způsobem chráněná. To potvrdila i Česká školní inspekce, která po žďárské tragédii z pověření vlády zkontrolovala celkem 5 477 škol a školských zařízení. To je přitom více než polovina institucí zapsaných ve školském rejstříku. Úředníci zjistili, že v 90 procentech případů zabezpečení při vstupu inspektora do školy fungovalo.

„Drtivá většina českých škol je zabezpečená velmi dobře. Fond bude určen těm školám, které nemají dostatek financí na co nejlepší zabezpečení po technické stránce včetně inovací zařízení,“ řekl k tomu ministr školství Marcel Chládek.

Škola by uvítala čipové karty

Právě vylepšit své zařízení by chtěla třeba Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu v Chocni. Podle jejího ředitele Jaroslava Studničky však není šance na zisk peněz příliš veliká.

„My máme už nyní docela slušné zabezpečení. Všichni žáci mají kódy k elektronickým zámkům, které školu chrání. Rádi bychom ovšem měli pro studenty čipové karty, aby bylo zabezpečení ještě lepší. Uvidíme, jestli uspějeme. Spíš mám pocit, že stát dá peníze tam, kde nemají téměř nic,“ uvedl Studnička.

Podobně je na tom Střední škola automobilní Holice. I tam je zájem o státní dotaci. „Něco už máme, ale vždy se dá systém vylepšit. I když naše škola sídlí hned v několika objektech, a tak úplného bezpečí nedocílíme asi nikdy,“ řekl ředitel školy Michal Šedivka.

Ředitel choceňské školy Studnička ovšem podotkl, že situaci z loňského října ve Žďáru nelze zabránit žádným opatřením. „Ta žena využila ranního zmatku u dveří, kdy do školy chodí hloučky studentů. I kdyby tam stál třeba školník, tak by zřejmě prošla, protože vypadala mladě. Dle mého názoru se jedná o situaci, které se těžko můžeme bránit. Jasné ale je, že nás ten útok hodně vyděsil,“ dodal Jaroslav Studnička.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Kardinála Berana doprovodí na poslední cestě starokladrubští vraníci

Starokladrubští vraníci jsou na vystupování na veřejnosti zvyklí, často cestují...

Přímými účastníky sobotního procesí, které uctí kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se po téměř padesáti letech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz