Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školy plánují lepší zabezpečení vstupů, přiměl je k tomu útok ve Žďáru

  11:35aktualizováno  11:35
Obavy z případů, jako bylo ubodání studenta ve Žďáru, jsou veliké. Jen pardubické školy chtějí získat téměř dva miliony na vylepšení zabezpečení vstupu do budov. Ředitelé mateřských, základních i středních škol mohli žádat o dotaci do minulého pátku. Většina jich toho využila.

Lepší ochranu vstupů chystají základní i střední školy v kraji. Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Barbora O. z Havířova si loni v říjnu objednala na internetu vojenský nůž za 400 korun. Poté vyrazila na Vysočinu, do Žďáru nad Sázavou. Ubytovala se v hotelu.

Ráno vstala časně a začala se chystat na útok. Před osmou hodinou, kdy je u vstupu do školy nejvíce rušno, vnikla dovnitř a ubodala šestnáctiletého chlapce. Žalobce však rozhodl, že nepůjde před soud. Za svůj čin ani za jeho přípravy podle znalců nemůže. Kvůli duševní nemoci. Jednala prý pod vlivem bludu.

Její čin však nezůstal bez odezvy. Ředitelé všech škol a jejich zřizovatelé začali investovat do zabezpečení vchodů. Ministerstvo školství k tomuto účelu nyní dokonce poskytne dotace. A je o ně velký zájem.

„O možnosti získat dotace na moderní zabezpečení budov jsme informovali městské školy a školky. Zájem projevili všichni ředitelé. Školy, které již zabezpečení mají, je díky těmto financím mohou modernizovat,“ řekl náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

Tlačítko by mělo přivolat městskou policii

Zabezpečení 46 pardubických školských zařízení by stálo přibližně 1,84 milionu korun. Město má podle mluvčí magistrátu Nataši Hradní na bezpečnosti svých školních budov eminentní zájem.

„Chceme ,vystavět‘ kompatibilní zabezpečení, kdy se všechny školní budovy napojí na pult centralizované ochrany městské policie. Školy by měly být vybaveny tlačítky, kterými lze v případě ohrožení okamžitě přivolat pomoc. V objektech, které jsou již na městskou policii napojeny, nahradíme stávající spojení radiovým,“ uvedla Hradní.

Řada pardubických škol však už celkem slušně zabezpečená je. Například do ZŠ Závodu Míru se nikdo nepovolaný nedostane. Musí zazvonit a služba ho poté pustí. Ovšem jinak tomu třeba je v další pardubické základce na Studánce.

„Necítíme se zabezpečení, jsme pavilonová škola a je velmi složité tohle nebezpečí nějak vyřešit,“ uvedla ředitelka ZŠ Studánka Ivana Nejedlá.

Raději zkusí spolupráci s městem než s ministerstvem

Přesto paradoxně právě její škola o dotace zatím žádat nebude. „V balíku ministerstva je méně než deset milionů korun na celou republiku. Je tedy malá šance na peníze dosáhnout. Proto jsme se domluvili s pardubickou radnicí, že zkusíme instalovat lepší zabezpečení ve spolupráci s ní,“ dodala Nejedlá.

Většina škol všech kategorií je proti vpádu útočníků nějakým způsobem chráněná. To potvrdila i Česká školní inspekce, která po žďárské tragédii z pověření vlády zkontrolovala celkem 5 477 škol a školských zařízení. To je přitom více než polovina institucí zapsaných ve školském rejstříku. Úředníci zjistili, že v 90 procentech případů zabezpečení při vstupu inspektora do školy fungovalo.

„Drtivá většina českých škol je zabezpečená velmi dobře. Fond bude určen těm školám, které nemají dostatek financí na co nejlepší zabezpečení po technické stránce včetně inovací zařízení,“ řekl k tomu ministr školství Marcel Chládek.

Škola by uvítala čipové karty

Právě vylepšit své zařízení by chtěla třeba Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu v Chocni. Podle jejího ředitele Jaroslava Studničky však není šance na zisk peněz příliš veliká.

„My máme už nyní docela slušné zabezpečení. Všichni žáci mají kódy k elektronickým zámkům, které školu chrání. Rádi bychom ovšem měli pro studenty čipové karty, aby bylo zabezpečení ještě lepší. Uvidíme, jestli uspějeme. Spíš mám pocit, že stát dá peníze tam, kde nemají téměř nic,“ uvedl Studnička.

Podobně je na tom Střední škola automobilní Holice. I tam je zájem o státní dotaci. „Něco už máme, ale vždy se dá systém vylepšit. I když naše škola sídlí hned v několika objektech, a tak úplného bezpečí nedocílíme asi nikdy,“ řekl ředitel školy Michal Šedivka.

Ředitel choceňské školy Studnička ovšem podotkl, že situaci z loňského října ve Žďáru nelze zabránit žádným opatřením. „Ta žena využila ranního zmatku u dveří, kdy do školy chodí hloučky studentů. I kdyby tam stál třeba školník, tak by zřejmě prošla, protože vypadala mladě. Dle mého názoru se jedná o situaci, které se těžko můžeme bránit. Jasné ale je, že nás ten útok hodně vyděsil,“ dodal Jaroslav Studnička.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz