Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školský portál se kraji prodražil. Měl být zadarmo, stál 16 milionů

  11:33aktualizováno  11:33
Pardubický kraj neměl stát školský informační portál ani korunu. Ve skutečnosti už za něj zaplatil bezmála 16 milionů. Kvůli chybám musel kraj vrátit osmimilionovou dotaci a ještě zaplatit stejně vysoké penále. Teď proti tomu podal správní žalobu a chce získat peníze zpět.

Školský portál je otevřený jak veřejnosti, tak žákům, studentům a pedagogům. | foto: wwww.klickevzdelani.cz

Výčet a popis chyb, které kraj udělal podle ministerstva školství při tvorbě školského portálu placeného z peněz Unie, je nepřehledný. Závěr zjištění ministerstva je naopak jasný. Pardubický kraj musel za chyby zaplatit finančnímu úřadu bezmála šestnáct milionů korun.

iRampa - soutěž hudebních kapel

Úředníci Pardubického kraje tvrdí, že při přípravě portálu neudělali žádnou podstatnou chybu, kvůli které by jim ministerstvo školství mělo vzít peníze.

Ministerstvo to vidí opačně. „Na webovém portálu chybí řada sekcí a funkcí,“ píše ve svém vyjádření ministerstvo školství.

Evropské miliony šly na školení i na hardware Školský portál vznikl v letech 2009 až 2011 a dotace činila 7,86 milionu korun. Peníze sloužily na školení, výukové materiály, tvorbu webu, ale i na nákup hardwaru.

Roku 2013 ministerstvo při kontrole našlo řadu chyb a rozhodlo, že Pardubický kraj porušil podmínky dotace. Finančnímu úřadu tak loni musel kraj zaplatit sto procent dotace a letos v květnu ještě stejně vysoké penále.

Pardubický kraj veřejnost informoval o ztrátě dotace v úterý, několik dní poté, co se o případ začala zajímat MF DNES. „Pro kraj je to nepříjemná situace, kterou musíme operativně řešit, a stojí nás to peníze, které se budeme snažit získat z velké části zpět,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Penále se vyměřuje automaticky. Troufnu si tvrdit, že nám bude na 99 procent prominuto,“ řekl Karel Švercl, právník odboru rozvoje, fondů EU, cestovního ruchu a sportu krajského úřadu.

Pardubický kraj podal správní žalobu, kterou se domáhá zrušení rozhodnutí a vrácení celé částky.

V čem byl z pohledu ministerstva školství hlavní problém školského portálu?

Podle krajského úředníka jde o žabomyší války

Některé požadované výukové materiály na portálu chyběly, jiné nebyly dostatečně kvalitní, další zase nebyly originální.

„Jeden nejmenovaný pedagog si 70 výukových materiálů zveřejnil na webových stránkách své školy a jak to udělal, tak nám je sem už neměl dávat,“ uvedl Jiří Hlava, vedoucí organizačního oddělení školského krajského odboru.

Školský portál

Školský portál Pardubického kraje (www.klickevzdelani.cz) je otevřený jak veřejnosti, tak žákům, studentům a pedagogům všech škol, kteří mohou databázi materiálů rozšiřovat o nové učební podklady. Portál slouží 620 školám v kraji, má 4,5 tisíce registrovaných uživatelů a jeho měsíční návštěvnost je 20 tisíc přístupů. Výukové materiály se z původního počtu 120 rozrostly na 600. Ministerstvo školství ale tvrdí, že portál financovaný z evropských peněz vykazuje závažné nedostatky, postrádá řadu sekcí a funkcí. Společnost KPMG přesto portál ocenila 2. místem v soutěži Egovernment The Best 2013.

Hlava si ale stěžuje, že ministerstvo kritizovalo i to, že na úvodní stránce webu jsou gramatické nedostatky. „Mysleli tím slovo pomoct, to prý znedůvěryhodňuje celý server. Upozornili jsme je, že slovo pomoct, péct a podobně jsou slova spisovná a oni to vzali zpátky. Jsou to žabomyší války,“ řekl Hlava.

Některé námitky kraje ministerstvo uznalo, jiné ne. Verdikt zůstal stejný. „Projekt kontroloval Nejvyšší kontrolní úřad v roce 2012 a nezjistil žádná pochybení. Z Ministerstva školství přišly námitky až na jaře 2013. Z velké části jsme je rozporovali, ale když byly některé uznány, hned ministerstvo dodalo další,“ uvedl hejtman.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Najdete na iDNES.cz