Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří Koťátko, MAFRA

Účty za školáka na kraji roku rostou. Mohou se dostat na tři tisíce

  • 3
Čas nakupování školních pomůcek na poslední chvíli se přiblížil. Vliv zdražování cítí před koncem prázdnin podle aktuálního průzkumu 81 procent rodičů dětí, které navštěvují základní školu.

Podle závěrečné zprávy průzkumu Stem/Mark pro společnost Cetelem utratili rodiče za školní pomůcky a potřeby pro jedno dítě na počátku školního roku částky 500 až 3 000 korun. Ale nárůst výdajů se dá očekávat už kvůli trendu připlatit si za kvalitu.

FAKTA

Kolik utratí rodiče za školní pomůcky pro jedno dítě v kraji

do 500 Kč                     0% 

501 až 1 000 Kč         27 %

1001 až 1 500 Kč       27 %

1 501 až 2 000 Kč      23 %

2001 až 3 000 Kč       23 %

3001 až 5 000 Kč          0%

Více než 5 000 Kč         0%

"Rodiče stále častěji preferují při nákupu školních pomůcek možnost připlatit si za kvalitní zboží z odolných materiálů, které zaručí dětem komfort a ideální podmínky pro studium. Meziroční nárůst zájmu o značkové designové pomůcky činí v prvním pololetí letošního roku 35 procent oproti stejnému období roku 2012," řekla Jana Skřivánková na základě aktuálních statistik specializovaného e-shopu se školními potřebami Activacek.cz.

Respondenti zároveň dodávají, že utráceli i později. I s odečtením nákladů na počátku roku museli kvůli škole sáhnout do peněženky nejčastěji pro dalších 1 000 až 2 000 korun.

"Ano!" Touto očekávatelnou odpovědí pak přes dvě třetiny respondentů reagovali na otázku, zda považují náklady spojené s jedním školním rokem za vysoké. Jen v krajích Moravskoslezský a Vysočina však odpověděli odlišně. O tom, že se pomůcky zdražují, nepochybují čtyři z pěti rodičů.

Rodiče však musejí mnohdy počítat i s nemalými položkami za návštěvy různých zájmových kroužků. A v tomto ohledu má podle průzkumu Pardubický kraj mezi ostatními kraji jeden malý primát.

"Dva kroužky navštěvují více než tři čtvrtiny dětí," uvádí zpráva průzkumu. Za kroužky, nejrůznější tréninky a další mimoškolní aktivity platí nejvíce rodičů za školní rok 1 000 až 2 000 korun (37 procent). Existuje však i nemalá skupina těch, kteří za kroužky platí i 3 000 až 6 000 korun ročně (32 procent).

Za školní výlety a školy v přírodě, ať už zimní, či letní, zaplatí rodiče v kraji ročně nejčastěji částky 1 000 až 4 000 korun. U vyšších částek se už mnohem víc rozmýšlí a jsou v tomto pod celostátním průměrem.

O tom, že se nejedná pro mnohé rodiny o malé položky, svědčí i fakt, že si v průměru dvě procenta rodičů vypůjčila peníze na školní pomůcky a potřeby.

Tři procenta pak zafinancovala úvěrem školu v přírodě či jiný typ výletu. To se však týká celostátního průzkumu, v Pardubickém kraji však tyto půjčky zaznamenány nebyly.

Tím účty na školáka nekončí. Pro 81 procent rodičů v kraji je totiž důležité i to, aby jejich dítě nezaostávalo za spolužáky ve vybavení, jako jsou mobilní telefony, počítač nebo tablet. Jen čtyři procenta z nich uvedlo, že nemůže svým potomkům takovéto vybavení dopřát a pro každého sedmého to není důležité. Nošení jednotných školních uniforem by pak přivítali čtyři z deseti rodičů.

Tazatelé průzkumu se sice věnovali hlavně výdajům, ale zároveň ho využili i ke zjištění, jak se lidé dívají na kvalitu základních škol. Jedničku jim nepřidělil nikdo, stejně jako čtyřku. Přesně polovina rodičů je označila za chvalitebné a třetina jim dala trojku.

Ve srovnání s dalšími kraji jsou rodiče v Pardubickém kraji se školou celkem spokojeni - v Praze, na Královéhradecku, Olomoucku, Brněnsku i Plzeňsku převažují trojkařské školy.