Účty za školáka na kraji roku rostou. Mohou se dostat na tři tisíce

  15:00aktualizováno  15:00
Čas nakupování školních pomůcek na poslední chvíli se přiblížil. Vliv zdražování cítí před koncem prázdnin podle aktuálního průzkumu 81 procent rodičů dětí, které navštěvují základní školu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří KoťátkoMAFRA

Podle závěrečné zprávy průzkumu Stem/Mark pro společnost Cetelem utratili rodiče za školní pomůcky a potřeby pro jedno dítě na počátku školního roku částky 500 až 3 000 korun. Ale nárůst výdajů se dá očekávat už kvůli trendu připlatit si za kvalitu.

FAKTA

Kolik utratí rodiče za školní pomůcky pro jedno dítě v kraji

do 500 Kč                     0% 

501 až 1 000 Kč         27 %

1001 až 1 500 Kč       27 %

1 501 až 2 000 Kč      23 %

2001 až 3 000 Kč       23 %

3001 až 5 000 Kč          0%

Více než 5 000 Kč         0%

"Rodiče stále častěji preferují při nákupu školních pomůcek možnost připlatit si za kvalitní zboží z odolných materiálů, které zaručí dětem komfort a ideální podmínky pro studium. Meziroční nárůst zájmu o značkové designové pomůcky činí v prvním pololetí letošního roku 35 procent oproti stejnému období roku 2012," řekla Jana Skřivánková na základě aktuálních statistik specializovaného e-shopu se školními potřebami Activacek.cz.

Respondenti zároveň dodávají, že utráceli i později. I s odečtením nákladů na počátku roku museli kvůli škole sáhnout do peněženky nejčastěji pro dalších 1 000 až 2 000 korun.

"Ano!" Touto očekávatelnou odpovědí pak přes dvě třetiny respondentů reagovali na otázku, zda považují náklady spojené s jedním školním rokem za vysoké. Jen v krajích Moravskoslezský a Vysočina však odpověděli odlišně. O tom, že se pomůcky zdražují, nepochybují čtyři z pěti rodičů.

Rodiče však musejí mnohdy počítat i s nemalými položkami za návštěvy různých zájmových kroužků. A v tomto ohledu má podle průzkumu Pardubický kraj mezi ostatními kraji jeden malý primát.

"Dva kroužky navštěvují více než tři čtvrtiny dětí," uvádí zpráva průzkumu. Za kroužky, nejrůznější tréninky a další mimoškolní aktivity platí nejvíce rodičů za školní rok 1 000 až 2 000 korun (37 procent). Existuje však i nemalá skupina těch, kteří za kroužky platí i 3 000 až 6 000 korun ročně (32 procent).

Za školní výlety a školy v přírodě, ať už zimní, či letní, zaplatí rodiče v kraji ročně nejčastěji částky 1 000 až 4 000 korun. U vyšších částek se už mnohem víc rozmýšlí a jsou v tomto pod celostátním průměrem.

O tom, že se nejedná pro mnohé rodiny o malé položky, svědčí i fakt, že si v průměru dvě procenta rodičů vypůjčila peníze na školní pomůcky a potřeby.

Tři procenta pak zafinancovala úvěrem školu v přírodě či jiný typ výletu. To se však týká celostátního průzkumu, v Pardubickém kraji však tyto půjčky zaznamenány nebyly.

Tím účty na školáka nekončí. Pro 81 procent rodičů v kraji je totiž důležité i to, aby jejich dítě nezaostávalo za spolužáky ve vybavení, jako jsou mobilní telefony, počítač nebo tablet. Jen čtyři procenta z nich uvedlo, že nemůže svým potomkům takovéto vybavení dopřát a pro každého sedmého to není důležité. Nošení jednotných školních uniforem by pak přivítali čtyři z deseti rodičů.

Tazatelé průzkumu se sice věnovali hlavně výdajům, ale zároveň ho využili i ke zjištění, jak se lidé dívají na kvalitu základních škol. Jedničku jim nepřidělil nikdo, stejně jako čtyřku. Přesně polovina rodičů je označila za chvalitebné a třetina jim dala trojku.

Ve srovnání s dalšími kraji jsou rodiče v Pardubickém kraji se školou celkem spokojeni - v Praze, na Královéhradecku, Olomoucku, Brněnsku i Plzeňsku převažují trojkařské školy.

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Kokainová aféra, zloba fandů. Salfický k pardubické krizi: Opory selhaly

Dušan Salfický

Jen co dokončí jeden telefonát, hned odpovídá na další. Kolem pardubického hokejového klubu je teď živo ve dne v noci....

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

POHLED: Pardubické kiksy. Vyřeší krizi angažování kontroverzního Lubiny?

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Sotva se ta zpráva objevila na internetu, začali ji v diskusních fórech ostře kritizovat vlastní fanoušci: „A to jsme...

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Další z rubriky

Kuřák si podpálil dům naplněný harampádím, zachránil ho příchod souseda

Zásah hasičům v domě komplikovaly nahromaděné věci.

Ve středu odpoledne začalo hořet v řadovém domku v Kladrubech nad Labem na Pardubicku. Hasiči museli z kouře a plamenů...

Mikuláš sjel na hasičské stanici po tyči a šel do ulic, zlobičům hrozí sprcha

Čert s Mikulášem v pardubické hasičárně

Pardubičtí hasiči každoročně vyrážejí do ulic města převlečení za Mikuláše, čerta a anděla, aby obdarovali děti svých...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

Najdete na iDNES.cz