Účty za školáka na kraji roku rostou. Mohou se dostat na tři tisíce

  15:00aktualizováno  15:00
Čas nakupování školních pomůcek na poslední chvíli se přiblížil. Vliv zdražování cítí před koncem prázdnin podle aktuálního průzkumu 81 procent rodičů dětí, které navštěvují základní školu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří KoťátkoMAFRA

Podle závěrečné zprávy průzkumu Stem/Mark pro společnost Cetelem utratili rodiče za školní pomůcky a potřeby pro jedno dítě na počátku školního roku částky 500 až 3 000 korun. Ale nárůst výdajů se dá očekávat už kvůli trendu připlatit si za kvalitu.

FAKTA

Kolik utratí rodiče za školní pomůcky pro jedno dítě v kraji

do 500 Kč                     0% 

501 až 1 000 Kč         27 %

1001 až 1 500 Kč       27 %

1 501 až 2 000 Kč      23 %

2001 až 3 000 Kč       23 %

3001 až 5 000 Kč          0%

Více než 5 000 Kč         0%

"Rodiče stále častěji preferují při nákupu školních pomůcek možnost připlatit si za kvalitní zboží z odolných materiálů, které zaručí dětem komfort a ideální podmínky pro studium. Meziroční nárůst zájmu o značkové designové pomůcky činí v prvním pololetí letošního roku 35 procent oproti stejnému období roku 2012," řekla Jana Skřivánková na základě aktuálních statistik specializovaného e-shopu se školními potřebami Activacek.cz.

Respondenti zároveň dodávají, že utráceli i později. I s odečtením nákladů na počátku roku museli kvůli škole sáhnout do peněženky nejčastěji pro dalších 1 000 až 2 000 korun.

"Ano!" Touto očekávatelnou odpovědí pak přes dvě třetiny respondentů reagovali na otázku, zda považují náklady spojené s jedním školním rokem za vysoké. Jen v krajích Moravskoslezský a Vysočina však odpověděli odlišně. O tom, že se pomůcky zdražují, nepochybují čtyři z pěti rodičů.

Rodiče však musejí mnohdy počítat i s nemalými položkami za návštěvy různých zájmových kroužků. A v tomto ohledu má podle průzkumu Pardubický kraj mezi ostatními kraji jeden malý primát.

"Dva kroužky navštěvují více než tři čtvrtiny dětí," uvádí zpráva průzkumu. Za kroužky, nejrůznější tréninky a další mimoškolní aktivity platí nejvíce rodičů za školní rok 1 000 až 2 000 korun (37 procent). Existuje však i nemalá skupina těch, kteří za kroužky platí i 3 000 až 6 000 korun ročně (32 procent).

Za školní výlety a školy v přírodě, ať už zimní, či letní, zaplatí rodiče v kraji ročně nejčastěji částky 1 000 až 4 000 korun. U vyšších částek se už mnohem víc rozmýšlí a jsou v tomto pod celostátním průměrem.

O tom, že se nejedná pro mnohé rodiny o malé položky, svědčí i fakt, že si v průměru dvě procenta rodičů vypůjčila peníze na školní pomůcky a potřeby.

Tři procenta pak zafinancovala úvěrem školu v přírodě či jiný typ výletu. To se však týká celostátního průzkumu, v Pardubickém kraji však tyto půjčky zaznamenány nebyly.

Tím účty na školáka nekončí. Pro 81 procent rodičů v kraji je totiž důležité i to, aby jejich dítě nezaostávalo za spolužáky ve vybavení, jako jsou mobilní telefony, počítač nebo tablet. Jen čtyři procenta z nich uvedlo, že nemůže svým potomkům takovéto vybavení dopřát a pro každého sedmého to není důležité. Nošení jednotných školních uniforem by pak přivítali čtyři z deseti rodičů.

Tazatelé průzkumu se sice věnovali hlavně výdajům, ale zároveň ho využili i ke zjištění, jak se lidé dívají na kvalitu základních škol. Jedničku jim nepřidělil nikdo, stejně jako čtyřku. Přesně polovina rodičů je označila za chvalitebné a třetina jim dala trojku.

Ve srovnání s dalšími kraji jsou rodiče v Pardubickém kraji se školou celkem spokojeni - v Praze, na Královéhradecku, Olomoucku, Brněnsku i Plzeňsku převažují trojkařské školy.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

VIDEO: Policisté honili zdrogovaného řidiče, museli za ním až do řeky

Policisté pronásledovali zdrogovaného řidiče.

Policisté na Chrudimsku v pondělí večer pronásledovali ujíždějícího řidiče a na konci honičky se ještě namočili v...

Devadesát tun ryb z Buňkova na Pardubicku musí zlikvidovat kvůli viru

Veterináři nařídili usmrcení ryb v rybníku Buňkov na Pardubicku.

Ryby v rybníce Buňkov v Břehách na Pardubicku jsou nakažené herpes virem. Není přenosný na člověka, ale mohl by se...

VIDEO: Elegance místo potu, pólo hrají koně se zapletenými ocasy

Diváci na Velké pardubické mohli před hlavní tribunou sledovat ukázku koňského...

Koňské pólo je jezdecká disciplína, kterou znají lidé hlavně z amerického trháku Pretty Woman. V Čechách se tradice...

Najdete na iDNES.cz