Dětem v Pardubicích začala sloužit nová přírodní učebna.

Dětem v Pardubicích začala sloužit nová přírodní učebna. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Školka v sousedství sídliště spustila netradiční přírodní výuku pro děti

  • 0
Týpí, blátiště, labyrint z placáků v trávě, broukoviště nebo dendrofon. I takové prvky se nacházejí v nové přírodní učebně Mateřské školy Zvoneček v pardubických Polabinách. Rekonstrukce zahrady přišla na téměř 4,5 milionu korun a z velké části ji zaplatily dotace.

Zahrada je rozdělená na osm částí oddělených brankami. Každá ze šesti tříd tu má svůj prostor k výuce i herní činnosti a jednu velkou část, která je společná. Důležitou součástí je venkovní přírodní učebna, která je určená pro bádání a experimenty.

„Nechtěli jsme stavět klasické hřiště pro děti. Okolo nás je sídliště, kde je houpaček spousta. Dnešní děti ale postrádají kontakt s přírodou, takže naším cílem bylo jim přinést přírodu sem,“ uvedla ředitelka mateřské školy Lenka Klasová.

„Děti se zde naučí poznávat přírodní prvky, rostliny i živočichy, seznámí se s ekosystémy. Budeme jim ale připomínat i to, jak důležité je třeba ticho, při kterém lze poslouchat zvuky hmyzu nebo zpěv ptáků. Zkrátka budeme se snažit vychovat z nich předškoláky, kteří dovedou žít v souladu s přírodou a jejími zákony,“ dodala Klasová. Dětem to má přinést především volnost.

„Můžeme objevit jejich skryté nadání, aniž by musely chodit do specializovaných kroužků, které podle mého názoru pro předškolní děti nejsou příliš vhodné,“ řekla Klasová.

Zahrada bude přístupná i pro rodiče. Nebudou tak muset odcházet hned, jakmile si vyzvednou dítě.

„Budou si moci posedět v naší oáze klidu. Opravdu si vážím jejich pomoci, protože právě jejich zásluhou nám na zahradních záhoncích přibývají skalničky i bylinky. Díky rodičům se nám také rozrostla sbírka hrnečků, které nám teď zdobí dřevěný plůtek. K environmentální výchově můžeme využívat plody stromů, různé šišky nebo ořechy,“ řekla Klasová.

K úplnému dokončení projektu ale mateřské škole chybí ještě přibližně tři miliony korun. Ty by měly přijít především na postavení přístřešků pro jednotlivé třídy.