Tobogánové skluzavky slouží jako únikové cesty pro děti a učitelky. | foto: Radek Latislav

Z patra při evakuaci po skluzavce. Školka má netradiční nouzový východ

  • 4
Za obří nerezové skluzavky, které od září dominují nově opravené školce Milady Horákové ve Svitavách, by se nemuseli stydět na kdejakém koupališti, natož na dětském hřišti. Dětem však dvojice šest metrů dlouhých rour vyvedených z prvních pater na zahradu k hrátkám sloužit nebude. Jde o nouzové východy z budovy.

Architekti je navrhli jako požární východ. Neobvyklé řešení má dětem sloužit jenom ve výjimečných případech.

„Vyřešili jsme tím únikové cesty v případě požáru. Děti budeme do skluzavek pouštět jen v rámci poplachového cvičení. Dokonce je tam musíme pouštět,“ říká ředitelka školy Petra Nováková, která si jízdu z šestimetrové výšky ještě nezkusila.

Architekti při projektování řešili únikový východ formou schodiště, ale zjistili, že by to vyšlo dráž. Proto se rozhodli pro skluzavku. Únikové východy řešené formou skluzavky mají dětem ulehčit situaci, kdy v krizový moment musí prostor rychle opustit.

„Musí to pro ně být známé prostředí, známá věc. Ovšem může se stát, že některé děti mohou mít fobii. To stejné ale muže nastat i na schodech,“ zastává se novátorského řešení architekt Ivo Junek, který o „ostrém“ provozu podobných skluzavek zatím neslyšel.

Ani rodičům nedá nerezová novinka spát. Marie Doubravová, která ve školce pracuje 20 let, od rodičů slýchává na skluzavky různé názory. „Ptají se nás, jestli je budeme využívat na hru s dětmi. Vysvětlujeme jim, že slouží v podstatě jako bezpečnostní skluzavka. Jestli nebude jejich cvičné použítí omezeno přítomností hasičů, umíme si představit využívat ji častěji,“ říká učitelka s dlouholetou praxí.

Školka, kterou denně navštěvuje 112 dětí ve věkově smíšených třídách, prošla za pět let celkovou rekonstrukcí. Kromě rekonstrukce střechy oken a topení obměnou prošel i celý interiér. Vznikly individuální koutky i kreativní místnost pro děti i veřejnost.

.