Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

  12:47aktualizováno  12:47
Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého Junáka. Ukazuje detaily táborového i všedního života skautů a nabízí interaktivní prvky.

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018. | foto: Jaroslav Hubený

„Skauting není uzavřen do sebe, ale vychovává aktivní lidi. Skauti se učí praktickou zkušeností.“ Také s těmito slovy je možné se setkat v hlineckém městském muzeu na výstavě Skautské století v Hlinsku - Po 100 letech stále IN.

Fotogalerie

Při přípravě výstavy se její pořadatelé inspirovali prohlídkami vyhlášených anglických muzeí. Snažili se skloubit historické příběhy a archivní materiály s moderní grafikou a interaktivními prvky.

„Laťku jsme si nasadili hodně vysoko. Snažili jsme se zpracovat řadu dosud neprobádaných příběhů, hlavně příběhů skautů, kteří buď zahynuli za druhé světové války, anebo skautů, kteří se zapojili do odboje. Bylo také důležité příběhy představit zajímavým způsobem i vizuálně,“ řekl kurátor výstavy Vojtěch Homolka.

Výstavě dominuje skautský šátek na plastice Mistr Jan Hus hlineckého rodáka a slavného sochaře Karla Lidického. Než jako recese působí toto spojení spíše symbolicky - skauti se s Husem shodují v proklamaci mluvit pravdu za každých okolností.

Řada šátků, od německého, norského až po indonéský či egyptský zdobí i jednu ze stěn expozice. Nechybí ani další předměty upomínající na kontakty se skauty v jiných zemích, ukázky uniforem a bohatě ilustrovaných kronik, historických sportovních a kulturních aktivit nebo základní kámen k prvnímu skautskému domovu v Hlinsku, který stál v místě dnešního stadionu.

Organizátoři se také snažili, aby si návštěvníci mohli leccos aktivně vyzkoušet. Dokazují to třeba nabídky typu „přivoň, hádej a otoč“, „rozeznej barvy přírody“, příležitost postavit si z dřívek pagodu.

Velký podsadový stan zase evokuje atmosféru a vybavení táborů kdysi a dnes. Tedy deka versus dnešní spacák, „tele“ versus batoh a tak dále.

Skauti se podíleli na odboji

Uprostřed sálu postavili promítací místnost, v níž se pouští dokumentární filmy z tábora u Boru u Skutče v letech 1939 a 2018. Vnější stěnu „minikina“ zdobí časová přímka historie skautů v zemi a v Hlinsku. Zmiňuje i smutná léta 1940, 1950 a 1970, kdy byl skaut zakázán.

„Původně jsem čekal skromnější výstavu, ale nakonec předčila mé očekávání. Pustili jsme se do ní s vervou, a snad proto působí velmi živě i pro toho, kdo o skautu tolik neví. Ohlasy byly už při vernisáži velmi pozitivní,“ dodal Vojtěch Homolka.

Výstavu oživují příběhy několika válečných hrdinů z řad hlineckých skautů. Pro pořadatele bylo jejich zpracování s pomocí potomků a dalších pamětníků snad nejtěžší částí přípravy.

„Pro mě byl osobně největší přínos, že jsme dokázali připomenout příběhy lidí, o kterých se nemluví. Například radiotelegrafisty u 311. československé bombardovací perutě RAF Milana Stehna, který za války bojoval v Anglii,“ řekl Homolka.

„Skauting vylučuje totalitu, totalita vylučuje skauting.“ Také tato slova lze spatřit v expozici, která zaujme i příběhy přímých obětí německé okupace, jako byli Vladimír Akrman, Otto a Jindřich Vohryzkovi či Eva a Viktor Tausikovi.

Vlasta Čejková válku přežila, byť velmi riskovala, když na kole převážela letáky, radiosoučástky, zbraně, oblečení a předávala je parašutistům. Dokonce se odvážila převézt i radiostanici Milada, s jejíž pomocí udržovali výsadkáři spojení s Londýnem.

Do galerie svých hrdinů války skauti řadí i básníka Stanislava Zedníčka, vedoucího oddílu, který ničil udavačské dopisy posílané na gestapo, a když nacisté zapečetili skautský domek, zorganizoval akci, při které skauti vnikli dovnitř a odnesli z něj to nejcennější, zejména cenné vlajky, kroniky a další dokumenty.

Později bojoval na barikádách a ještě později se stal vězněm v době komunistických represí. „Miluji historii, je super, co všechno se dá na této výstavě zjistit o předcích,“ řekl čtrnáctiletý Lukáš Hejduk, který se spolu s dalšími skauty podílel na přípravě některých interaktivních prvků výstavy.

Výstava, přibližující skautské století v Hlinsku, potrvá do 11. listopadu. Po dobu jejího otevření budou mít zájemci šanci ulovit v Hlinsku skautskou kešku, a tím se i blíže seznámit s některými místy důležitými pro historii dnes stodesetičlenného spolku, celým názvem Junák – český skaut, středisko Skála Hlinsko.

Mimořádnou možnost „ochutnat skauting všemi smysly“ pak budou mít jeho příznivci v sobotu 6. října odpoledne, kdy jim mladí skauti a skautky nabídnou komentovanou prohlídku a připraví zajímavé aktivity.

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

VIDEO: Is it love! Do Pardubic se vrátily „devadesátky“

Show v Pardubicích předvedla hity 90tých let

Doslova natřískaný sál trpělivě čekal v Pardubicích na příchod tří kapel, které největší slávu zažily v době, kdy...

Muže soudí za vraždu dvoutýdenní dcery. Měla otok mozku, říká žalobce

Obžalovaný stojí před soudem kvůli usmrcení novorozeněte.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ osmadvacetiletého muže, který je obžalovaný, že letos v dubnu...

Násilník ohrožoval nožem bývalou partnerku, vykopl dveře od dvou bytů

Kuchyňský nůž, jímž se muž pokusil zavraždit svou manželku.

Jako smyslů zbavený řádil v Ústí nad Orlicí muž, který hledal svoji expartnerku. Když nebyla doma, vykopl dveře bytu...

Najdete na iDNES.cz