Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sirény houkají každý druhý den. Prázdniny končí tragicky

  15:51aktualizováno  15:51
Během prázdnin zahynulo na silnicích v Pardubickém kraji už čtrnáct lidí na silnicích, dalších šestnáct se těžce zranilo. Přichází poslední prázdninový týden, který bývá nejtragičtější.

U Litomyšle se srazily kamiony. Mrtvý řidič byl jedním ze čtrnácti zemřelých na krajských silnicích od začátku prázdnin. | foto: Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje

Od té doby, co začaly letní prázdniny, na silnicích každý druhý den zemře nebo se těžce zraní člověk. Nepomáhají policejní akce ani děsivé televizní spoty. Prázdniny jsou nejtragičtější od roku 2006.

Zatím poslední je středeční tragická havárie mladého motorkáře ve Svitavách - Lačnově. Do jeho motocyklu bočně narazilo auto a muž nehodu nepřežil, spolujezdec skončil se zraněními v nemocnici.

"Řidiči by se měli hlavně obrnit trpělivostí, smířit se s tím, že cesta potrvá déle, než si mysleli, a myslet za ostatní řidiče. Chybu může udělat kdokoli," řekl Martin Gabauer z projektu Besip tým.

Letošní prázdniny začaly sérií tragických dopravních nehod, během čtrnácti dnů na silnicích zemřelo devět lidí. Svůj podíl na tom mělo i mimořádně horké počasí. "Horko má velký vliv na pozornost řidičů," říká Martin Gebauer.

Bilance nehod vyděsila i policisty, kteří uspořádali hned několik velkých dopravních akcí. Na čas vážných nehod ubylo. Od poloviny července do konce měsíce nezemřel na silnicích v kraji jediný člověk, přesto se jich několik těžce zranilo.

Umírají i chodci, cyklisté a řidiči kamionů

Od začátku srpna ale tragických nehod opět přibývá. A oběti nejsou jenom mezi řidiči a posádkami osobních aut, ale také mezi motorkáři, cyklisty, chodci nebo řidiči kamionů.

V úterý havarovaly dva kamiony na silnici první třídy číslo 35 nedaleko obce Gajer. "Jeden z řidičů po střetu s dalším kamionem zůstal zaklíněn v kabině. Hasiči museli těžce zraněného muže vyprostit. Řidič bohužel následkům svých zranění na místě podlehl," uvedla tisková mluvčí svitavských policistů Anna Štegnerová.

Policisté připravují na konec prázdnin další řadu bezpečnostních akcí. Zda ale nárůstu nehod zabrání, lze jen těžko odhadnout.

Nervozitu řidičů totiž bude kromě husté dopravy zvyšovat i stres s nástupem dětí do školy. "Řidiči jsou vystaveni velkému množství stresových faktorů. Diskuse v autě, které jede v koloně, jim na klidu nepřidá," varuje Martin Gebauer.

Výhružná prázdninová statistika dokresluje trend letošního roku na silnicích v Pardubickém kraji. Mrtvých totiž na rozdíl od zbytku republiky (kde obětí oproti minulému roku ubylo) přibylo i v předcházejících měsících. Do konce června bylo letos v kraji 23 mrtvých na silnicích, o devět více než v roce 2009.

Letošní prázdniny se mohou vyrovnat i tragickému létu 2006, kdy během července a srpna zemřelo na silnicích osmnáct lidí. Touto dobou jich ale bylo stejně jako letos 14.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Najdete na iDNES.cz