Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyvlastnění pozemků na R35 se vzdaluje, stát se s Časy patrně domluví

  16:07aktualizováno  16:07
Hrozba vyvlastnění obecních pozemků potřebných pro stavbu prvních dvou úseků R35 je nejspíše zažehnána. Posun směřující k dohodě nastal dle starosty obce Časy po dalším kole jednání se zástupci Ředitelství silnic a dálnic, Poslanecké sněmovny a projektantů.

Budoucí rychlostní silnice R35 má vést jen kousek za obcí Časy. Příprava stavby zatím vázne na výkupech pozemků. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Dohoda o prodeji dvou hektarů obecních parcel by mohla být uzavřena do konce října. „Zatím se to tak jeví,“ prohlásil starosta Časů Zdeněk Seidl. Zda je s výstupy úterní neveřejné schůze přímo v obci spokojen, ale nechtěl potvrdit.

„Budeme si ještě ujasňovat některé záležitosti. Uvidíme, jak to postoupí dále. Zatím je předčasné dělat nějaké závěry,“ řekl Seidl.

Pokud se silničáři s obcí nedohodnou na odkupu do konce roku, bude zahájeno vyvlastnění. „ŘSD stále upřednostňuje dohodu před případným vyvlastněním, které bereme jako poslední možnost,“ uvedl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Znalci došli k rozdílným cenám

Spor se nadále vede o cenu, za kterou je obec ochotna do vlastnictví státu prodat polní cesty. Obcí najatý znalec před nedávnem určil, že nabídnutá cena za tyto pozemky má být zhruba dvakrát vyšší, než vypočítal znalec silničářů. Oba své postupy hájili na úterní schůzi.

„Neshodli se, takže se bude zadávat ještě jeden posudek,“ konstatoval Seidl, který má jako soukromník v trase R35 tři hektary pozemků.

Po domluvě účastníků jednání nebudou zveřejňovány žádné další body, na kterých se aktéři schůzky domluvili. „Do uzavření jednání jsme se shodli, že to nebudeme blíže komentovat,“ uvedl Seidl.

Přeci jen ale nastal posun v další oblasti, která byla na nedávné schůzi zastupitelstva obce rovněž diskutována. V zápise z předešlého jednání totiž starosta postrádal příslib šéfa ŘSD Jana Kroupy, že by část peněz za prodanou půdu mohla putovat na konto třetí strany.

„V případě, kdy na vykupované nemovitosti váznou práva třetích stran (např. exekuce, nebo zástavní práva), lze výkup realizovat i tím, že část kupní ceny do výše jistiny resp. závazku je vyplacena této třetí straně. Přitom platí, že konkrétní mechanismy této transakce musí být zajištěny smluvně, se souhlasem a po dohodě všech tří zúčastněných stran,“ stojí v dokumentu.

Ačkoliv šéf pardubické pobočky ŘSD Bohumil Vebr nebyl z návrhu nadšený, tak po úterním jednání se zdá, že by tento bod mohl být průchozí.

„Kupní smlouva by se rozdělila na dvě části. Ale předpokládám, že to ani nebude nutné využít,“ dodal Seidl

Do jednání nově vstoupí i kraj

Starosta Seidl si domluvil schůzku s hejtmanem kraje Martinem Netolickým. Setkání by se mělo uskutečnit do 26. října, kdy hejtman zamíří na pracovní schůzi s ministrem dopravy Danem Ťokem. Na ni už by měl přednést výsledky.

„Budeme řešit problematiku prodeje všech pozemků na katastru obce. Chci se dozvědět detaily celé situace. Pokud budu moci sehrát roli zprostředkovatele, budu rád. Nechci průtahy, které jsou na jiných stavbách,“ uvedl Netolický.

Delegace z kraje by mohla vyjasnit otázku péče o přeložku silnice na Dašice, která povede přes nově plánovaný obchvat obce na silnici I/36. Obec ji odmítá převzít, jelikož na její údržbu prý nebude mít prostředky. A kraj se o obecní cestu starat ze zákona nemůže.

„Přítomni jednání proto budou i pracovníci z odboru dopravy a Správy a údržby silnic Pardubického kraje,“ dodal hejtman.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Další z rubriky

Pardubickým radním se daří získávat pozemky pro terminál

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Zdá se, že by v Pardubicích mohlo už příští rok začít růst nové autobusové nádraží. To radní nazývají terminálem B,...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Najdete na iDNES.cz