Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyvlastnění pozemků na R35 se vzdaluje, stát se s Časy patrně domluví

  16:07aktualizováno  16:07
Hrozba vyvlastnění obecních pozemků potřebných pro stavbu prvních dvou úseků R35 je nejspíše zažehnána. Posun směřující k dohodě nastal dle starosty obce Časy po dalším kole jednání se zástupci Ředitelství silnic a dálnic, Poslanecké sněmovny a projektantů.

Budoucí rychlostní silnice R35 má vést jen kousek za obcí Časy. Příprava stavby zatím vázne na výkupech pozemků. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Dohoda o prodeji dvou hektarů obecních parcel by mohla být uzavřena do konce října. „Zatím se to tak jeví,“ prohlásil starosta Časů Zdeněk Seidl. Zda je s výstupy úterní neveřejné schůze přímo v obci spokojen, ale nechtěl potvrdit.

„Budeme si ještě ujasňovat některé záležitosti. Uvidíme, jak to postoupí dále. Zatím je předčasné dělat nějaké závěry,“ řekl Seidl.

Pokud se silničáři s obcí nedohodnou na odkupu do konce roku, bude zahájeno vyvlastnění. „ŘSD stále upřednostňuje dohodu před případným vyvlastněním, které bereme jako poslední možnost,“ uvedl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Znalci došli k rozdílným cenám

Spor se nadále vede o cenu, za kterou je obec ochotna do vlastnictví státu prodat polní cesty. Obcí najatý znalec před nedávnem určil, že nabídnutá cena za tyto pozemky má být zhruba dvakrát vyšší, než vypočítal znalec silničářů. Oba své postupy hájili na úterní schůzi.

„Neshodli se, takže se bude zadávat ještě jeden posudek,“ konstatoval Seidl, který má jako soukromník v trase R35 tři hektary pozemků.

Po domluvě účastníků jednání nebudou zveřejňovány žádné další body, na kterých se aktéři schůzky domluvili. „Do uzavření jednání jsme se shodli, že to nebudeme blíže komentovat,“ uvedl Seidl.

Přeci jen ale nastal posun v další oblasti, která byla na nedávné schůzi zastupitelstva obce rovněž diskutována. V zápise z předešlého jednání totiž starosta postrádal příslib šéfa ŘSD Jana Kroupy, že by část peněz za prodanou půdu mohla putovat na konto třetí strany.

„V případě, kdy na vykupované nemovitosti váznou práva třetích stran (např. exekuce, nebo zástavní práva), lze výkup realizovat i tím, že část kupní ceny do výše jistiny resp. závazku je vyplacena této třetí straně. Přitom platí, že konkrétní mechanismy této transakce musí být zajištěny smluvně, se souhlasem a po dohodě všech tří zúčastněných stran,“ stojí v dokumentu.

Ačkoliv šéf pardubické pobočky ŘSD Bohumil Vebr nebyl z návrhu nadšený, tak po úterním jednání se zdá, že by tento bod mohl být průchozí.

„Kupní smlouva by se rozdělila na dvě části. Ale předpokládám, že to ani nebude nutné využít,“ dodal Seidl

Do jednání nově vstoupí i kraj

Starosta Seidl si domluvil schůzku s hejtmanem kraje Martinem Netolickým. Setkání by se mělo uskutečnit do 26. října, kdy hejtman zamíří na pracovní schůzi s ministrem dopravy Danem Ťokem. Na ni už by měl přednést výsledky.

„Budeme řešit problematiku prodeje všech pozemků na katastru obce. Chci se dozvědět detaily celé situace. Pokud budu moci sehrát roli zprostředkovatele, budu rád. Nechci průtahy, které jsou na jiných stavbách,“ uvedl Netolický.

Delegace z kraje by mohla vyjasnit otázku péče o přeložku silnice na Dašice, která povede přes nově plánovaný obchvat obce na silnici I/36. Obec ji odmítá převzít, jelikož na její údržbu prý nebude mít prostředky. A kraj se o obecní cestu starat ze zákona nemůže.

„Přítomni jednání proto budou i pracovníci z odboru dopravy a Správy a údržby silnic Pardubického kraje,“ dodal hejtman.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Zelený pás kolem Labe nemůžeme zalít betonem, říká lídr ODS Karel Haas

Lídr pardubické ODS v komunálních volbách Karel Haas.

Redakce MF DNES osloví lídry stran, které mají šanci dostat se po komunálních volbách do pardubického zastupitelstva....

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz