Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výkup pozemků pro dálnici D35 pokročil, silničářům chybí už jen pár polí

  8:10aktualizováno  8:10
Silničáři získali další balík pozemků ležících na trase budoucí dálnice D35. Vyvlastnění dalších majitelů ale pokračuje. Stavba prvních dvou úseků z Opatovic do Ostrova by měla začít nejpozději v polovině roku 2018.

Dosavadní konec D35 se nachází na křižovatce v Opatovicích nad Labem. | foto: Martin Švec, MAFRA

O nutnosti stavby dálnice D35, vedoucí napříč Pardubickým krajem, není pochyb. Její potřeba se naplno ukazuje v těchto dnech na stávající dvouproudové silnici I/35, kde řidiči stojí či popojíždějí v kolonách hned na šesti místech v kraji. V plném proudu jsou o prázdninách jak opravy současné trasy „pětatřicítky“, tak i příprava nové dálnice.

Důkazem budiž postup při výkupech potřebných pozemků, které přibyly v tomto týdnu do majetku Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Silničáři se dohodli s majitelem u Rokytna, jehož deset parcel má v součtu výměru přesahující 10 tisíc metrů čtverečních. Kromě orné půdy a potoka tvoří pozemky i lesní porost a cesta. Podle údajů z katastru nemovitostí bylo s mužem bydlícím přímo v Rokytnu již dříve zahájené vyvlastňovací řízení.

„S panem majitelem došlo nakonec k dohodě, tedy bylo vypořádáno mimo režim vyvlastnění,“ uvedl bez bližších podrobností podmínek prodeje Martin Höfler, ředitel společnosti Pudis, která pro ŘSD zajišťuje výkupy na prvním úseku z Opatovic do Časů.

Aby mohli silničáři žádat o stavební povolení, musí mít v majetku všechny pozemky. V případě zmíněné první 12,6 kilometrů dlouhé části jim chybí posledních několik větších či menších polností u Rokytna, Borku, Dolních Ředic či Chotče.

„Jsou jich jednotky kusů, tedy i jednotky procent. Za část svěřenou do péče naší firmě se v tuto chvíli jedná o tři vyvlastnění, jedno dědictví a jednu exekuci na pozemek, která brání uzavření kupní smlouvy. Jelikož se ale jedná o menší podíl, neohrozí to další přípravu,“ ujistil Höfler.

Případů, kdy ŘSD vlastní větší část pozemku, s nimž ale může hospodařit, je hned několik. Dále na trase směrem k Ostrovu se blíží ke konci i převod pozemků na katastru obce Časy, a to jak obecních, tak i soukromých v rukou starosty Zdeňka Seidla.

V dohledné době by silničáři měli získat také parcely zemědělské společnosti Loučná-Dašice, která své poslední pozemky v průběhu července zbavila právních závazků u banky a prodeji tak nyní nic nebrání. Žádná další firma již ve stopě dálnice žádné polnosti nemá.

Značné množství dosud nevypořádaných pozemků zatím paradoxně vlastní státní instituce. Nejvíce jich patří Státnímu pozemkovému úřadu (SPÚ), ale majetek mají i další organizace. V tomto případě však nemusí ŘSD půdu vykupovat, ale získá ji z velké části zdarma.

„Nejedná se většinou o klasický výkup, ale o převod práva hospodaření. Problémy byly zejména s Povodím Labe a Lesy ČR, ale v nejbližších dnech dojde k podpisu rámcové dohody, která toto umožní úspěšně dořešit. Předpokládáme, že uzavření všech smluv se státními institucemi bude dokončeno v dostatečném předstihu před podáním žádostí o stavební povolení,“ uvedl nedávno mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Vláda schválila podmínky zakázky pro stavbu

Silničáři také pokročili s dalšími náležitostmi, vedoucími k zahájení stavby. Minulý týden vláda odsouhlasila podmínky pro vypsání zakázky na první dva úseky, které v součtu měří zhruba 27 kilometrů. Stavba by podle předběžných informací měla vyjít na 9,6 miliardy. Momentálně zatím pokračuje i tendr na záchranný archeologický průzkum (více čtěte ZDE). Termín pro podání přihlášek na práce za více než půl miliardy vyprší počátkem září.

Další kroky může ŘSD činit díky tomu, že Evropská komise souhlasila se zařazením obou úseků D35 na seznam staveb, u nichž nebude nutné opakovat proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí (tzv. EIA). Potřebný zákon přitom prošel schvalováním v nebývale krátkém čase. Sněmovna ho ve zrychleném režimu poslala do Senátu koncem června. Horní komora parlamentu novelu podpořila v polovině července a prezident Zeman ji podepsal minulý týden.

Podle informací ŘSD je zahájení stavby plánované na květen 2018, což může být až nejzazší termín. Kromě zbývajících výkupů a stavebního povolení však musí ještě silničáři vybrat zhotovitele. Výběrové řízení se přitom může kvůli odvoláním uchazečů protahovat.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Cvičné vojenské letadlo Zlín nouzově přistálo u pardubického letiště

Letadlo Zlín 142  přistává na letišti ve Vodochodech. V roce 2016 by letiště...

Poblíž pardubického letiště kolem půl druhé odpoledne nouzově přistálo dvoumístné sportovní letadlo Zlín 142....

Oprava hlavního tahu ukáže, zda kamiony z D11 musí jezdit přes vesnice

Od pondělí už si kamiony cestu k dálnici nezkrátí.

V pondělí začínající uzavírka kousku silnice I/36 může přispět k rozhodnutí, zda zakázat kamionům cestu od dálnice D11...

Nové byty v centru Pardubic přinesou potíže v dopravě

U Vektoru vyroste 275 nových bytů.

V pardubické čtvrti Na Spravedlnosti rostou dva velké bytové komplexy. Ten u kliniky Vektor postupně nabídne 275 bytů....

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz