Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přívalový déšť přinesl bahno z polí, dvacet aut je na odpis

  14:31aktualizováno  14:31
Bahno, nepořádek, zatopená auta. Všechny vchody dvou paneláků jsou přehrazené pytli s pískem. Obyvatelé s košťaty v ruce zametají co lze, jiní vynášejí ze sklepů namočené a zabahněné předměty. Hasiči čistí auta proudy vody z hadic.

Voda se valila do sídliště a zatopila sklepy i dvě desítky aut. | foto: Karel Dvořák

Tak to vypadalo v pondělí dopoledne na chrudimském sídlišti Na Šancích. Po přívalových deštích tam hned dvakrát po sobě dorazila voda z okolních kukuřičných polí. Zvláště po prudkém dešti v neděli večer byly zaplavené desítky sklepů, přízemí a vchody dvou bytovek. Rázem bylo na odpis kolem dvaceti poškozených automobilů, pod jejichž kapotu se dostala hlína z pole.

Podobná pohroma, byť ještě větší, postihla tamní obyvatele před devíti lety. Město jim tehdy slíbilo pomoc, ochránit je přesto nedokázalo.

„Dům je v dolíku, když hodně zaprší, tak to sem spadne. Záleží na městě, jestli s tím chce něco udělat, ale mám pocit, že raději investují ve středu města,“ řekl Jan Vavroušek z postiženého domu.

Obyvatelé tamního sídliště s nešťastně umístěnými bytovkami pro 140 domácností už to znají: pole se nasytí a není schopné absorbovat další vodu, která pak stéká z pole na parkoviště za poštou. Tentokrát voda připomínala dravou řeku a řidiči měli v neděli večer co dělat, aby stačili svá vozidla zachránit a ujet z parkoviště výše na trávník. Někteří to včas nestihli a kalný proud si s jejich auty pohrával jak s loďkou.

Výška hladiny nedosáhla úrovně z roku 2006, přesto budou škody značné, zejména na zatopených automobilech.

„Opěrná zeď postavená po první velké povodni před devíti lety prakticky nemá žádnou ochrannou funkci, i když byla postavena z prostředků Ministerstva životního prostředí na boj s povodněmi. Voda tuto zeď obteče a znova zaplavuje ulici Na Šancích,“ řekl chrudimský opoziční zastupitel z hnutí ANO František Pilný

Opozice kritizuje radnici, že město tuto situaci léta neřeší a nemusí to být jen s pomocí drahého poldru. „Možná by stačilo zrekonstruovat stávající kanalizaci v Malecké ulici nebo upravit niveletu silnice, stačí jen chtít,“ dodal František Pilný.

Starosta Petr Řezníček reaguje na doporučení opozice tak, že silnice patří Pardubickému kraji a kanalizace VAKu, tam by tedy měla adresovat své požadavky. Stavba suché nádrže, která by byla schopna vodu zadržet, skončila podle něj už dávno kvůli jejímu odmítnutí vlastníky pozemků, proto se ani nedostala do územního plánu. Hlavního viníka zátopy však vidí ve firmě Oseva Agri Chrudim.

„Tehdy v roce 2006 jsme do týdne dojednali, že se na tomto poli nad sídlištěm nebudou vysazovat plodiny typu kukuřice, které mají velmi malou zádržnou schopnost. A kukuřice tam přesto je. Opěrná zeď sice drží parkoviště, aby ho nespláchla voda, ale voda si našla jinou cestu. Kdyby firma Oseva, která patří k firmám pana Babiše, dodržela to, co má podle dohody s městem dodržovat, tak by se to nestalo,“ řekl Petr Řezníček.

Současný ředitel firmy Oseva Agri Chrudim Tomáš Nechvíle ve společnosti před devíti lety ještě nebyl, ale tvrzení starosty odmítá. „O žádné dohodě s městem nevím, na poli nad sídlištěm není žádné erozní omezení z hlediska státní správy,“ řekl Tomáš Nechvíle.

Podle něj jen část vody přitekla z lánů firmy, další pochází ze samotného sídliště, z polí, která společnost neobhospodařuje a ze zpevněných ploch nového obchvatu včetně parkoviště strojů, které na něm pracují.

„Na půdním bloku, který se nachází jižně od sídliště Šance a který obhospodařuje naše společnost, není žádné omezení z hlediska osevu. Při takovém množství srážek, jaké spadlo v dané lokalitě o tomto víkendu, by odtoku vody nezabránila žádná plodina. Naše společnost odmítá spojování uvedené lokální záplavy se svým jménem, když působících příčin bylo zjevně více a všechny ležely mimo odpovědnost naší společnosti,“ dodal Tomáš Nechvíle.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Volby v Ústí nad Orlicí: politici se přou, jak má vypadat nová čtvrť

Dominantou čtvrti, která vznikne v areálu bývalé textilky Perla, má být vysoký...

Jak mají strany v Ústí nad Orlicí vymýšlet volební program, když vše zásadní je dopředu dané? Město totiž koupilo a...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Najdete na iDNES.cz