Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přívalový déšť přinesl bahno z polí, dvacet aut je na odpis

  14:31aktualizováno  14:31
Bahno, nepořádek, zatopená auta. Všechny vchody dvou paneláků jsou přehrazené pytli s pískem. Obyvatelé s košťaty v ruce zametají co lze, jiní vynášejí ze sklepů namočené a zabahněné předměty. Hasiči čistí auta proudy vody z hadic.

Voda se valila do sídliště a zatopila sklepy i dvě desítky aut. | foto: Karel Dvořák

Tak to vypadalo v pondělí dopoledne na chrudimském sídlišti Na Šancích. Po přívalových deštích tam hned dvakrát po sobě dorazila voda z okolních kukuřičných polí. Zvláště po prudkém dešti v neděli večer byly zaplavené desítky sklepů, přízemí a vchody dvou bytovek. Rázem bylo na odpis kolem dvaceti poškozených automobilů, pod jejichž kapotu se dostala hlína z pole.

Podobná pohroma, byť ještě větší, postihla tamní obyvatele před devíti lety. Město jim tehdy slíbilo pomoc, ochránit je přesto nedokázalo.

„Dům je v dolíku, když hodně zaprší, tak to sem spadne. Záleží na městě, jestli s tím chce něco udělat, ale mám pocit, že raději investují ve středu města,“ řekl Jan Vavroušek z postiženého domu.

Obyvatelé tamního sídliště s nešťastně umístěnými bytovkami pro 140 domácností už to znají: pole se nasytí a není schopné absorbovat další vodu, která pak stéká z pole na parkoviště za poštou. Tentokrát voda připomínala dravou řeku a řidiči měli v neděli večer co dělat, aby stačili svá vozidla zachránit a ujet z parkoviště výše na trávník. Někteří to včas nestihli a kalný proud si s jejich auty pohrával jak s loďkou.

Výška hladiny nedosáhla úrovně z roku 2006, přesto budou škody značné, zejména na zatopených automobilech.

„Opěrná zeď postavená po první velké povodni před devíti lety prakticky nemá žádnou ochrannou funkci, i když byla postavena z prostředků Ministerstva životního prostředí na boj s povodněmi. Voda tuto zeď obteče a znova zaplavuje ulici Na Šancích,“ řekl chrudimský opoziční zastupitel z hnutí ANO František Pilný

Opozice kritizuje radnici, že město tuto situaci léta neřeší a nemusí to být jen s pomocí drahého poldru. „Možná by stačilo zrekonstruovat stávající kanalizaci v Malecké ulici nebo upravit niveletu silnice, stačí jen chtít,“ dodal František Pilný.

Starosta Petr Řezníček reaguje na doporučení opozice tak, že silnice patří Pardubickému kraji a kanalizace VAKu, tam by tedy měla adresovat své požadavky. Stavba suché nádrže, která by byla schopna vodu zadržet, skončila podle něj už dávno kvůli jejímu odmítnutí vlastníky pozemků, proto se ani nedostala do územního plánu. Hlavního viníka zátopy však vidí ve firmě Oseva Agri Chrudim.

„Tehdy v roce 2006 jsme do týdne dojednali, že se na tomto poli nad sídlištěm nebudou vysazovat plodiny typu kukuřice, které mají velmi malou zádržnou schopnost. A kukuřice tam přesto je. Opěrná zeď sice drží parkoviště, aby ho nespláchla voda, ale voda si našla jinou cestu. Kdyby firma Oseva, která patří k firmám pana Babiše, dodržela to, co má podle dohody s městem dodržovat, tak by se to nestalo,“ řekl Petr Řezníček.

Současný ředitel firmy Oseva Agri Chrudim Tomáš Nechvíle ve společnosti před devíti lety ještě nebyl, ale tvrzení starosty odmítá. „O žádné dohodě s městem nevím, na poli nad sídlištěm není žádné erozní omezení z hlediska státní správy,“ řekl Tomáš Nechvíle.

Podle něj jen část vody přitekla z lánů firmy, další pochází ze samotného sídliště, z polí, která společnost neobhospodařuje a ze zpevněných ploch nového obchvatu včetně parkoviště strojů, které na něm pracují.

„Na půdním bloku, který se nachází jižně od sídliště Šance a který obhospodařuje naše společnost, není žádné omezení z hlediska osevu. Při takovém množství srážek, jaké spadlo v dané lokalitě o tomto víkendu, by odtoku vody nezabránila žádná plodina. Naše společnost odmítá spojování uvedené lokální záplavy se svým jménem, když působících příčin bylo zjevně více a všechny ležely mimo odpovědnost naší společnosti,“ dodal Tomáš Nechvíle.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Najdete na iDNES.cz