Pozvánky na předváděcí akce. Ilustrační snímek.

Pozvánky na předváděcí akce. Ilustrační snímek. | foto: Filip Horáček, iDNES.cz

Říkají mu lovec šmejdů. Senior „čistí“ město od neodbytných prodejců

  • 153
„Haló, jsou tu zase šmejdi. Přijeďte,“ ozývá se už poněkolikáté ze sluchátka v úřadovně strážníků ve Vysokém Mýtě. Na druhé straně je pětasedmdesátiletý Jan, kterého štvou podomní prodejci i ti, kdo lákají důvěřivé seniory na předvádění předražených hrnců a vysavačů.

Strážníci mu říkají lovec šmejdů. On se tomu nebrání. Vitální důchodce se rozhodl na tyto neodbytné prodejce upozorňovat, když mu začali telefonem nabízet zboží a pak lézt do domu navzdory městské vyhlášce o zákazu podomního prodeje.

První „skalpy“ získal malou lstí. „Chodili k nám nabízet výhodnou elektřinu. Byli čtyři, mladí kluci, tak pětadvacet třicet let. Dost vlezlí a drzí. Manželka jim otevřela. Jeden na ni zhurta, ať si připraví papíry, kolik platíme za elektřinu. A že jsou určitě levnější. Vyšel jsem na verandu a oni už takovým drzým tónem, že tady paní tomu nechce rozumět a podobně,“ líčí Jan.

V tu chvíli viděl, jak jiný prodejce z party leze k sousedce, která také otevřela, málem do kuchyně.

„Její manžel má silného alzheimera. Tak jsem ty dva pozval do dvora, kde máme velkého psa, zacvakl jsem bránu a zavolal měšťáky. Vzal už jsem jim ty naše papíry a zavolal na našeho dodavatele energie, že tady jsou nějací lidé a nabízejí elektřinu. Jeden z nich si ten telefon vzal, čímž jsem získával čas. Pak už jsem viděl, jak přijíždějí strážníci. Odchytali si je po celé ulici a dali jim pokuty,“ říká Jan.

Poté se soustředil na prodejce, kteří zvou na předvádění zboží.

„Přišla nám do schránky pozvánka do hotelu Tejnora na přednášku na téma o zdravém stravování. Tak jsme se tam s manželkou vypravili. Byly to samozřejmě hrnce. Chlapík na předvádění srdnatě vyprávěl, že jen ty jejich hrnce jsou na přípravu zdravé stravy a že jsou velice levné. A začal strašit tím, že má v rodině doktora a ten by potvrdil, že vařit v jiných hrncích než v jejich je šíleně nezdravé a jídlo uvařené v kastrolech, co máme doma, je jedovaté,“ líčí senior.

Zastrašování je trestné, připomněl senior nekalým obchodníkům

Dodává, že se přihlásil a řekl: „Já mám v rodině taky doktorku.“ Prodejce pookřál: „No vidíte, tady pán to také potvrdí.“ Jenže Jan pokračoval: „Ale doktorku práv. A vy tady lidi zastrašujete a to je trestné.“ A s paní odešel.

Když mu pak ti samí prodejci asi po měsíci poslali pozvánku znovu, zavolal už pracovníky České obchodní inspekce v Hradci Králové. „Přijeli a rozpustili akci hned na jejím začátku,“ usmívá se.

Lovce šmejdů zná dobře velitel vysokomýtské městské policie Jaromír Antl. Podle něj si prodejci vybírají důvěřivé obyvatele především staršího věku.

„Je pak smutné, že na to tito senioři často doplácejí. Až později si uvědomí, co podepsali. Pak už to není práce pro nás, ale pro advokáty, na které musíme poškozené lidi odkázat,“ říká Antl.

Často se podle něho na strážníky obracejí potomci seniorů poté, co se jim jejich starší rodiče svěří, že podepsali nevýhodnou smlouvu, a oni se ji snaží zrušit.

„Naštěstí to mnohdy zrušit jde, i když je to často složité. Horší jsou případy těch, kteří se do domu vloudí pod záminkou kontroly energie a pak důvěřivým lidem ukradnou peníze,“ pokračuje.

Jak dodává, i přes platnost nařízení týkajícího se zákazu podomního prodeje strážníkům práce neubylo. Případů bylo loni více než v předchozích letech.