O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

  15:29aktualizováno  15:29
Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu ministrovi kultury Danielu Hermanovi. Vedle trenéra rychlobruslařů je asi nejznámější tváří. Navíc kandiduje v obvodu, v němž třikrát ve volbách zvítězil jiný lidovec - bývalý předseda Senátu Petr Pithart.

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do Senátu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Herman byl na počátku tohoto desetiletí ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů, za sebou má zkušenost poslance. Jako lidovec může mít výhodu, těžiště obvodu leží na Vysočině s nezanedbatelným počtem věřících, kteří tradičně patří mezi poměrně disciplinované voliče.

To Pithartovi ve druhém senátních kole dvakrát pomohlo obrátit pro něj nepříznivý poměr hlasů z prvního kola. Byť naposledy, tedy v roce 2006, to bylo jen tak tak, když tehdejší starostku Havlíčkova Brodu Janu Fischerovou z ODS porazil rozdílem pouhých 24 hlasů.

Protože na Chrudimsku loni v parlamentních volbách jasně zvítězilo ANO, kandidát Babišova hnutí, rychlobruslařský trenér Petr Novák žijící ve Rváčově u Hlinska, by teoreticky neměl být bez šance.

Strůjce veleúspěchu Martiny Sáblíkové však před čtyřmi lety kandidoval v obvodě Žďár nad Sázavou jako nezávislý a získal i přes známé jméno jen něco málo přes deset procent hlasů.

Jeho akcie klesly hned na počátku kampaně kvůli bouřlivému ukončení kariéry rychlobruslařky a bronzové olympijské medailistky Karolíny Erbanové. Ta hovořila o jeho manipulativním, ponižujícím a útočném chování. Šéftrenér reprezentace Novák její výroky prý nechápe.

Vzhledem k velmi slušnému výsledku Pirátů v parlamentních volbách na Chrudimsku není možné podcenit jejich kandidáta IT specialistu Romana Šemíka. Žije v Praze a má za sebou zkušenost ročního členství ve straně Věci veřejné a slibuje otevřít dvě kanceláře v Chrudimi a Brodě s bezplatnou poradnou.

Starostové to zkusí. Hranice obvodu hraje proti nim

V senátních volbách zpravidla mohou těžit ze své popularity starostové tamních měst. V tomto volebním obvodu to ale zatím neplatilo.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Starostové Havlíčkova Brodu, Hlinska i Chrudimi tu ve volbách nikdy neuspěli, což se teď může změnit.

Obvod je rozdělen nejen mezi dva okresy, ale i dva kraje. A zatímco starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl z ODS může být ve svém městě a okrese populární, na Chrudimsku ho lidé moc neznají.

A stejný handicap má i starosta Hlinska Miroslav Krčil (nezávislý) na Havlíčkobrodsku. Volby si zkusí i starosta obce Vysočiny Tomáš Dubský. Všichni tři v kampani zdůrazňují, že kandidují doma.

Prezidentský kandidát, trenér i generálmajor ve výslužbě

Senátní obvod Chrudim patří mezi pět míst, kde se pokouší ve volbách uspět některý z neúspěšných kandidátů na prezidenta. Zde jde do voleb kandidát Realistů Jiří Hynek, který v prvním kole prezidentské volby získal 1,23 procenta.

Mezi známá jména na kandidátce patří i bývalý hokejista Vladimír Martinec (SNK-ED), který se chce zaměřit na financování sportu. Mezi favority by před loňským volebním debaklem ČSSD možná patřila sociální demokratka Lucie Orgoníková z Přibyslavi, která byla mluvčí ČSSD i Paroubkovy vlády.

Rozklad této strany dokresluje kandidatura Pavla Svobody (PRO Zdraví), bývalého předsedy krajské sociální demokracie. Za SPD jde do boje Hynek Blaško, generálmajor ve výslužbě, který tři roky byl velitelem Společných sil AČR.

Nezávislý kandidát a znalec v oboru genetiky Emanuel Žďárský nabízí voličům přibližně tisíc korun za hlas pro sebe, podobně jako před šesti roky, kdy obdržel v prvním kole sedm procent hlasů. Naopak je předčasné odepisovat komunisty (Jaroslav Hájek), jejichž kandidát zde v roce 2012 obdržel necelých sedmnáct procent hlasů a málem proklouzl do druhého kola.

Obvod, který patrně i díky jeho zemědělskému charakteru ovládl před šesti lety tehdejší prezident Agrární komory Jan Veleba, naopak neslibuje velké naděje někdejšímu poslanci za Úsvit (nyní Koruna Česká) se suverénně nejdelším jménem Augustin Karel Andrle Sylor.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Další z rubriky

Pardubická koalice ztratila těsně před volbou radních další hlas

Radnice Pardubice.

Večer se koná v Pardubicích ustavující zastupitelstvo, které zvolí nové vedení města včetně primátora. Tím by se měl...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Pardubičtí politici podepsali koaliční smlouvu, TOP 09 vyčkává

Radnice v Pardubicích.

Řada pardubických politiků se dostala do paradoxní situace. Zatímco šéfové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v Praze tvrdě tlačí na...

Najdete na iDNES.cz