Za Chrudimsko jde do Senátu Tecl, neuspěl Herman. Svitavsko zvolilo Kortyše

  16:14aktualizováno  16:14
Ve druhém kole senátních voleb zvítězil v obvodu Chrudim jednoznačně havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS+STAN+STO), když získal důvěru téměř dvou třetin voličů. Obvod Svitavy bude s obdobným výsledkem v Senátu zastupovat současný náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš (ODS).

Noví senátoři: Jan Tecl a Michal Kortyš. | foto: archiv MAFRA

Tecla vyslalo do horní komory českého parlamentu během pátku a soboty 13 435 hlasů voličů, Kortyše 9 024.  

„Tak velká podpora je pro mě obrovský závazek. Z toho, kolik jsem dostal hlasů, jsem opravdu dojatý. Zjevně mne podpořili i voliči jiných stran, kteří v prvním kole dali hlas někomu jinému. Ale tak má politika vypadat, jde vždy o shodu několika stran napříč celým spektrem,“ reagoval Jan Tecl, který chce nadále zastávat obě funkce, tedy post senátora i starosty Havlíčkova Brodu.

„Slíbil jsem, že Havlíčkův Brod ani po případném zvolení senátorem neopustím a tento slib dodržím,“ dodal Jan Tecl. 

Průběh hlasování na Chrudimsku se na rozdíl od prvního kola obešel bez větších zvratů. Před týdnem totiž téměř po celou dobu sčítání hlasů vedl Daniel Herman, jeho věkem stejně starý soupeř Jan Tecl ho porazil minimálním rozdílem až závěrečným finišem. Tentokrát však byl od počátku zřejmý náskok Jana Tecla, nakonec má na svém kontě 64 procent hlasů. 

Fotogalerie

V boji o senátorský post zdůrazňovaly obě osobnosti slabší místa svých konkurentů. Slabinou Tecla byla podle Hermana kumulace několika funkcí s plným platem ze státního rozpočtu, nedostatečné omezení hazardu ve městě i jazyková nevybavenost. Naopak Hermanovou zjevnou slabinou bylo, že z Chrudimska či Havlíčkobrodska nepocházel a nikdy tam nežil. 

„Co rozhodlo, těžko říci. Pravděpodobně to bylo několik faktorů. Určitě osobnost pana starosty Tecla, to, že je ODS na vzestupu, regionální vazba i další vlivy, každopádně je dobojováno. Pan Tecl si zaslouží gratulaci a držím mu palce, aby byl dobrým senátorem obvodu číslo 44,“ řekl Daniel Herman.

Ten se nyní soustředí na práci místopředsedy KDU-ČSL a přípravu březnového sjezdu strany. Zároveň se bude věnovat práci v různých poradenských pozicích. Kandidaturu na předsedu KDU-ČSL prý určitě neplánuje.

Kompletní výsledky senátních voleb

Pětapadesátiletý Tecl se stal nástupcem dosavadního senátora Jana Veleby, do letoška také předsedy Strany práv občanů. Jako senátor chce pečlivě dbát na to, aby se při tvorbě zákonů bral ohled na to, jaký mají dopad na každodenní život lidí. „Byla to i moje hlavní motivace, proč se senátních voleb účastním,“ dodal.

Podle něj je v naší zemi na jeho vkus příliš cedulek o tom, co smíme a nesmíme, příliš nařízení a zákazů a příliš nedůvěry ve zdravý rozum. „Naopak je v ní málo úcty k občanům, málo lásky ke svobodě, málo respektu k rodině a málo odhodlání k obraně přirozenosti,“ řekl Jan Tecl. 

Michal Kortyš zvítězil na Svitavsku s převahou

Na Svitavsku dali voliči přednost Michalu Kortyšovi. A tedy pravici před levicí, ODS před ČSSD, popřípadě Litomyšli před Svitavami. Jeho protikandidát, svitavský lékař Pavel Havíř, nabízel své zkušenosti hlavně ze zdravotnictví, Michal Kortyš zkušenosti z praxe bývalého starosty, místostarosty a dnešního náměstka hejtmana z městské a krajské samosprávy. 

Šestapadesátiletý podnikatel a politik Michal Kortyš nahradí v horní komoře parlamentu Radko Martínka z ČSSD. Do Prahy ho podle součtů volebních komisí poslalo 63 procent hlasů.

Podle něj by měli senátoři zabránit zhoršování zákonů. Nejvíce mu vadí současná podoba zákonů stavebního, o zdravotní péči a zákona o veřejných zakázkách. V této zemi se podle něj příliš zajímáme o to, kdo to říká, a příliš málo o to, co vlastně říká. A také že je málo lidí na práci a hodně byrokracie.

Druhé kolo voleb do Senátu provázela velmi nízká účast voličů. Zatímco na Chrudimsku jich přišlo v prvním kole 47 procent, ve druhém jen 19 procent. Na Svitavsku v době současných komunálních voleb dorazilo o týden dříve 43 procent voličů, nyní pouze 15 procent.

„Průběh hlasování byl poklidný, bez jakýchkoli komplikací. Perličkou byla pouze nulová účast voličů v jednom z volebních okrsků ve Skutči, konkrétně v Lešanech,“ řekl Cyril Štangl z organizačního a právního odboru pardubického krajského úřadu.

Noví senátoři za obvody Chrudim a Svitavy

Jan Tecl (ODS+STAN+STO)

55 let, žije v Havlíčkově Brodě

starosta Havlíčkova Brodu

Po absolvování gymnázia pracoval u okresní správy spojů. Po roce 1989 začal podnikat v oblasti pořizování videozáznamů. Studoval obor veřejná správa na Vysoké škole CEVRO Institut. Od roku 2006 je zastupitelem v Havlíčkově Brodě. Starostou se stal v roce 2010 a je jím dodnes. Od posledních krajských voleb je zastupitelem Kraje Vysočina. Po vstupu do komunální politiky se přihlásil ke studiu oboru veřejná správa na Vysoké škole CEVRO Institut.

Koníček: Ve volném čase rád cestuje, hrával ochotnické divadlo. „Největší potěšení jsou pro mě šachy. Jsou prima v tom, že se člověk musí spolehnout jen na svůj rozum, vědomosti, instinkt a rozvahu. Nepomůže žádné vybavení, žádný podpůrný tým. Šachy se nedají nijak ošvindlovat. Šachy jsou přesně takové, jakou bych chtěl mít politiku.“

Michal Kortyš

56 let, žije v Litomyšli

náměstek hejtmana, zastupitel v Litomyšli

Původem elektrotechnik. V roce 1990 začal podnikat v oboru elektromontážních prací a jeho firma ELKOR zaměstnává celoročně několik desítek lidí. Do komunální politiky vstoupil v roce 1998, když byl zvolen zastupitelem města Litomyšle. V roce 2006 byl jako lídr kandidátky ODS zvolen starostou Litomyšle. Svoji pozici obhájil také ve volbách v roce 2010. Později se stal místostarostou, od roku 2016 až dosud je náměstkem hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za oblast dopravy a dopravní obslužnost.

Koníček: „Když ukradnu trochu času, tak rád zajedu na houby, na ryby (dá se chytat i potmě) a s každým nastávajícím jarem se ve mně probudí zahradník a sadař ošetřující a hýčkající svých téměř 130 stromů.“

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Na Pardubicku havaroval autobus s dětmi, sedm středně těžce zraněných

Autobus se čtyřiceti dětmi havaroval u Časů na Pardubicku. (18. října 2018)

U Časů na Pardubicku se odpoledne převrátil na bok do pole autobus se zhruba čtyřmi desítkami dětí. Sedm cestujících...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Další z rubriky

Změna v Chrudimi: město online, otevřené, ale konkrétní kroky jsou hádankou

Chrudim je druhé největší město Pardubického kraje.

Politici, kteří řídili Chrudim 28 let v čele se starostou Petrem Řezníčkem (SNK ED), pomalu míří do opozice. Nahradit...

Koaliční jednání v pardubických obvodech vítězové voleb zvládli

Ve velkých pardubických obvodech měl nejlepší výsledek starosta Polabin Radek...

Žádná velká překvapení nepřinesla povolební vyjednávání na malých radnicích v Pardubicích. V obvodech se tak stanou...

VIDEO: Policisté honili zdrogovaného řidiče, museli za ním až do řeky

Policisté pronásledovali zdrogovaného řidiče.

Policisté na Chrudimsku v pondělí večer pronásledovali ujíždějícího řidiče a na konci honičky se ještě namočili v...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz