Za Chrudimsko jde do Senátu Tecl, neuspěl Herman. Svitavsko zvolilo Kortyše

  16:14aktualizováno  16:14
Ve druhém kole senátních voleb zvítězil v obvodu Chrudim jednoznačně havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS+STAN+STO), když získal důvěru téměř dvou třetin voličů. Obvod Svitavy bude s obdobným výsledkem v Senátu zastupovat současný náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš (ODS).

Noví senátoři: Jan Tecl a Michal Kortyš. | foto: archiv MAFRA

Tecla vyslalo do horní komory českého parlamentu během pátku a soboty 13 435 hlasů voličů, Kortyše 9 024.  

„Tak velká podpora je pro mě obrovský závazek. Z toho, kolik jsem dostal hlasů, jsem opravdu dojatý. Zjevně mne podpořili i voliči jiných stran, kteří v prvním kole dali hlas někomu jinému. Ale tak má politika vypadat, jde vždy o shodu několika stran napříč celým spektrem,“ reagoval Jan Tecl, který chce nadále zastávat obě funkce, tedy post senátora i starosty Havlíčkova Brodu.

„Slíbil jsem, že Havlíčkův Brod ani po případném zvolení senátorem neopustím a tento slib dodržím,“ dodal Jan Tecl. 

Průběh hlasování na Chrudimsku se na rozdíl od prvního kola obešel bez větších zvratů. Před týdnem totiž téměř po celou dobu sčítání hlasů vedl Daniel Herman, jeho věkem stejně starý soupeř Jan Tecl ho porazil minimálním rozdílem až závěrečným finišem. Tentokrát však byl od počátku zřejmý náskok Jana Tecla, nakonec má na svém kontě 64 procent hlasů. 

Fotogalerie

V boji o senátorský post zdůrazňovaly obě osobnosti slabší místa svých konkurentů. Slabinou Tecla byla podle Hermana kumulace několika funkcí s plným platem ze státního rozpočtu, nedostatečné omezení hazardu ve městě i jazyková nevybavenost. Naopak Hermanovou zjevnou slabinou bylo, že z Chrudimska či Havlíčkobrodska nepocházel a nikdy tam nežil. 

„Co rozhodlo, těžko říci. Pravděpodobně to bylo několik faktorů. Určitě osobnost pana starosty Tecla, to, že je ODS na vzestupu, regionální vazba i další vlivy, každopádně je dobojováno. Pan Tecl si zaslouží gratulaci a držím mu palce, aby byl dobrým senátorem obvodu číslo 44,“ řekl Daniel Herman.

Ten se nyní soustředí na práci místopředsedy KDU-ČSL a přípravu březnového sjezdu strany. Zároveň se bude věnovat práci v různých poradenských pozicích. Kandidaturu na předsedu KDU-ČSL prý určitě neplánuje.

Kompletní výsledky senátních voleb

Pětapadesátiletý Tecl se stal nástupcem dosavadního senátora Jana Veleby, do letoška také předsedy Strany práv občanů. Jako senátor chce pečlivě dbát na to, aby se při tvorbě zákonů bral ohled na to, jaký mají dopad na každodenní život lidí. „Byla to i moje hlavní motivace, proč se senátních voleb účastním,“ dodal.

Podle něj je v naší zemi na jeho vkus příliš cedulek o tom, co smíme a nesmíme, příliš nařízení a zákazů a příliš nedůvěry ve zdravý rozum. „Naopak je v ní málo úcty k občanům, málo lásky ke svobodě, málo respektu k rodině a málo odhodlání k obraně přirozenosti,“ řekl Jan Tecl. 

Michal Kortyš zvítězil na Svitavsku s převahou

Na Svitavsku dali voliči přednost Michalu Kortyšovi. A tedy pravici před levicí, ODS před ČSSD, popřípadě Litomyšli před Svitavami. Jeho protikandidát, svitavský lékař Pavel Havíř, nabízel své zkušenosti hlavně ze zdravotnictví, Michal Kortyš zkušenosti z praxe bývalého starosty, místostarosty a dnešního náměstka hejtmana z městské a krajské samosprávy. 

Šestapadesátiletý podnikatel a politik Michal Kortyš nahradí v horní komoře parlamentu Radko Martínka z ČSSD. Do Prahy ho podle součtů volebních komisí poslalo 63 procent hlasů.

Podle něj by měli senátoři zabránit zhoršování zákonů. Nejvíce mu vadí současná podoba zákonů stavebního, o zdravotní péči a zákona o veřejných zakázkách. V této zemi se podle něj příliš zajímáme o to, kdo to říká, a příliš málo o to, co vlastně říká. A také že je málo lidí na práci a hodně byrokracie.

Druhé kolo voleb do Senátu provázela velmi nízká účast voličů. Zatímco na Chrudimsku jich přišlo v prvním kole 47 procent, ve druhém jen 19 procent. Na Svitavsku v době současných komunálních voleb dorazilo o týden dříve 43 procent voličů, nyní pouze 15 procent.

„Průběh hlasování byl poklidný, bez jakýchkoli komplikací. Perličkou byla pouze nulová účast voličů v jednom z volebních okrsků ve Skutči, konkrétně v Lešanech,“ řekl Cyril Štangl z organizačního a právního odboru pardubického krajského úřadu.

Noví senátoři za obvody Chrudim a Svitavy

Jan Tecl (ODS+STAN+STO)

55 let, žije v Havlíčkově Brodě

starosta Havlíčkova Brodu

Po absolvování gymnázia pracoval u okresní správy spojů. Po roce 1989 začal podnikat v oblasti pořizování videozáznamů. Studoval obor veřejná správa na Vysoké škole CEVRO Institut. Od roku 2006 je zastupitelem v Havlíčkově Brodě. Starostou se stal v roce 2010 a je jím dodnes. Od posledních krajských voleb je zastupitelem Kraje Vysočina. Po vstupu do komunální politiky se přihlásil ke studiu oboru veřejná správa na Vysoké škole CEVRO Institut.

Koníček: Ve volném čase rád cestuje, hrával ochotnické divadlo. „Největší potěšení jsou pro mě šachy. Jsou prima v tom, že se člověk musí spolehnout jen na svůj rozum, vědomosti, instinkt a rozvahu. Nepomůže žádné vybavení, žádný podpůrný tým. Šachy se nedají nijak ošvindlovat. Šachy jsou přesně takové, jakou bych chtěl mít politiku.“

Michal Kortyš

56 let, žije v Litomyšli

náměstek hejtmana, zastupitel v Litomyšli

Původem elektrotechnik. V roce 1990 začal podnikat v oboru elektromontážních prací a jeho firma ELKOR zaměstnává celoročně několik desítek lidí. Do komunální politiky vstoupil v roce 1998, když byl zvolen zastupitelem města Litomyšle. V roce 2006 byl jako lídr kandidátky ODS zvolen starostou Litomyšle. Svoji pozici obhájil také ve volbách v roce 2010. Později se stal místostarostou, od roku 2016 až dosud je náměstkem hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za oblast dopravy a dopravní obslužnost.

Koníček: „Když ukradnu trochu času, tak rád zajedu na houby, na ryby (dá se chytat i potmě) a s každým nastávajícím jarem se ve mně probudí zahradník a sadař ošetřující a hýčkající svých téměř 130 stromů.“

Nejčtenější

Nedávejte mi nic! Letáky o chování k bezdomovcům rozdává sám starosta

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Ve Svitavách vstoupila do ostré fáze kampaň radních, kteří u obchodních center začali kolemjdoucí přesvědčovat, aby...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

VIDEO: Louka skrývala šedesát zlatých dukátů z třicetileté války

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Šedesát zlatých dukátů ze 16. a 17. století ukrývala louka nedaleko Králík na Orlickoústecku. Jedinečný soubor mincí,...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Další z rubriky

Chrudimský festival je v ohrožení, pěvkyně Pecková čeká na omluvu

Pecka jako Pecková. Napůl žertem míněný název chrudimského festivalu Zlatá...

Po dvou ročnících možná skončí v Chrudimi festival Zlatá Pecka, který založila operní pěvkyně Dagmar Pecková s podporou...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

V České Třebové hořelo krematorium, vznítila se nádoba na tuk

Ilustrační snímek

Požár vypukl krátce po osmé hodině ranní. Dvě jednotky hasičů hasičů ho zlikvidovali za méně než půl hodiny. Příčinou...

Najdete na iDNES.cz