Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalým šéfům dostihů dal soud podmínku a zákaz činnosti

  16:50aktualizováno  16:50
U pardubického okresního soudu skončilo líčení s bývalými šéfy Dostihového spolku. Obžaloba je vinila ze zpronevěry a zkreslování údajů o hospodaření, čímž měli pořadateli Velké pardubické způsobit škodu kolem dvou set tisíc korun.

Jiří Kunát (vlevo) a Ladislav Nermuť z bývalého vedení Dostihového spolku odešli od soudu s podmíněnými tresty. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Okresní soud rozdal podmíněné tresty bývalým šéfům Dostihového spolku Ladislavu Nermuťovi a Jiřímu Kunátovi. Obžaloba je vinila ze škody za 200 tisíc korun, za které nakupovali zboží pro svoji potřebu. Bývalý ředitel Kunát navíc podle obžaloby zkresloval výsledky hospodaření dostihové akciovky.

Dřívější člen představenstva Ladislav Nermuť si vyslechl trest osm měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Bývalý ředitel Jiří Kunát dostal trest vyšší: jeden rok s podmínkou na čtyři roky a čtyřletý zákaz činnosti v podobných funkcích. Oba navíc musí uhradit dvousettisícovou škodu.

Soud přitom nestanovil, kdo kolik zaplatí. „Musí se podílet solidárně a Dostihový spolek může škodu vymáhat po kterémkoliv z nich,“ zaznělo v rozsudku.

Státní zástupce Radek Felcman tak mohl odcházet od líčení u okresního soudu spokojen. Soudce Petr Vaněček takřka beze zbytku vyhověl jeho návrhu obžaloby. Důvodem může být i to, že státní zástupce požadoval podmíněné tresty na dolní hranic sazby.

Obžaloba bývalých šéfů Dostihového spolku

Dva posudky potvrdily tvrzení obžaloby, že v účetnictví Dostihového spolku byly chyby, chyběly doklady a při inventuře se nepodařilo dohledat fyzický majetek spolku, který v účtech figuroval. Například se vůbec nepodařilo najít tři televize značky LG, vedení reagovalo tím, že je asi někdo ukradl. Další posudky potvrdily, že spolek některé roky neprováděl takzvané odpisy hmotného majetku, ten tak účetně nestárnul a měl stále stejnou hodnotu. Tím sice společnost vykazovala lepší hospodářský výsledek, platila ale větší daně státu. Nepořádek v účetnictví byl údajně způsoben i tím, že Dostihový spolek vedl účetnictví v programu, který nebyl chráněn heslem a umožňoval zpětné změny v údajích.

„Rozsudek považuji za nespravedlivý a je s podivem, že soud rozhodl pouze na základě negativních tvrzení svědků, když existovala i opačná svědectví, to je přinejmenším podivné,“ uvedl obhájce Ladislava Nermutě Bohuslav Sedlatý.

Obžalovaní se na místě odvolali, lhůtu k odvolání si ponechal i státní zástupce. „Soud nevyhověl mému návrhu, aby oba odsouzení dostali kromě úhrady škody také peněžitý trest,“ zdůvodnil své rozhodnutí Felcman.

Obžaloba tvrdila, že bývalí manažeři nakládali s penězi Dostihového spolku, jako by byly jejich, a používali je k nákupu věcí, které si chtěli nechat. V účtech se tak objevily například televize, nábytek nebo stavební materiál, které údajně do spolku vůbec nedorazily.

„Soud to považuje za prokázané, protože televize nebo sedací souprava se v areálu dostihového spolku sice třeba objevily, až když se o činnost obžalovaných začala zajímat policie,“ uvedl k rozsudku soudce Vaněček.

Stejně tak neuznal argument obhajoby, že bývalý ředitel Kunát není odpovědný za nepořádek v účetnictví, když si najal externí účetní a sám není v této činnosti odborníkem.

„Když jde někdo dělat ředitele, tak předpokládám, že ví, jaká je jeho náplň práce a povinnosti. A ty neplnil,“ vyslechl z úst soudce Kunát. V účetnictví totiž například vůbec nefigurovaly odpisy nebo nezaplacené faktury, a tím se uměle vytvářel lepší obraz hospodaření společnosti. To se dařilo zakrýt i tím, že se v rozporu se stanovami neprováděly pravidelné audity.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Najdete na iDNES.cz