Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfka pardubického Kulturního centra si z kasy proplácela školné

  8:08aktualizováno  8:08
Při kontrolách a vyšetřování v Kulturním centru Pardubice vycházejí najevo další okolnosti hospodaření městské příspěvkové organizace. Poslední audit ukázal, že si bývalá ředitelka z pokladny centra platila studium na vysoké škole.

Romana Vojířová ve funkci ředitelky kulturního centra končí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Půl roku vyšetřuje policie podivné hospodaření v městské organizaci Kulturní centrum Pardubice. Kromě podezření na fiktivně vystavované faktury bývalá ředitelka centra Romana Vojířová čelí podezření, že si z pokladny proplácela faktury za studium na vysoké škole.

Zpráva vzešla z vedení města. Údajně vyplývá z faktur, které jsou v účetnictví centra. Policie však vzápětí na veškeré podrobnosti uvalila přísné embargo. „Požadované informace a větší konkretizaci závěrů kontroly vám s ohledem na probíhající vyšetřování nemohu poskytnout, podklady jsme předali policii,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

MF DNES se podařilo zjistit, že se Vojířová přihlásila na Metropolitní univerzitu Praha, konkrétně na středisko v Hradci Králové, kde studovala bakalářský program právní specializace v oboru veřejné správy.

Podle údajů pocházejících z informovaných zdrojů z okruhu zaměstnanců si z peněz Kulturního centra zaplatila celkem čtyři semestry za sto tisíc korun. Vše bez vědomí zřizovatele. Že zaplacená částka odpovídá, potvrdili MF DNES přímo na univerzitě.

„Uvedený obor lze studovat v kombinovaném studiu, buď jeden semestr za 25 tisíc korun nebo dva semestry za 48 tisíc,“ uvedla Michaela Formánková ze studijního oddělení Metropolitní univerzity.

Vyjádření Vojířové se nepodařilo sehnat, telefon po představení reportéra okamžitě položila. Bývalá ředitelka je stále zaměstnankyní centra, po zahájení policejního vyšetřování však sama podala rezignaci na nejvyšší post a vzápětí pro blíže neurčené zranění nastoupila na dlouhodobou nemocenskou.

Bývalé vedení města proplácení studia neprošetřilo

Není přitom jasné, proč uvedené okolnosti vypluly na povrch až nyní, když vyplývají ze závěrů vnitřní kontroly, kterou pardubická radnice provedla už loni kvůli podivnému hospodaření firmy, která dostává každý rok na organizaci kultury v Pardubicích osmnáct milionů korun z městského rozpočtu. Minulé vedení města na závěry revize nereagovalo a policii se dostaly do rukou až v těchto dnech.

„Auditů bylo víc a ani nemám ke všem přístup. Ale určitě se ke mně nedostal papír, ze kterého by vyplývalo, že si ředitelka proplácela školné na univerzitě,“ uvedl bývalý náměstek přes kulturu František Brendl.

Podle jeho nástupce náměstka Rychteckého však bylo v silách města takovou věc odhalit. „Je pro mě záhadou, proč s podklady vyplývajícími z kontrol tehdejší náměstek František Brendl nepracoval,“ sdělil náměstek Rychtecký.

Autor:Nejčtenější

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Chrudim chce příští rok opravit prostor před vlakovým nádražím

Vizualizace přednádražního prostoru v Chrudimi.

Po obnově zanedbané čtvrti v Revoluční ulici chce Chrudim v příštím roce zkulturnit prostranství před vlakovým...

Neví, co uvidí a kolik zaplatí. V Proseči lákají diváky do Kina naslepo

S láskou Vincent - nevšední film, který zaujal i v rámci prosečského Kina...

Pro milovníky filmů je to jistá forma adrenalinu. Pohodlně se usadit na nepohodlném sedadle a čekat, co nabídne filmové...

VIDEO: Chrudimská kriminálka zadržela celostátně hledaného Slováka

V Chrudimi zadrželi celostátně hledaného muže

Chrudimští kriminalisté se v polovině dubna dostali na stopu celostátně hledaného Slováka, kterého se jim také podařilo...

Najdete na iDNES.cz