Šéf Zemanovců dostal místo úředníka na kraji. Trafiku, říká opozice

  9:52aktualizováno  9:52
Krajský šéf Zemanovců, místopředseda celé strany, krajský zastupitel a jedna z klíčových postav Zemanovy kampaně Zdeněk Štengl získal další funkci. Stal se krajským úředníkem. Opozice to považuje za typickou trafiku.

Zdeněk Štengl | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zdeněk Štengl poprvé usedl do lavic zastupitelstva Pardubického kraje druhého listopadu. Třetího prosince už do hlavní budovy krajského úřadu přišel jako zaměstnanec.

Lídr Zemanovců a nový radní pro dopravu Jaromír Dušek ho totiž zaměstnal na svém odboru.

Na krajském úřadě pro něj vzniklo nové místo. "Má na starosti evropské projekty týkající se silničních staveb a dělá styčného důstojníka pro organizátora veřejné dopravy,“ říká vedoucí odboru dopravy kraje Ladislav Umbraun.

"Bylo vypsáno výběrové řízení na koordinátora dopravy, uspěl jsem,“ řekl Zdeněk Štengl. V hierarchii Strany práv občanů Zemanovci má první místopředseda Zdeněk Štengl asi takovou pozici jako Michal Hašek v ČSSD.

O jeho postavení na krajském úřadu vypovídá už to, že jako jediný úředník odboru dopravy má kancelář v hlavní budově, kde pracují radní i hejtman.

Společně s Jaromírem Duškem podle svých slov objíždí starosty, se kterými debatují o přípravě nových jízdních řádů. Opoziční zastupitel Ladislav Valtr z ODS jeho nástup na úřad považuje za chybu.

"Jde o typickou zpětnou přihrávku trafiky do svých řad - ve stylu já na bráchu, brácha na mě. To samé již na kraji opakovaně a víceméně v tichosti provedla i koaliční ČSSD. Domnívám se, že doba je snad už někde jinde a že tyto partajní praktiky by měly patřit již minulosti," uvedl zastupitel.

Není to trafika, nemám na nic jiného čas, říká Štengl

Štengl to odmítá. "Trafika by bylo něco jiného, nemusel bych pracovat, ale tohle mne strašně vytěžuje, nemám čas na jiné aktivity, se starosty je třeba vše konzultovat a reagovat na přání občanů, měnit jízdní řády. Jsou to citlivé věci, jde o to, aby se děti dostaly do škol nebo babičky k lékaři,“ uvedl.

Štengl přesto současně dokázal v lednu řídit Zemanovu prezidentskou kampaň, kde měl na starosti všechny české kraje s výjimkou Prahy. Říká, že si kvůli tomu vzal jen asi pět dní dovolené.

"Dělal jsem to ve volném čase. Měl jsem na starosti koordinaci krajů. Do Prahy jsem kvůli tomu nejezdil, nechá se to zvládnout. Pracoval jsem 21 let na kriminálce, dělal jsem šéfa, a aby systém fungoval, nemusím všude být a všechno řešit. Dostával jsem reporty, stačila večerní koordinace s jednotlivými štáby,“ uvedl.

Štengl ze sebe udělal v prezidentské kampani zlého muže. Po prvním kole MF DNES řekl, že očekává drsnou kampaň a "masakr“. A pak k tomu přispěl i sám.

"Schwarzenberg vstoupil do české politiky a kandiduje na Hrad, jenom aby zrušil Benešovy dekrety a otevřel cestu sudeťákům k navrácení majetku, který byl naprosto legálně zabaven. On chce, abychom byli opět protektorátem Německa,“ napsal Štengl na svém facebookovém profilu po televizní debatě, v níž se Schwarzenberg zamotal do kontroverzního tématu Benešových dekretů.

On sám říká, že se to odehrálo v době, kdy byla kampaň vyhrocená. "Ale po měsíci od voleb Němci přiznali, že chtěli některé věci nárokovat, že chtěli jít za Benešovy dekrety, nebylo to daleko od pravdy,“ tvrdí Štengl.

Muž, který podle informací serveru tn.cz měl být horký kandidátem na ředitele komunikace prezidentské kanceláře, zůstane v Pardubickém kraji. A tedy dál v dvojroli vlivného politika a řadového úředníka. "Jsem patriot, rozhodně se nechci vydávat do Prahy,“ řekl Štengl.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

VIDEO: Elegance místo potu, pólo hrají koně se zapletenými ocasy

Diváci na Velké pardubické mohli před hlavní tribunou sledovat ukázku koňského...

Koňské pólo je jezdecká disciplína, kterou znají lidé hlavně z amerického trháku Pretty Woman. V Čechách se tradice...

Zaplaťte za reklamu, píší podvodníci lékařům. Někteří peníze raději poslali

Ilustrační snímek

Policie pátrá po neznámých podvodnících, kteří obesílají firmy, podnikatele a zejména lékaře výhrůžnými e-maily a...

VIDEO: Policisté honili zdrogovaného řidiče, museli za ním až do řeky

Policisté pronásledovali zdrogovaného řidiče.

Policisté na Chrudimsku v pondělí večer pronásledovali ujíždějícího řidiče a na konci honičky se ještě namočili v...

Najdete na iDNES.cz