Sdružení pro Pardubice se drolí. Primátorka chce hlavy dvou starostů

  13:35aktualizováno  13:35
Starostové obvodů Svítkov a Rosice nad Labem Petr Králíček s Vítězslavem Čapkem vystoupili ze Sdružení pro Pardubice. Jeho šéfka a primátorka Štěpánka Fraňková chce, aby opustili své posty.

Starosta Svítkova Petr Králíček opouští SPP a zakládá vlastní sdružení. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V posledních patnácti letech se bez politiků ze Sdružení pro Pardubice (SPP) na pardubickém magistrátu nic zásadního neodehrálo.

Po posledních komunálních volbách dokonce získalo křeslo primátora, které obsadila Štěpánka Fraňková. Tradičně silné zastoupení má sdružení i na městských obvodech.

Jenže nyní přichází vážný problém. Necelý rok před městskými volbami se SPP začíná štěpit. Starosta šestého obvodu Petr Králíček totiž založil nové sdružení a k němu se přidal i starosta Rosic nad Labem Vítězslav Čapek.

"Oba vyzvu, aby rezignovali na posty, které získali v našich barvách a díky koaličním dohodám," uvedla primátorka a šéfka SPP Štěpánka Fraňková.

Starostové odstoupit nehodlají

Ke zmíněnému kroku získala mandát od svých kolegů. Zůstane však asi jen u výzvy. Králíček odmítl rezignovat už minulý týden a Čapek tak učinil v úterý. Dokonce se nechce vzdát ani křesla v představenstvu Služeb města, které získal díky volebnímu úspěchu SPP na velké radnici.

"To je v kompetenci rady města, takže to nechám na ní. Sám odcházet nebudu, protože si myslím, že ten rok do voleb můžu ve vedení městské firmy dokončit," uvedl.

Přesto ho rada vedená Fraňkovou může z pozice odstranit. Z křesla starosty to však půjde mnohem hůře. Primátorka si sice myslí, že začnou nová koaliční jednání, ale šéf rosické radnice z nich nemá obavy.

"Sám z pozice starosty určitě neodejdu. Kdo bude chtít změnu, potřebuje sehnat osm hlasů. Myslím si, že nebude mít šanci. Cítím, že mám podporu zastupitelstva," uvedl Čapek, ke kterému se přidal i další rosický člen SPP Vratislav Vojtíšek.

"Řeknu zástupcům dalších politických stran, že naše sdružení se už necítí být členem koalice ani ve Svítkově, ani v Rosicích," doplnila Fraňková s tím, že další dva starostové za SPP Jaroslav Menšík v centru a Jiří Hájek na Dukle zůstávají v dresu Sdružení pro Pardubice.

Otázkou však je, jak se k nové situaci na dvou malých radnicích postaví další strany. Podle Jindřicha Taubera, lídra pardubické ČSSD, která má třeba v Rosicích hned tři mandáty, je zatím brzy na prognózy.

"Ta situace nás zaskočila, takže zatím nevíme, jak postupovat. Během pár dní se sejdeme a poradíme se. V každém případě to ale necháme na místních organizacích. Žádné příkazy shora chodit nebudou," uvedl Jindřich Tauber.

Celý problém vzniká kvůli snaze Fraňkové omezit obvody

Primátorka Fraňková ani neskrývá, že problém jejího sdružení je v tom, že se politici nedokážou shodnout, jak postupovat v otázce městských obvodů. Vedení města by je rádo v rámci úspor radikálně ořezalo, v ideálním případě dokonce zrušilo. Tomu se však starostové tvrdě brání.

"Spolupráce s magistrátem je čím dál horší, místo aby nám pomáhal, tak nás jen omezuje," uvedl starosta Čapek.

I proto jeho kolega Králíček založil nové sdružení Pardubice pro lidi, se kterým bude chtít uspět ve volbách za rok.

"Přímým impulsem pro vznik hnutí byla nespokojenost jeho zakládajících členů se stylem, jímž se v současnosti vede pardubická komunální politika. Pardubicím se nedaří čerpat peníze z EU, ministerstev či různých fondů, vedení města nezvládá dokončit významné a dlouho plánované investice," uvedl Králíček, který dokonce zkusil uspořádat ve Svítkově referendum o odtržení od Pardubic. Nakonec se ale nekonalo.

Štěpánka Fraňková však svůj boj za zeštíhlení obvodů nevzdává. Několikrát zopakovala, že ještě do konce volebního období předloží zastupitelům materiál, který bude nabízet řešení. "Nejdříve se ale musíme domluvit v SPP," dodala.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Nejdelší tunel v zemi by mohly ohrozit staré štoly

U Dětřichova na Svitavsku vznikne nejdelší tunel v zemi.

U Dětřichova na Svitavsku vznikne nejdelší tunel v zemi, který bude součástí dálnice D35. V okolním terénu se podle...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Najdete na iDNES.cz