Bývalá Schindlerova továrna v Brněnci

Bývalá Schindlerova továrna v Brněnci | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Památník obětem války ano, ale jméno Schindler nikdy, říkají v Brněnci

  • 181
Před 20 lety převzal Steven Spielberg Oscara za nejlepší film. Byl jím Schindlerův seznam. Na Svitavsku se hned rozjely spory, které dodnes neskončily. Nacista Schindler je jednou zločinec, jindy zachránce Židů. V Brněnci, kde je zaměstnával, chtějí postavit muzeum. Ale ne Schindlerovi.

Příběh o napraveném nacistovi Oskaru Schindlerovi ze Svitav bude mít možná pokračování. V Brněnci na Svitavsku, kde čekalo na konec války téměř dvanáct set Schindlerových Židů, by mohlo vzniknout muzeum.

Pokud ale bude mít starosta Brněnce šanci to ovlivnit, je jasné, že v názvu se jméno někdejšího nacisty neobjeví.

"Jestli se tady podaří postavit památník a muzeum, tak rozhodně to nebude památník Schindlerovi, protože ten loupežník si to nezaslouží," uvedl starosta Brněnce Blahoslav Kašpar.

Schindler byl německý obchodník, který za války zachránil až 1 200 Židů před deportací do koncentračního tábora.

Za války podporoval nacistický režim a získal do své správy arizovanou továrnu v Krakově. Později zařídil přesun stovek židovských pracovníků z Polska do Brněnce.

Jeho čin i 69 let po válce vyvolává spory, zda šlo o pomoc člověka, ve kterém se probudily geny dobra, nebo vypočítavý tah válečného zločince.

Nepřipomínáme Schindlera, ale jeho čin, říkají Svitavští

Ve Svitavách se k Schindlerovi hlásí, v tamním muzeum má vlastní expozici, v parku Jana Palacha dokonce památník. "Oslava Schindlera ve Svitavách je pro mě neskousnutelná. Je to ale jejich věc," píchl si do svitavské expozice Blahoslav Kašpar.

Pohled na svitavského rodáka obhajuje Radoslav Fikejz, historik svitavského muzea. Odmítá, že by zachránce Židů glorifikoval. "Celá tahle strana je o tom, jaký je Schindler šmejd, špion a jaký je zločinec. Nepřipomínáme Schindlera jako člověka, ale ten jeho čin, který udělal. Měl jsem možnost setkat se se 150 lidmi ze Schindlerova seznamu. Říkali mi, že nebudou Schindlera hodnotit. Proč by to měli dělat," nesouhlasí s názorem brněneckého starosty Radoslav Fikejz.

I když brněnecké muzeum připomínající osudy Židů má být docela jinou vzpomínkou na Schindlera, je dost dobře možné, že vůbec nevznikne. Mluví se o něm už deset let, ale výsledkem je jen to, že soukromá firma zdemolovala velkou část areálu, v němž Schindler Židy na sklonku války zaměstnával.

Někdejší majitelé ze společnosti Blue Fields ještě před třemi roky tvrdili, že chtějí muzeum sami vybudovat. Jenže firma má dnes už jiného jednatele, kterého se MF DNES nepodařilo najít.

Společnost nemá webové stránky a na olomoucké adrese, kde podle obchodního rejstříku sídlí, o ní nikdo nic neví. "Je nás tady více firem, ale o Blue Fields jsem nikdy neslyšel," řekl zaměstnanec agentury, která sídlí na stejné adrese.

Stejně navíc dopadlo pátrání po dalších firmách, které jsou prostřednictvím společníků napojené na Blue Fields. Výsledek je vždy stejný: žádné webové stránky, žádné odkazy nebo reference, ze kterých by se dala jakkoliv odhadnout činnost zmíněných firem.

Představíme, jak žili v Brněnci vězni

Podle plánů, které leží v šuplíku starosty Brněnce více než deset let, má expozice přiblížit podmínky, v nichž vězni v Brněnci žili. Muzeum má ukázat i vztahy mezi židovskou menšinou, Němci a Čechy.

Vedení obce má v plánu projekt ještě aktualizovat. Dosavadní plány hovoří o nové stavbě budovy se suvenýry, amfiteátru a parkovišti.

"Aktualizace je záležitost odborníků. Čekáme, jak se vyřeší majetkoprávní záležitosti v areálu," nechtěl být konkrétnější brněnecký starosta. Obec by se ráda domluvila s novým majitelem na převedení části budov do jejího vlastnictví.

V minulosti obec tvrdila, že na muzeum nemá peníze. Nyní ale starosta už v penězích na stavbu památníku problém nevidí.

"Před rokem jsme navázali spolupráci s velvyslanectvím Spolkové republiky Německo. Nabídli nám, abychom zažádali o peníze z česko-německého kulturního fondu. Chceme oslovit kraje i ministerstvo kultury," uvedl Blahoslav Kašpar.