Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Satelit odhalil překvapení, Pardubice jsou zelenější město než Hradec

  8:11aktualizováno  8:11
Na základě satelitních snímků vznikl žebříček „zelenosti“ krajských měst. Pardubice z něho vyšly až překvapivě dobře, jejich centrum je zelenější než to v sousedním Hradci Králové, který se považuje za město plné parků. Zaostávají až při započtení okolních lesů.

Podle údajů ze satelitu patří Pardubice mezi města s největším množstvím stromů a travnatých ploch. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Debatu nad tím, jestli je lepší místo pro život Pardubice nebo Hradec Králové, zažil téměř každý obyvatel obou krajských měst. Pakliže lidem ze severněji položeného města došly argumenty, většinou kontrovali následovně:

Nejzelenější krajská města

1. Karlovy Vary 20,58 % parkové zeleně
2. Praha 9,33 % parkové zeleně
3. Ostrava 6,76 % parkové zeleně
4. Liberec 3,59 % parkové zeleně
5. Pardubice 3,39 % parkové zeleně
6. České Budějovice 3,2 % parkové zeleně
7. Ústí nad Labem 2,35 % parkové zeleně
8. Hradec Králové 2,15 % parkové zeleně

Poznámka: Geografové v Evropské agentuře pro životní prostředí (EEA) vytvořili žebříček krajských měst na základě analýzy satelitních snímků.

„Hradec je daleko zelenější, jsme salon a zahrada republiky. U vás jsou jen fabriky a smrad z chemiček.“

Jenže hradečtí přišli i o tento argument. Alespoň podle čerstvě vydaného žebříčku množství zeleně v centru krajských měst.

„Jednoznačně nejzelenějším krajským městem v České republice jsou Karlovy Vary, které mají na území města přes 20 procent parkové zeleně. Pardubice jsou páté a Hradec Králové je na osmém místě,“ stojí ve zprávě k žebříčku, který vytvořil Český rozhlas na základě analýzy satelitních snímků, zpracovaných geografy v Evropské agentuře pro životní prostředí (EEA).

„Nejhlasitěji na nedostatky této metody upozorňovala města, která při jejím použití nedopadla dobře. Ta, která vyhrála, ji naopak schvalovala a potvrzovala, že výsledky se blíží jejich vlastním měřením,“ upozorňují tvůrci žebříčku Petr Kočí, Jan Boček, Jan Cibulka a Marcel Šulek.

Není tak divu, že právě zástupci hradeckého magistrátu nad poměrně překvapivými výsledky nejásali.

„Procenta zeleně (kolem 2 %), která plynou z mapových podkladů EEA, zdaleka neodpovídají nejen vnímání zelenosti města, ale ani realitě. Nezahrnují třeba bezprostřední doprovody vodních toků, cest, remízy a přírodě blízké plochy,“ reagovala mluvčí magistrátu Hradce Králové Magdaléna Vlčková.

Naopak páté místo Pardubic lze považovat za úspěch. Je celkem logické, že ho městu zaručily hlavně široké a souvislé zelené pásy podél Labe a Chrudimky.

„Tím jsou Pardubice unikátní. I proto musíme při tvorbě nového územního plánu města dbát na to, aby tyto zelené lokality od řek nezmizely,“ uvedl architekt a pardubický zastupitel za Pardubáky Milan Košař.

Při začlenění lesů se Pardubice propadají na 11. místo

Poctivé je ale dodat, že Hradec Králové okamžitě Pardubice přeskočí, když se k zeleni, nacházející se čistě v hranicích města, přičtou okolní lesy.

Pak je Hradec sice stále osmý, ale Pardubice se mezi 13 krajskými městy propadnou až na 11. příčku.

„Celkovou plochu včetně lesů vyčíslenou nemáme,“ říká náměstek primátora, zodpovědný za životní prostředí, Jiří Rozinek s tím, že radnice chce v tomto volebním období vylepšit a hlavně více zpřístupnit městské lesy.

Počítá se také s kultivací obou břehů Chrudimky. Ty by se měly zprůchodnit z Pardubic do Nemošic, případně dál do Hostovic a ideálně až do Chrudimi.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz