Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sanity zpomalily. Kvůli hustému provozu a agresivním řidičům

  9:37aktualizováno  9:37
Záchranářům trvá cesta s pacienty do nemocnice déle než před deseti lety. Mohou za to ucpané silnice. Například v Pardubickém kraji jsou ve špičce nejhoršími místy Pardubice, Chrudim a především silnice I/35 z Vysokého Mýta do Hradce Králové.

Záchranáři se bohužel setkávají i s agresivními řidiči, kteří jejich vozidlu nedají přednost. Přitom není vyloučeno, že jejich rychlou jízdu budou dříve či později také potřebovat. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Řidič záchranné služby Robert Horáček ve špičce zvládne 55 kilometrů z Litomyšle do Hradce s houkající sanitou za 40 či spíše 45 minut. Ještě před deseti lety byl podstatně rychlejší.

„Tehdy jsem byl v Hradci Králové o osm minut dříve. Dnes je to obrovský problém, je vidět velký nárůst kamionové dopravy. Kolikrát si říkám, jestli není lepší sirénu vypnout a jet normálně. Auta se stejně v některých místech ani nemají kam uhnout, někteří řidiči se nevěnují řízení, nevidí mne, neslyší,“ řekl Horáček.

Řidiči záchranářů mají stále větší potíže se prodírat houstnoucím provozem po celé zemi. V Pardubickém kraji je nejkritičtějším místem právě pětatřicítka, která kamionům v poslední době slouží jako alternativa k přetížené dálnici D1. Hustotou provozu se dálnici určitě blíží, ale svým charakterem je to místy úzká, nepříjemná a nyní zcela přeplněná silnice.

Podle záchranářů je nejhorší úsek mezi obcí Jaroslav a Hradcem Králové. Na některých místech se řidiči ani nemají sanitce kam uhnout. Nepříjemná je pro ně i Litomyšl, ale především dopravní špunt s názvem Vysoké Mýto.

„Nejde jen o to, že samotný výjezd je ve špičce pomalejší. Ale když se nám z něj vrací sanity, nesmí používat světelné znamení. Takže z Litomyšli mi sanita převeze pacienta do Pardubic, ale zpátky jede někdy krokem a po tu dobu chybí v území,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

Další potíž spočívá v tom, že záchranáři už dávno nevozí pacienty do nejbližší nemocnice. Například pacient po velmi těžkém úraze patří jedině do Hradce Králové, po mozkové příhodě do Pardubic nebo Litomyšle, s infarktem musí záchranáři do Pardubic.

Bezohlední řidiči. To je velký problém, míní záchranáři

Situaci zhoršuje fakt, že řada řidičů se chová na silnici agresivně i k vozům záchranářů. Řidič Robert Horáček říká, že tak dvakrát za cestu z Litomyšle do Hradce se mu stane, že mu řidiči vjedou přímo před vůz. Když má před sebou například tři auta v řadě, dvě první zablikají, uhnou mu, ale to třetí je často před sanitkou začne předjíždět.

„Nechápu, jak je to možné, ale ten řidič o mně vůbec neví. Nepodívá se do zrcátka, neslyší sirénu a má evidentně pocit, že auta se uhýbají jemu. Já pak musím brzdit,“ řekl Horáček.

Další nebezpečná situace na něj číhá vzadu. Někteří řidiči se vyvážejí za záchrannou službou a předjíždějí všechny kolem. Ovšem řidič sanity pak musí počítat s tím, že když prudce sešlápne brzdu, zezadu do něj narazí auto.

„Nejspíše to jsou mladí kluci, kteří si chtějí dokazovat, že umějí jezdit rychle. Je to velmi časté a nebezpečné, ale nemůžeme proti tomu nijak bojovat,“ sdělil Robert Horáček.

Ovšem velké potíže nečekají záchranáře jen na silnici I/35. Stále těžší je i průjezd Pardubicemi a Chrudimí. „Ani v Pardubicích nejsme tak rychlí jako dřív,“ uvedl Svoboda. V krajském městě přitom záchranáři mohou využívat pruhy určené pro městskou dopravu, které se objevily na Sukově třídě.

„Trochu to pomohlo, ale bohužel se v tomto pruhu objevují i civilisté, kteří nás brzdí,“ řekl Svoboda.

Řidič porsche se v koloně vezl za sanitou, natočila ho kamera z vrtulníku:Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Najdete na iDNES.cz