Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šance na obchvat Pardubic klesly, pomoci má řízená zelená vlna

  18:10aktualizováno  18:10
Kolem Pardubic se hned tak žádné silniční obchvaty budovat nebudou. Politici se přesto rozhodli pomoci špatné dopravní situaci ve městě. Chtějí budovat centrum, ze kterého se budou dát řídit semafory tak, aby byla doprava co nejplynulejší.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Doprava v Pardubicích je hlavně ve špičce málo dynamická. Semafory jsou nějak nastavené a nereagují na vzniklou situaci. To bychom rádi změnili," řekl náměstek primátorky Martin Bílek.

Celý systém by spočíval vlastně jen v tom, že by obsluha semaforů sledovala záběry z kamer, které už na většině křižovatek jsou. Podle vývoje dopravy by regulovala nastavení semaforů.

"Asi nejvíce by mohla být vidět změna v Hradecké ulici a na Masarykově náměstí, kudy denně projede několik tisíc aut a je tam několik křižovatek za sebou," dal příklad Bílek.

Ten zatím odmítá spekulovat nad tím, kolik by celé opatření stálo. Přípravy jsou prý teprve na začátku. Na druhou stranu jakýsi první stupeň centra dopravy už něco přes týden funguje v dopravním podniku. Všechny vozy MHD totiž mají instalované GPS, takže dispečeři mají přesný přehled, kde se nacházejí a jak vypadá situace ve městě.

Systém by měl začít fungovat do dvou let

"Systém jsme spustili minulé pondělí a zatím se nám osvědčuje. Například během Vinařského půlmaratonu, kdy byla část ulic zavřená, dispečer viděl, že daný spoj nemá šanci včas dorazit na konečnou a zahájit další jízdu. Poslal tak do výchozí stanice náhradní spoj," uvedl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Podle něj by vybudování systému stálo řádově desítky milionů korun. To je podstatně méně než plánované silniční obchvaty, které navíc stát hned tak stavět nezačne. Právě dopravní okruh měl původně Pardubicím ulevit. "Když se podívám na plány Státního fondu dopravní infrastruktury, tak se žádný obchvat do roku 2025 stavět nebude. I proto si myslím, že dopravě musíme nějak pomoci sami. Tohle by mohla být cesta," myslí si Pelikán.

Do systému by mohly patřit i informační tabule, které by řidičům na vjezdu do města hlásily, jaká je situace v ulicích. Informace by se také objevovaly na internetu a uživatelé by je dostávali v podobě textových zpráv. S novinkou by souvisela i výměna semaforů.

"Do pololetí chceme zjistit, jak koordinují dopravu v jiných větších městech. Do konce roku by měla být vize hotová a možná už v roce 2013 fungovat v praxi," uvedl Martin Bílek.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz