Dobrovolní hasiči jsou nejen akční pokud se týče dnešních zásahů, ale také rádi připomínají svoji historii. Ilustrační snímek

Dobrovolní hasiči jsou nejen akční pokud se týče dnešních zásahů, ale také rádi připomínají svoji historii. Ilustrační snímek | foto: Yvetta Chmelová, 5plus2.cz

Pardubický kraj je baštou dobrovolných hasičů. Jinde mizí

  • 0
Zatímco za poslední dva roky ubylo v České republice na 50 sborů a šest tisíc členů dobrovolných hasičů, Pardubický kraj je výjimkou. S odlivem dobrovolníků se nepotýká. Činnost tisíců místních dobrovolníků zde nepodporují jenom obce, ale i kraj a profesionální hasiči.

„V roce 2013 jsme přišli o jeden sbor. Ten ale neskončil, přestoupil k České hasičské jednotě,“ řekl starosta Krajského sboru hasičů Pardubického kraje Josef Bidmon. „A počet členů se u nás už několik let stabilně drží kolem 25 a půl tisíce dobrovolníků,“ dodal.

Podle něj je na tom Pardubický kraj v porovnání s ostatními lépe hlavně díky tomu, že místní sbory dobrovolných hasičů jsou aktivnější a podporují je jak obce, tak i kraj. Ten přispívá asi pěti miliony korun. Některé sbory se ale i tak potýkají s nedostatkem financí. Aby ušetřili, musejí věnovat práci ve sboru ještě větší část svého volného času, než je zvykem.

Práce na hasičárně je stmelila

Mezi takové patří i hasiči ze sboru Lhůta u Vysokého Mýta. Pro stavbu základny místních dobrovolníků sice materiál zakoupilo město, do práce na stavbě se ale hasiči pustili sami.

Historie sborů

Počátky působení dobrovolných hasičů u nás se datují do roku 1850, kdy na území Rakouska -Uherska vznikl Sbor dobrovolných hasičů Zákupy, jehož členy byly převážně němečtí občané obce. První český sbor pak v roce 1864 založil Karel Krohn ve Velvarech a funguje dodnes. Na území Pardubického kraje je nejstarším německým sborem Karle na Svitavsku. Jako první český sbor kraje byl v roce 1870 založen sbor Jevíčko. Členská základna dobrovolných hasičů v kraji již několik let eviduje kolem 25 500 členů.

„Kraj přispívá na místní hasiče jen symbolickou částkou a peněz, které by mohla do menších přilehlých částí investovat obec, opravdu mnoho není. Přesto se snažíme hasičům vyjít vstříc, co nejvíce to jde. Objektu jsme zaplatili projektovou a materiální část, samotná stavba ale vznikla díky jejich dobrovolné práci. Myslím, že z toho teď mají větší radost, než kdyby jim základnu postavil někdo jiný a že je to i stmeluje,“ uvedl starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek.

Podle starosty hasičů Bidmona není lhůtský sbor jediný, podobně to prý udělali například i v Březině u Moravské Třebové.

Své dobrovolné kolegy v jejich počínání podporují i profesionálové, kteří jim věnují pro ně už nepotřebnou techniku. Těm ze Lhůty například před třemi lety přenechali cisternu.

„Role dobrovolných hasičů je nezastupitelná. Například u požárů se po dohašení objekt předá místní jednotce, oni to pohlídají a profíkům se tím uvolňují ruce,“ uvedl náměstek velitele hasičů Pardubického kraje Aleš Černohorský.

Loni v červnu dobrovolní hasiči podle Černohorského pomohli při menších povodních v Ředicích či v Hrochově Týnci, nedávno hráli významnou roli při požáru galvanovny v Lanškrouně. Černohorský připomíná příklad Slovenska, kde se dobrovolní hasiči tolik nerozvinuli a nyní chybí, nebo Bulharska, kde nejsou vůbec. „Mají s tím velké potíže," říká. Oproti tomu v Německu a v Rakousku je na nich systém postaven ještě více než u nás.

Podle statistik se dobrovolní hasiči podílejí na likvidaci mimořádných událostí asi u 60 procent zásahů.