Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S novou sezonou se na hradech a zámcích otevírají i pokoje k přespání

  15:12aktualizováno  15:12
Správci hradů a zámků už skoro strkají klíč do bran, aby mohli zahájit novou sezonu. A mnoho z nich zájemcům nabídne také klíče k zapůjčení - od pokojů, v nichž lze přespat a zažít pravou hradní či zámeckou atmosféru. Bydlet se dá ale i v klášteře v Hedči nebo kladrubském hřebčíně.

Ubytování na hradě nabízí třeba Svojanov. | foto: CzechTourism

Jako jeden z prvních otevřel své brány pro hosty hrad Svojanov na Poličsku. "Otevíráme pokoje zařízené historickým nábytkem, mají svůj styl. A o ubytování na hradě je velký zájem," říká kastelán Miloš Dempír.

Pokoje pro návštěvníky jsou umístěné ve vstupní budově hradu a nabízejí možnost zažít atmosféru setmělého hradu na vlastní kůži. A jejich cena je přitom srovnatelná s ubytováním v levných penzionech. Nejlevnější pokoje vyjdou asi na 600 korun.

Kus místa na zemi se najde skoro všude

Ani skromné podmínky ubytování v zajímavých prostorách návštěvníkům obvykle nevadí. Jde jim hlavně o prostředí. "Spal jsem už na několika hradech a zámcích po celé republice. Je to hodně romantický, ale také strašidelný zážitek," říká téměř padesátiletý Jaroslav Havlena.
Ten strávil několik nocí na zemi ve spacáku po domluvě s kastelány, kteří mu vyšli vstříc a v hradě ho nechali přespat, přestože památka oficiálně nic podobného nenabízí. "Je to vždycky o domluvě a přístupu těch lidí. Ale většinou byli ochotní a nějaké to místečko mi našli," říká Havlena.

"Samozřejmě máme i dražší pokoje, ale pro tu atmosféru stačí mít i ten, kde jsou toalety a sociální zařízení na chodbě. Jsme přeci na hradě," směje se Dempír.

Hostinské pokoje se o tomto a příštím víkendu ukážou návštěvníkům v rámci prohlídek, od dubna už ale budou sloužit k přespání.

Zažít atmosféru probouzejícího se hřebčína a užít si pohled na desítky kladrubských běloušů prohánějících se pod okny a jízdu kočárů se spřeženími mohou hosté kladrubského hřebčína. Tam nabízejí přenocování v zámku v areálu hřebčína.

Postele s nebesy u koní nečekejte

Spánek v postelích s nebesy po Habsburcích však v desítce pokojů nečekejte. Interiéry připomínají spíš ubytovnu, záchody a koupelny nejsou součástí pokojů, ale nacházejí se společné na patře.

"Možnost objednat si u nás pokoj je i mimo sezonu, stejně tak je možné zajistit průvodce," řekla Marcela Slavíková, která má v hřebčíně na starosti cestovní ruch.

Za noc v pokojích zámku zaplatí návštěvník 350 korun. Zámek sám ale vznikl až po stájích. Zázemí pro koně existovalo dřív, až druhotně zde nechal císař Maxmilián II. ve druhé polovině 16. století postavit zámek, protože sem často zajížděl. V jeho blízkosti stojí kostel svatého Václava a Leopolda, který se zámkem vytváří jeden celek.

V klášteře můžete rozjímat

Nekonvenční prostředí a také tiché místo k přemýšlení nabízí hostům klášter v Hedči na na Králicku. V prostředí zachovalé církevní památky mohou přespat nejen poutníci, ale i návštěvníci kraje. "Spí se v jednom z domů v areálu kláštera. Je to hezké, klidné prostředí," říká bratr Šilhánek.

V historickém prostředí kláštera ale spát nemohou. "To je otevřeno pouze pro řeholníky, kteří přijedou odjinud. Chceme, aby klášter sloužil svému účelu," vysvětluje Šilhánek.

Pro ty, kteří si chtějí užít romantickou atmosféru zámku, ale také mít více pohodlí, tady je třeba zámeček Klokočov nedaleko sečské přehrady. Ten je vybavený dobovým nábytkem, je v něm několik apartmánů i dvoulůžkových pokojů. Zámeček tak není jen historickou památkou, ale spíše penzionem, kam může za dobovou atmosférou přijet každý. Za noc tam dvě osoby zaplatí minimálně tisíc korun.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Další z rubriky

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz