Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náměstek ovlivňování konkurzu ustál. O jeho konci se hlasovat nebude

  8:16aktualizováno  8:16
Zdálo se, že zásah do výběrového řízení na ředitele Kulturního centra Pardubice a neoprávněné nabízení lukrativních pozic jedné z kandidátek zlomí náměstkovi primátora Jakubu Rychteckému vaz. Na pondělním zastupitelstvu se dokonce plánovalo hlasování o jeho odvolání. Politik z ČSSD ale situaci ustál.

Náměstek Rychtecký přesvědčoval kandidátku na ředitelku centra, aby se spokojila s místem produkční. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Špičky pardubické ČSSD musí skousnout politickou potupu. Ani trochu jim totiž nevyšel plán na odvolání jejich stranického kolegy a náměstka primátora Jakuba Rychteckého.

Kauza Kulturní centrum

Náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký navštívil kandidátku na ředitelku Kulturního centra Markétu Ševčíkovou, aby jí sdělil, že jeho favoritem je dočasný ředitel centra Tomáš Urban, a nabídl jí místo vedoucí produkce. Chtěl, aby z řízení odstoupila. Ta si však celý rozhovor nahrála a poslala do pardubické ČSSD, která poté vyzvala svého náměstka k odstoupení. Ten však neuposlechl.

Ten podle radních Vladimíra Ningera nebo Vítězslava Novohradského měl pykat za ovlivňování výběrového řízení na nového šéfa Kulturního centra.

„Tato kauza celou stranu vážně poškodila. Její medializace má na nás negativní dopad, který nemůžeme jen tak přejít. Proto náměstka vyzýváme k rezignaci,“ uvedl před časem lídr pardubické ČSSD Vladimír Ninger.

Rychtecký však na jejich přání nijak nereagoval, a tak vše nasvědčovalo tomu, že se ho ČSSD pokusí odvolat na zasedání zastupitelstva.

Jenže na 99 procent se o osudu politika hlasovat nebude. „Takový bod není v programu, vůbec nevím, že bychom měli o něčem takovém jednat,“ řekl další zastupitel za ČSSD Aleš Vavřička.

Náměstka podrželi v těžké chvíli politici z hnutí ANO

Takový závěr je poměrně logický. Rychtecký se totiž od samého začátku mohl opírat o podporu, kterou mu poskytoval lídr nejsilnějšího uskupení na radnici a zároveň primátor města Martin Charvát z hnutí ANO.

„Z mého pohledu náměstek Rychtecký neudělal nic, za co by musel rezignovat na svůj post. Myslím, že se v tomto městě v minulosti staly mnohem horší věci a nikdo kvůli nim neodcházel,“ uvedl několikrát Charvát.

Přitom právě bez hlasů od politiků z ANO neměli zastupitelé z oranžové partaje žádnou šanci na úspěch. Toho si byl Vladimír Ninger dobře vědom. „Nebudeme se pouštět do nějaké akce, ve které bychom nemohli uspět,“ hlásil už na konci července, ale přesto podle všeho věřil, že nakonec Rychtecký skončí.

Dokonce se už mluvilo kvůli jeho případu o změně koaliční smlouvy. „Koalice bude oslabena o jeden hlas ČSSD, protože se s náměstkem už nedá ve všem počítat. Dají se proto očekávat změny v radě nebo gescích náměstků,“ prohlásil Ninger. Nyní o něčem podobném už také není řeč.

A co víc. Například podle dalšího zastupitele za ČSSD Pavla Svobody vlastně není ani důvod, aby Jakub Rychtecký končil.

„Myslím, že 90 procent své práce dělá velmi dobře, a není tak důvod, aby končil. Na klubu jsme o tom ani nemluvili, rozhodně se o tom nebude na zastupitelstvu hlasovat,“ sdělil Svoboda, který přitom patřil mezi vůbec nejtvrdší kritiky Rychteckého.

Nelíbil se mu ani audit radnice, který dokázal, že náměstek primátora nijak zásadně výběrové řízení neovlivnil.

„Mystifikoval nás s výsledkem auditu výběrového řízení, v kuloárech se navíc už předem mluvilo o tom, kdo bude nakonec vítězem konkurzu na ředitele. Rukavice je nyní hozená z naší strany, pochybil morálně i stranicky,“ uvedl před čtvrt rokem krajský předseda ČSSD Pavel Svoboda na adresu kolegy.

Rychtecký už není místopředsedou zastupitelského klubu

Zdá se, že Rychtecký z celé kauzy vyjde jen s doopravdy nepatrným šrámem. Musel totiž rezignovat na post místopředsedy zastupitelského klubu, tedy na pozici, která nemá fakticky žádný význam.

„Na začátku září jsem na funkci místopředsedy rezignoval s tím, že celý zastupitelský klub tím považuje celou situaci za vyřešenou a nebude iniciovat personální změny,“ řekl Jakub Rychtecký.

S tím ostatně souhlasí i Svoboda, podle kterého je zmíněná rezignace dostatečným trestem.

„Myslím si, že náměstek takto vyvodil odpovědnost za ne úplně šťastné počínání a nic mu nebrání v pokračování ve funkci. Pravdou je, že jsme ho k tomu museli trochu dotlačit, ale to nevadí. Jsem přesvědčen, že si z celé situace vzal ponaučení,“ dodal krajský šéf sociální demokracie.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Rehabilitační ošetřovatel/ka - Praha, od 20 000 Kč výše

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 20 000 Kč

Najdete na iDNES.cz