Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náměstek ovlivňování konkurzu ustál. O jeho konci se hlasovat nebude

  8:16aktualizováno  8:16
Zdálo se, že zásah do výběrového řízení na ředitele Kulturního centra Pardubice a neoprávněné nabízení lukrativních pozic jedné z kandidátek zlomí náměstkovi primátora Jakubu Rychteckému vaz. Na pondělním zastupitelstvu se dokonce plánovalo hlasování o jeho odvolání. Politik z ČSSD ale situaci ustál.

Náměstek Rychtecký přesvědčoval kandidátku na ředitelku centra, aby se spokojila s místem produkční. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Špičky pardubické ČSSD musí skousnout politickou potupu. Ani trochu jim totiž nevyšel plán na odvolání jejich stranického kolegy a náměstka primátora Jakuba Rychteckého.

Kauza Kulturní centrum

Náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký navštívil kandidátku na ředitelku Kulturního centra Markétu Ševčíkovou, aby jí sdělil, že jeho favoritem je dočasný ředitel centra Tomáš Urban, a nabídl jí místo vedoucí produkce. Chtěl, aby z řízení odstoupila. Ta si však celý rozhovor nahrála a poslala do pardubické ČSSD, která poté vyzvala svého náměstka k odstoupení. Ten však neuposlechl.

Ten podle radních Vladimíra Ningera nebo Vítězslava Novohradského měl pykat za ovlivňování výběrového řízení na nového šéfa Kulturního centra.

„Tato kauza celou stranu vážně poškodila. Její medializace má na nás negativní dopad, který nemůžeme jen tak přejít. Proto náměstka vyzýváme k rezignaci,“ uvedl před časem lídr pardubické ČSSD Vladimír Ninger.

Rychtecký však na jejich přání nijak nereagoval, a tak vše nasvědčovalo tomu, že se ho ČSSD pokusí odvolat na zasedání zastupitelstva.

Jenže na 99 procent se o osudu politika hlasovat nebude. „Takový bod není v programu, vůbec nevím, že bychom měli o něčem takovém jednat,“ řekl další zastupitel za ČSSD Aleš Vavřička.

Náměstka podrželi v těžké chvíli politici z hnutí ANO

Takový závěr je poměrně logický. Rychtecký se totiž od samého začátku mohl opírat o podporu, kterou mu poskytoval lídr nejsilnějšího uskupení na radnici a zároveň primátor města Martin Charvát z hnutí ANO.

„Z mého pohledu náměstek Rychtecký neudělal nic, za co by musel rezignovat na svůj post. Myslím, že se v tomto městě v minulosti staly mnohem horší věci a nikdo kvůli nim neodcházel,“ uvedl několikrát Charvát.

Přitom právě bez hlasů od politiků z ANO neměli zastupitelé z oranžové partaje žádnou šanci na úspěch. Toho si byl Vladimír Ninger dobře vědom. „Nebudeme se pouštět do nějaké akce, ve které bychom nemohli uspět,“ hlásil už na konci července, ale přesto podle všeho věřil, že nakonec Rychtecký skončí.

Dokonce se už mluvilo kvůli jeho případu o změně koaliční smlouvy. „Koalice bude oslabena o jeden hlas ČSSD, protože se s náměstkem už nedá ve všem počítat. Dají se proto očekávat změny v radě nebo gescích náměstků,“ prohlásil Ninger. Nyní o něčem podobném už také není řeč.

A co víc. Například podle dalšího zastupitele za ČSSD Pavla Svobody vlastně není ani důvod, aby Jakub Rychtecký končil.

„Myslím, že 90 procent své práce dělá velmi dobře, a není tak důvod, aby končil. Na klubu jsme o tom ani nemluvili, rozhodně se o tom nebude na zastupitelstvu hlasovat,“ sdělil Svoboda, který přitom patřil mezi vůbec nejtvrdší kritiky Rychteckého.

Nelíbil se mu ani audit radnice, který dokázal, že náměstek primátora nijak zásadně výběrové řízení neovlivnil.

„Mystifikoval nás s výsledkem auditu výběrového řízení, v kuloárech se navíc už předem mluvilo o tom, kdo bude nakonec vítězem konkurzu na ředitele. Rukavice je nyní hozená z naší strany, pochybil morálně i stranicky,“ uvedl před čtvrt rokem krajský předseda ČSSD Pavel Svoboda na adresu kolegy.

Rychtecký už není místopředsedou zastupitelského klubu

Zdá se, že Rychtecký z celé kauzy vyjde jen s doopravdy nepatrným šrámem. Musel totiž rezignovat na post místopředsedy zastupitelského klubu, tedy na pozici, která nemá fakticky žádný význam.

„Na začátku září jsem na funkci místopředsedy rezignoval s tím, že celý zastupitelský klub tím považuje celou situaci za vyřešenou a nebude iniciovat personální změny,“ řekl Jakub Rychtecký.

S tím ostatně souhlasí i Svoboda, podle kterého je zmíněná rezignace dostatečným trestem.

„Myslím si, že náměstek takto vyvodil odpovědnost za ne úplně šťastné počínání a nic mu nebrání v pokračování ve funkci. Pravdou je, že jsme ho k tomu museli trochu dotlačit, ale to nevadí. Jsem přesvědčen, že si z celé situace vzal ponaučení,“ dodal krajský šéf sociální demokracie.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Najdete na iDNES.cz