Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stodesítka čtyřproudovkou na Hradec má zelenou. Zákon už jí nebrání

  8:05aktualizováno  8:05
Cesta mezi Pardubicemi a Hradcem Králové by od ledna mohla konečně zrychlit. Potřebná novela, která vyšší rychlost povoluje, už je schválená. Problémy jsou ale stále s novým značením.

Na silnici z Pardubic do Hradce Králové budou moci řidiči přidat plyn. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když řidiči projíždí po rovném úseku čtyřproudé silnice kolem opatovické elektrárny, drží své tachometry horko těžko na povolené devadesátce. Hradubická I/37 zkrátka svádí k rychlejší jízdě, která bude od 1. ledna příštího roku v mezích zákona.

Zvýšení rychlosti o dvacet kilometrů za hodinu na vybraných úsecích prvních tříd umožňuje novela zákona o pozemních komunikacích, která v polovině října vyšla ve sbírce zákonů. Jeho účinnost je přitom od 31. prosince. Na Nový rok by už mohly tisíce řidičů sešlápnout plyn bez obav z pokuty za překročení dosavadní maximální rychlosti.

„Zákon to umožňuje. Doufejme, že to už nic nezastaví,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. Cesta od cedule Pardubic na hranici Hradce měří necelých šestnáct kilometrů. Dnes striktně podle předpisů by ji řidiči dokázali zvládnout za deset a půl minuty. Povolená rychlost na 110 kilometrů v hodině jim ušetří dvě minuty.

Jak budou vypadat nové značky, silničáři netuší

Od začátku ledna by se tak měly mezi oběma městy objevit nové značky, které moderní komunikaci „povýší“ na silnici pro motorová vozidla. Ovšem Hradubická je jen jedna z více než třicítky úseků, kde se budou muset měnit stávající plechové cedule za nové. O tom, jaké provedení bude značení mít, nemají silničáři zatím ponětí. Kvůli tomu proto stále nemohli ani vypsat výběrové řízení na zhotovitele.

„Doteď nevíme, jak bude značení vypadat, takže zhotovitele vybraného nemáme. Jednání bude v průběhu listopadu. Je možné, že vyšší rychlost bude, ale značení tam bude chybět. Stavebně je ta silnice připravená,“ uvedl šéf pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr.

Žádný hromadný tendr ze strany silničářů zatím neproběhl. „Zhotovitele značení dosud nezná nikdo. Některé projekty stále nejsou uzavřeny, takže přesný počet značek a přesné finance nejsme nyní schopni sdělit,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Úprava se pak týká i značek, které se nachází poblíž silnic, na nichž se rychlost zvýší. I přesto by cena za výměnu svislého dopravního značení na všech dotčených úsecích prý neměla být v součtu příliš vysoká.

„Celkově budou tyto značky stát řádově miliony korun,“ dodal Studecký. Krajský úřad se k otázce značení nemůže vyjadřovat, jelikož silnice nespadá do kategorie v jeho správě.

„Není to v naší kompetenci. Nemyslím si, že by taková malicherná věc jako přeznačení mělo zabránit tomu, aby se to spustilo s účinností zákona. Jsem přesvědčen, že si nikdo nedovolí zvýšení pozdržet. Dlouhodobým zájmem kraje je, aby se tam 110 jezdilo,“ řekl radní pro dopravu Jaromír Dušek.

Stanovisko policie není rozhodující

Se zařazením Hradubické na seznam potenciálně rychlejších silnic se počítalo delší dobu. Po jejím definitivním rozšíření na čtyři pruhy od Opatovic nad Labem až do Ohrazenic, k němuž došlo v červenci roku 2013, se silničáři pustili ještě do dalších nezbytných úprav.

Potřebné technické parametry silnice splnila až po přestavbě mimoúrovňové křižovatky u Stéblové, k jejímuž otevření došlo loni v říjnu. Během prací stavební firma postavila nové sjezdové a nájezdové pruhy na Hradubickou.

Jenže pouhé tři měsíce po zprovoznění se na tom to místě stala tragická dopravní nehoda, na které se podílela vysoká rychlost. Řidič značky BMW nezvládl manévr při předjíždění a v přibližně dvousetkilometrové rychlosti strhl řízení do nového odbočovacího pruhu. Vůz přitom vylétl ze silnice, narazil do betonového mostku a začal hořet. Nehodu v lednu letošního roku nepřežili dva lidé.

Policie přitom podle svého vyjádření příliš se zvýšením rychlosti nesouhlasí, jenže ovlivnit to ve výsledku nemůže. „Policisté nemají rozhodující hlas k tomu, zda je možné povolit vyšší rychlost, či nikoliv. Dojde-li k úpravě zákona a technické parametry silnice budou v souladu se zákonem, tak i my můžeme podat doporučující vyjádření. Podotýkám, že ani naše záporné stanovisko není v konečné fázi nijak rozhodující,“ uvedla nedávno policejní mluvčí Eva Maturová.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Najdete na iDNES.cz