Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sezona koupání v Rosničce je stále kratší, město chce čistotu zlepšit

  17:35aktualizováno  17:35
Když hygienici minulý týden zakázali koupání v rybníku Rosnička na Svitavsku, stalo se tak skoro o celý měsíc dřív než v loňském roce. Na vině je podle hygieniků nekontrolovaný průnik znečištěných vod z okolí. Město slibuje, že to bude řešit.

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Sezona na oblíbeném rybníku v rekreační oblasti u Svitav je čím dál tím kratší. Své by o tom mohla vyprávět Alexandra Bükki, která už desátým rokem provozuje rychlé občerstvení přímo na pláži.

„Když bylo počasí, chodilo sem spoustu lidí už od rána. O víkendech tady mnohdy v devět hodin byla plná pláž lidí. A dnes? Na kole projedou cyklisti, okolo projde pár turistů, ale na pláži nikdo není. To v červenci nepamatuji. Zákaz koupání přišel vždycky až v srpnu,“ stěžuje si na nečekaný konec koupací sezony provozovatelka Plechárny.

A má pravdu. Stopku koupání na Rosničce letos hygienici vyhlásili skutečně brzy. Ještě loni se mohli lidé v lehce nazelenalé vodě se zvýšenou hodnotou chlorofylu koupat do 10. srpna. Letos kvůli nadměrnému výskytu sinic nevyhovovala požadavkům stanoveným vyhláškou už 18. července.

Znečištění má více důvodů

Podle hygieniků, kteří přes léto odebírají vzorky vody každý týden, stojí za „zelenou vodou“ hned několik faktorů. Malá hloubka rybníka s bahnitým dnem, jeho malá průtočnost, klimatické podmínky, ale i lidská činnost v okolí.

„Kolem je velmi intenzivní rekreační zástavba a navíc je rybník intenzivně využíván rybáři. To vede k velkému přísunu živných látek potřebných k přežití a množení sinic,“ uvedl ředitel odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Bohumil Havel.

Plány, jak na Rosničce prodloužit koupací sezonu, už v minulosti úřady měly. Ale k ničemu nevedly.

„Povodí Moravy navrhovalo vodoprávnímu úřadu provést revizi odkanalizování rekreační zástavby a odkanalizování obce Javorník, která leží nad rybníkem a odkud nejspíš pronikají odpadní vody. Je také otázkou, jak čisté jsou lesní přítoky napájející rybník. Na hlavním přítoku byla při odbahňování rybníku postavená retenční nádrž, která měla zabraňovat zabahnění rybníku. Dnes však příliš čistě nevypadá,“ míní Bohumil Havel.

Zpráva o předčasném konci letní sezony netěší ani místostarostu Svitav Pavla Čížka. Nechal se slyšet, že svolá společné jednání vodoprávního úřadu a hygieniků. „Musíme zanalyzovat důvody předčasného znečištění a přemnožení sinic. Jde o lidmi vyhledávanou přírodní lokalitu, proto se tím budeme zabývat, abychom se pokusili najít řešení, jak situaci na Rosničce zlepšit,“ řekl.

A co hrozí lidem, kteří se i přes doporučující zákaz v rybníku vykoupou? Velký výskyt sinic může podle lékařů způsobit alergické reakce, podráždění pokožky, očí a spojivek. U některých jedinců i bolesti hlavy, nevolnost či zažívací potíže. V ostatních sledovaných přírodních koupalištích v Pardubickém kraji se dá koupat bez obav. Mírně zhoršenou vodu hlásí jenom písník v Semíně u Přelouče.

Rybník Rosnička u Svitav.

Rybník Rosnička u Svitav.

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Najdete na iDNES.cz