Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rybitví špatně řešilo námitky firmy, řekl soud k verdiktu pro spalovnu

  13:12aktualizováno  15:06
Důvodem, proč Nejvyšší správní soud zrušil část územního plánu Rybitví u Pardubic, byla hrozba omezení vlastníka pozemku či staveb v regulovaném území. Obec se pravidly schválenými v plánu snažila zamezit tomu, aby byla dnes nefungující znovu spuštěna. Námitky firmy ale obecní úřad dostatečně neřešil.

Už na konci roku 2009 tisíce obyvatel protestovaly v pardubické aréně proti záměru na modernizaci spalovny v Rybitví. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Obec Rybitví zejména pochybila ve způsobu vypořádání se s námitkami společnosti. Řádně například nedoložila, proč dané území, na kterém stojí v současné době spalovna, je omezeno územním plánem, zatímco na jiná území se tato omezení nevztahují," sdělila kancléřka soudu Petra Lavická.

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek rozhodl, že tato část územního plánu neplatí (více o verdiktu zde). To dává odpadové společnosti AVE CZ novou šanci naplnit svůj plán a znovu žádat o povolení k modernizaci spalovny na likvidaci nebezpečných odpadů.

Spalovna v Rybitví u Pardubic, v pozadí obec Srnojedy

Spalovna v Rybitví u Pardubic

Neznamená to ale, že firma už má vyhráno. Jen se vše vrací na začátek. AVE CZ bude muset například kraj znovu žádat integrované povolení, které řeší otázky dopadu na životní prostředí. Už jednou bylo zamítnuto právě s odvoláním na územní plán.

Starostu Rybitví Radima Voltra rozhodnutí soudu zklamalo. O tom, co bude dál, se chce začátkem příštího týdne poradit s pardubickým magistrátem i krajským úřadem. "Nerad bych teď něco říkal, protože chceme postupovat koordinovaně," řekl v pátek Voltr.

Schůzku svolal náměstek pardubické primátorky František Brendl, který už se dohodl s krajem na společném postupu. Město se přihlásí jako účastník řízení, aby mohlo do problému také mluvit.

"Teď budeme muset požádat o územní rozhodnutí pro tu modernizaci, protože se jedná o změnu existující stavby. Toto rozhodnutí by nemohlo být vydáno, kdyby to územní plán zakazoval," řekla už ve čtvrtek ČTK advokátka společnosti Lucie Matějková.

Kraj slibuje, že bude postupovat přesně podle zákona. Jeho postoj ke spalovně se ale nemění. "Pardubický kraj nevytýkal zamítnutému integrovanému povolení pouze nesoulad s územním plánem obce Rybitví," připomněl náměstek hejtmana Jan Tichý.

Obyvatelé Rybitví, Pardubic i dalších okolních obcí jsou ostře proti spalovně. Podporují je v tom i místní odborníci na životní prostředí, kteří upozorňují na zdravotní rizika. Zvýšila by se zřejmě také nákladní doprava.

"Je to nepříjemná záležitost. Ale neznamená to, že by tady mohla spalovna do dvou let stát. Spíše dostala firma AVE CZ nové možnosti, jak toho dosáhnout," míní ekolog Miroslav Rubeš.

Už na konci roku 2009 se tisíce lidí sešly v pardubické hokejové aréně, aby plán odmítli. Pod peticemi se objevilo na 50 tisíc podpisů. Pardubický náměstek Brendl říká, že jednání v aréně se klidně může opakovat.

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Najdete na iDNES.cz