Neurologie. Ilustrační foto.

Neurologie. Ilustrační foto. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Rušení lůžek v Pardubickém kraji nebude drama, nejvíc vezme neurologům

  • 1
Vedení pěti krajských nemocnic po několika dnech zveřejnilo konkrétní plány na rušení akutních lůžek, které mají zdravotnickým zařízením ušetřit peníze. Scénář změn představili politici už minulý týden, ale nechtěli mluvit o podrobnostech do doby, než s nimi seznámí starosty měst.

Nakonec nejde o tak dramatické řezy, jak se někteří starostové obávali. Chrudimská a Orlickoústecká nemocnice pravděpodobně přijdou o lůžkovou neurologii. Pacienti by měli ležet především v Pardubicích, anebo v Litomyšli.

"Odborná společnost stanovila síť iktových center, zaměřených na cévní mozkové příhody, která máme v kraji dvě - v Litomyšlské a v Pardubické krajské nemocnici. Jedná se takzvaně o vyšší patro neurologické péče, obě mají velké kapacitní možnosti a špičkovou odbornost," uvedl místopředseda představenstva pěti krajských nemocnic Jiří Benedikt.

Ředitelé obou nemocnic to akceptovali. "Neurologická péče, to je velká šíře, kromě iktu (mrtvice, pozn. red.) a epilepsie pečujeme o lidi s roztroušenou sklerózou. Takže určitá forma neurologické péče jistě zůstane zachována i v naší nemocnici," uvedl ředitel Orlickoústecké nemocnice Jiří Řezníček.

Podpora neurologie je náplastí pro Litomyšl

Pro Litomyšlskou nemocnici má být rozvoj tamní neurologie naopak náplastí za zrušené dětské oddělení a porodnici.

Svitavská nemocnice zase patrně přijde o samostatná oddělení ORL a urologie.

"Bude nezbytné kapacitně posílit lůžka intenzivní a ARO péče. ORL a urologii navrhujeme řešit v rámci společného lůžkového fondu chirurgických oborů," uvedl předseda představenstva pěti krajských nemocnic Pavel Havíř. Zatímco prioritou pro Litomyšlskou nemocnici bude neurologie, ve Svitavách to má být psychiatrie.

"V návrhu zohledňujeme především pacienty. Změny pro ně musejí být vstřícné, a pokud o nějakou péči přímo v místě přijdou, bude pro ně časově dostupná kousek dál. K tomu musejí dostat jinou přidanou hodnotu," uvedl Pavel Havíř.

Přesně podle očekávání se žádné rušení oddělení netýká Pardubické krajské nemocnice. Součástí změn bude i vytvoření jedné akciové společnosti, která zastřeší všech pět nemocnic.

Konečnou verzi změn projednají krajští radní 6. června a zastupitelstvo by je mělo schválit 20. června.