Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výtržníci a zloději se budou střetávat se strážníky i ve vesnicích

  11:45aktualizováno  11:45
Sezemice chtějí výrazně posílit svoji městskou policii a zároveň se starat o prevenci kriminality v okolních obcích. Město nyní hledá nové strážníky.

Zatímco v Sezemicích činnost městské policie rozšiřují, v Lázních Bohdaneč ji redukují. Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V současné době mají Sezemice čtyři městské policisty, v brzké době by to však měl být až dvojnásobek.

„Rozšíření počtu sloužících strážníků nejen ulehčí stávajícímu sboru, ale pro již obsluhované obce bude znamenat především efektivnější prevenci, snazší dosah služeb strážníků a také možnost působit současně na více místech takto rozsáhlého obvodu,“ uvedla mluvčí města Majka Schillerová.

Hlídky ze Sezemic dnes jezdí do dalších deseti obcí. A nově mají přibýt další dvě: Dolní Ředice a Ostřetín. „Už máme schválenou smlouvu zastupitelstvem. Nechceme měřit rychlost, spíše jde o to, aby se lidé cítili bezpečněji, když uvidí uniformu,“ uvedl starosta Ostřetína Miloš Vlasák.

Dodal, že blízkost silnice I/35 je lákavá pro zloděje, kteří už v okolí vykradli několik domů seniorů. „Stejně tak místní výrostci dokážou rušit noční klid,“ doplnil Vlasák.

Také starosta Sezemic Martin Staněk říká, že nechce přibírat nové strážníky proto, aby chytali neposlušné řidiče nebo na ně připravovali jiné pasti za účelem výběru pokut. „Snažíme se spíše o prevenci kriminality především stálou službou v terénu, měření rychlosti je u nás na posledním místě,“ uvedl Staněk.

V Bohdanči jdou opačným směrem

Měřením rychlosti byla naopak pověstná městská policie v Lázních Bohdaneč. Jen málo řidičů, kteří znají místní poměry, si tady dovolilo jet více než povolenou padesátkou. Přílišná horlivost pak dokonce dva místní strážníky přivedla za brutalitu při zásahu až před soud, odkud si oba odnesli podmíněné tresty.

Starosta Bohdanče Ladislav Štěpánek chce nyní činnost policistů na rozdíl od Sezemic zredukovat a zároveň chce ukončit smlouvu o službách ve Chvaleticích.

„Nemám nic proti tomu, aby naši strážníci hlídkovali v okolních malých obcích, které nemají na zřízení vlastní městské policie. Ale Chvaletice? Když je mnohem blíže Přelouč?“ řekl Štěpánek.

Výpomoc v okolních obcích přitom dokáže snížit náklady na městskou policii. Starosta Sezemic uvedl, že nabízí okolním vesnicím cenu 130 korun za jednoho obyvatele ročně. „Zájem je veliký, i když třeba u obcí nad tisíc obyvatel už to může znamenat jistý zásah do obecního rozpočtu,“ uvedl Staněk.

Starosta Bohdanče naopak říká, že právě podobný „přivýdělek“ by na činnost strážníků neměl mít žádný vliv.

Kde vypomáhají městské policie na Pardubicku

 • Pardubice
  okres Pardubice: Mikulovice, Srnojedy, Srch, Holice, Horní Jelení
  okres Chrudim: Chrast, Rosice, Chroustovice, Hrochův Týnec
 • Sezemice
  Spojil, Lány u Dašic, Chvojenec, Býšť, Rokytno, Ráby, Němčice, Dříteč, Moravany, Slepotice; v plánu jsou Ostřetín a Dolní Ředice
 • Lázně Bohdaneč
  Chvaletice, Rybitví, Černá u Bohdanče, Rohovládová Bělá, Bukovka, Živanice, Dolany, Vyšehněvice

„Kdybych na tom chtěl vydělávat, tak budu moci nabírat jednu vesnici za druhou až za hranicemi Pardubického kraje. To je ale přesně to, co nechci, tato činnost musí mít lidský rozměr,“ dodal starosta Bohdanče Ladislav Štěpánek.

Kupříkladu pardubická městská policie provádí hlídky i v sousedním chrudimském okresu a nejvzdálenější místo, kam strážníci dojíždějí, je 27 kilometrů od Pardubic.

„Na základě veřejnoprávních smluv vykonáváme dohled nad veřejným pořádkem v pěti obcích na Pardubicku a ve čtyřech obcích na Chrudimsku. Naše působnost na Chrudimsku je ale pouze na dobu určitou a z naší strany se jednalo o vstřícný krok bývalého vedení Pardubic vůči malým obcím, které nemají na zřízení obecní policie prostředky,“ uvedl ředitel pardubické městské policie Rostislav Hübl.

Tyto obce proto po skončení smlouvy teprve budou hodnotit, zda je pro ně městská policie přínosem a zda by si ji měly zřídit samy.

„Spolupráce s obcemi na Chrudimsku končí letos. Městská policie Pardubice nemá zájem o rozšíření své působnosti za hranice katastru města. Naší prioritou je dohlížet na veřejný pořádek a vykonávat službu ve městě Pardubice,“ dodal ředitel Hübl.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Další z rubriky

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

Chystaný obchvat Vysokého Mýta už získal územní rozhodnutí

Nově otevřený bazén ve Vysokém Mýtě.

Budoucí obchvat Vysokého Mýta získal jako první z plánovaných úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji klíčový souhlas s...

VIDEO: Chrudimská kriminálka zadržela celostátně hledaného Slováka

V Chrudimi zadrželi celostátně hledaného muže

Chrudimští kriminalisté se v polovině dubna dostali na stopu celostátně hledaného Slováka, kterého se jim také podařilo...

Najdete na iDNES.cz