Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výtržníci a zloději se budou střetávat se strážníky i ve vesnicích

  11:45aktualizováno  11:45
Sezemice chtějí výrazně posílit svoji městskou policii a zároveň se starat o prevenci kriminality v okolních obcích. Město nyní hledá nové strážníky.

Zatímco v Sezemicích činnost městské policie rozšiřují, v Lázních Bohdaneč ji redukují. Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V současné době mají Sezemice čtyři městské policisty, v brzké době by to však měl být až dvojnásobek.

„Rozšíření počtu sloužících strážníků nejen ulehčí stávajícímu sboru, ale pro již obsluhované obce bude znamenat především efektivnější prevenci, snazší dosah služeb strážníků a také možnost působit současně na více místech takto rozsáhlého obvodu,“ uvedla mluvčí města Majka Schillerová.

Hlídky ze Sezemic dnes jezdí do dalších deseti obcí. A nově mají přibýt další dvě: Dolní Ředice a Ostřetín. „Už máme schválenou smlouvu zastupitelstvem. Nechceme měřit rychlost, spíše jde o to, aby se lidé cítili bezpečněji, když uvidí uniformu,“ uvedl starosta Ostřetína Miloš Vlasák.

Dodal, že blízkost silnice I/35 je lákavá pro zloděje, kteří už v okolí vykradli několik domů seniorů. „Stejně tak místní výrostci dokážou rušit noční klid,“ doplnil Vlasák.

Také starosta Sezemic Martin Staněk říká, že nechce přibírat nové strážníky proto, aby chytali neposlušné řidiče nebo na ně připravovali jiné pasti za účelem výběru pokut. „Snažíme se spíše o prevenci kriminality především stálou službou v terénu, měření rychlosti je u nás na posledním místě,“ uvedl Staněk.

V Bohdanči jdou opačným směrem

Měřením rychlosti byla naopak pověstná městská policie v Lázních Bohdaneč. Jen málo řidičů, kteří znají místní poměry, si tady dovolilo jet více než povolenou padesátkou. Přílišná horlivost pak dokonce dva místní strážníky přivedla za brutalitu při zásahu až před soud, odkud si oba odnesli podmíněné tresty.

Starosta Bohdanče Ladislav Štěpánek chce nyní činnost policistů na rozdíl od Sezemic zredukovat a zároveň chce ukončit smlouvu o službách ve Chvaleticích.

„Nemám nic proti tomu, aby naši strážníci hlídkovali v okolních malých obcích, které nemají na zřízení vlastní městské policie. Ale Chvaletice? Když je mnohem blíže Přelouč?“ řekl Štěpánek.

Výpomoc v okolních obcích přitom dokáže snížit náklady na městskou policii. Starosta Sezemic uvedl, že nabízí okolním vesnicím cenu 130 korun za jednoho obyvatele ročně. „Zájem je veliký, i když třeba u obcí nad tisíc obyvatel už to může znamenat jistý zásah do obecního rozpočtu,“ uvedl Staněk.

Starosta Bohdanče naopak říká, že právě podobný „přivýdělek“ by na činnost strážníků neměl mít žádný vliv.

Kde vypomáhají městské policie na Pardubicku

 • Pardubice
  okres Pardubice: Mikulovice, Srnojedy, Srch, Holice, Horní Jelení
  okres Chrudim: Chrast, Rosice, Chroustovice, Hrochův Týnec
 • Sezemice
  Spojil, Lány u Dašic, Chvojenec, Býšť, Rokytno, Ráby, Němčice, Dříteč, Moravany, Slepotice; v plánu jsou Ostřetín a Dolní Ředice
 • Lázně Bohdaneč
  Chvaletice, Rybitví, Černá u Bohdanče, Rohovládová Bělá, Bukovka, Živanice, Dolany, Vyšehněvice

„Kdybych na tom chtěl vydělávat, tak budu moci nabírat jednu vesnici za druhou až za hranicemi Pardubického kraje. To je ale přesně to, co nechci, tato činnost musí mít lidský rozměr,“ dodal starosta Bohdanče Ladislav Štěpánek.

Kupříkladu pardubická městská policie provádí hlídky i v sousedním chrudimském okresu a nejvzdálenější místo, kam strážníci dojíždějí, je 27 kilometrů od Pardubic.

„Na základě veřejnoprávních smluv vykonáváme dohled nad veřejným pořádkem v pěti obcích na Pardubicku a ve čtyřech obcích na Chrudimsku. Naše působnost na Chrudimsku je ale pouze na dobu určitou a z naší strany se jednalo o vstřícný krok bývalého vedení Pardubic vůči malým obcím, které nemají na zřízení obecní policie prostředky,“ uvedl ředitel pardubické městské policie Rostislav Hübl.

Tyto obce proto po skončení smlouvy teprve budou hodnotit, zda je pro ně městská policie přínosem a zda by si ji měly zřídit samy.

„Spolupráce s obcemi na Chrudimsku končí letos. Městská policie Pardubice nemá zájem o rozšíření své působnosti za hranice katastru města. Naší prioritou je dohlížet na veřejný pořádek a vykonávat službu ve městě Pardubice,“ dodal ředitel Hübl.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Najdete na iDNES.cz