Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Foxconn plánuje nové haly. Radnice za to chce protihlukové stěny a silnici

  16:05aktualizováno  16:05
Průmyslovou zónu v Pardubicích zřejmě čeká další rozšíření. Stavět tam plánuje tchajwanská firma Foxconn. Místní radnice už plánuje, co bude na oplátku za změnu územního plánu chtít. Podle starosty by bylo potřeba rozšířit protihluková opatření a příspěvek na opravu silnice.

Zničená silnice, po jejíž opravě firmy volají. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ten nepoměr je zjevný. V okrajové části Pardubic v Černé za Bory působí desítky firem, které dávají práci tisícům lidí. Ovšem na druhou stranu právě tamní průmyslová zóna a její okolí patří vůbec k nejméně pohostinným místům v Pardubicích.

Petr Heřmanský, starosta čtvrté městské části, pod kterou Černá za Bory spadá, už dlouho marně požaduje třeba opravu důležité silnice v Dělnické ulici. Nyní mu navíc přidělává starost neustále se zvyšující hluk, který se line z průmyslových podniků. Proto usiluje o výstavbu protihlukové stěny, která by měla ochránit obyvatele jeho obvodu.

„Chceme, aby se udělala protihluková opatření. Vyjádřit se rovněž musí velké zastupitelstvo na magistrátu,“ uvedl Heřmanský, který má strach, že brzy bude v okolí zóny ještě mnohem hlučněji než nyní.

Tchajwanská firma Foxconn, která v zóně vyrábí počítačové komponenty, se totiž v memorandu nedávno zavázala, že v Česku do roku 2018 investuje 2,5 miliardy. Miliardu z toho chce utratit v Pardubicích, potřebuje mimo jiné nové sklady.

A stavět chce právě v průmyslové lokalitě Starzone, kde už skladové zázemí má. „Pozemky vlastní jiná firma, která staví haly a pak je pronajímá. Foxconn tam chce dělat i základní montáž výrobků,“ řekl Heřmanský s tím, že by se do stavby protihlukové stěny měla zapojit právě i úspěšná asijská společnost.

„Investor by měl zvýšit stěny a postavit nové valy ještě dřív, než zprovozní nové haly. Proto o jejich budování usilujeme už nyní,“ doplnil starosta.

Val by měl pokračovat kolem kanálu

V Černé za Bory je u bytové zástavby železniční trať a silnice, u které je průmyslová zóna. Obvod si přeje, aby protihluková stěna byla vyšší. Místní část Staročensko je z části oddělená valem. Podle zástupců obvodu by bylo ideální, aby val pokračoval podél kanálu a z domů by skladové haly ani nebyly vidět.

„Investor stejně ještě musí docílit změny územního plánu, teď je tam zapsaná občanská vybavenost a on potřebuje lehkou výrobu. Nevidím reálně, že by začal stavět v příštím roce,“ dodal Heřmanský, který má už s podobným problémem špatnou zkušenost. Dlouhé roky se marně snaží zajistit opravu poničené Dělnické ulice v průmyslové zóně.

„Po čtyři volební období žádá náš obvod každý rok při přípravě rozpočtu města Pardubice o zařazení této investiční akce k realizaci, a zatím neúspěšně,“ uvedl.

Radnice v tuto chvíli ulici opravovat nebude. Doufá, že se do potřebné investice zapojí také společnost Foxconn. „Na opravu zatím radnice neměla prostředky. S rekonstrukcí ulice se počítá v rámci podpory investic, které v Pardubicích plánuje společnost Foxconn,“ řekla mluvčí radnice Nataša Hradní.

Otázkou ale i tak zůstává, jak dlouho ještě budou řidiči v Dělnické ulici kličkovat mezi dírami. „Psal jsem kvůli tomu na radnici. Chtěli jsme, aby dali silnici do slušného stavu, vždyť tu není ani osvětlení, povrch neodpovídá standardům. Bylo nám řečeno, že město nemá peníze a že nic neplánuje,“ řekl před časem Martin Kouba, generální ředitel firmy T-CZ, která vyrábí v zóně radarové systémy.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Proti okupantům lidé v Pardubickém kraji nasadili i krávy na letišti

Srpen 1968 v Litomyšli

O náladách po přepadení Československa 21. srpna 1968 se zachovala řada svědectví i v Pardubickém kraji. Lidová...

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Najdete na iDNES.cz