Pokud má vítězit korupce, musí mě vyštípat, říká místostarosta Chrudimi

  18:07aktualizováno  18:07
Místostarosta Chrudimi Roman Málek, kterého nedávno vyšetřovala policie kvůli aféře týkající se pronájmu reklamních ploch, dál otevřeně poukazuje na neprůhlednost výběrových řízení ve městě. A na to, že kolegové neberou jeho námitky vážně.

Roman Málek, místostarosta Chrudimi. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Přihlásil jste se o pronájem městských sloupů na reklamy, což vyšetřovala i policie. Chtěl jste, aby město mělo víc z reklamních poutačů, a nedařilo se to prosadit?
Přesně tak. Bývalý starosta Jan Čechlovský o problému věděl, slíbil mi nápravu, ale nic se nestalo. A pak když se konečně začalo jednat o tom, že to začnou provozovat Technické služby, stane se zázrak. Přichází smlouva od Hostálka, která je zase o něco výhodnější než od Technických služeb. To mi vadí. Chtěl jsem docílit toho, abychom to vysoutěžili transparentně.

Málkův pronájem sloupů

Místostarosta Roman Málek (KDU-ČSL) se loni v květnu přihlásil o pronájem chrudimských sloupů veřejného osvětlení pro reklamy. Tvrdil, že svojí soukromou akcí chtěl zablokovat schválení pokračování pronájmu firmě Hostalek Werbung, neboť nabídka pro město nebyla podle něj výhodná.

Kolegům se za nezvyklý krok omluvil, policejní vyšetřování prokázalo, že nic nezákonného neprovedl. "Byl to tehdy v podstatě akt zoufalství, už jsem nevěděl, jak jinak upozornit na nesrovnalosti. Celé to trvalo rok a nic se nedělo. My jsme za sloupy dostávali 170 tisíc, firma inkasovala přes 800 tisíc. I po odečtení nákladů to byl obrovský nepoměr," říká Málek.

Jenže místostarosta nemůže soutěžit o zakázku svého města. I když podá méně výhodnou nabídku. Proč jste to radním normálně nevysvětlil?
Snažil jsem se, někteří nechtěli slyšet, pro některé je to složité, nechtějí tomu věnovat tolik času.

Chápu to dobře, že to je podle vás jeden případ z mnoha?
Případů je víc. Teď to bude Skřivánek (prodej městských pozemků developerovi pozn. red). Máme znalecké posudky z doby starostování Jana Čechlovského na částku 351 korun za metr na pole za železnicí. Nyní je tu stejné pole v podstatě se stejným územním plánem a najednou znalecký posudek mluví o částce 600 až 700 korun. Nemluvíme o pozemku, který má pár metrů, jde o devět hektarů. A jsou to miliony, o které by mohlo město přijít.

Pokud vím, tak jste se přel s radními i kvůli zakázce na tisk radničního zpravodaje. V čem byl problém?
Výběrové řízení bylo špatně postavené. Zadávací podmínky byly tak volné, že umožňovaly jakýkoliv výklad. Třeba jsme poptávali osm až dvanáct stran a nikdo nevěděl, kolik jich tedy chceme. Ze tří kritérií bylo při vyhodnocení použito jen jedno. Mé námitky nikdo nebral vážně. Interním auditem bylo nakonec potvrzeno pochybení.

Tvrdíte, že jsou tu nesrovnalosti, sám jste měl na starosti muzeum barokních soch, kde byl rozpočet na stavební část překročen údajně o 15 milionů korun.
Se stavební částí jsem neměl nic společného, po volbách jsem měl za úkol zajistit interiéry. Projektantská cena byla 17 milionů korun, skutečné náklady byly o osm milionů korun nižší.

A pro Evropskou unii není problém, když překročí město rozpočet?
Pokud vím, tak to řeší kolegové, kteří na to uvalili přísné informační embargo, takže neumím odpovědět.

Ale zaplaceno to...
Nemáme.

Prosazujete věci, které jsou na první pohled přitažené za vlasy. Že Chrudim bude mít soukromé saunové centrum a zavře kvůli němu vlastní saunu, aby nekonkurovala soukromníkovi. To zní bláznivě...
Přišel investor s nabídkou, že nám opraví rozpadající se dům v areálu sportovišť, vybuduje saunu a bude to mít pronajaté na 25 let. Jediná věc, která byla sporná, je to, že bychom měli pro dospělé osoby omezit saunu v našem bazénu s tím, že tam zůstanou prohřívárny pro děti. Když vedle mé sauny bude nová sauna, tak to bude znamenat méně lidí a náklady mi zůstávají.

To je věc principu, proč dělat harakiri kvůli soukromníkovi...
Přivedl jsem investora, byl na poradě vedení města, všechno jsme si vyjasnili, všichni s tím souhlasili včetně pana starosty (ten rozhodnutí o saunovém světě pozastavil pozn. red.).

Jsou tu ale další sporné věci. Jeden z vašich kritiků vám vyčítá, že jste v muzeu barokních soch chtěl otevřít mučírnu nebo vesmírné středisko Hurikán. 
Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Mučírna byl nápad poradenské agentury, vesmírné středisko vzniklo u mne. Kdybychom ve sklepení měli něco interaktivního, tak jsme schopni lidi nalákat do muzea, byť je to, když to řeknu škaredě, levný nekulturní byznys. Sníží mi to náklady na energie a personál. Finančně mi to pomůže.

Vaše vztahy se starostou byly už nyní hodně napjaté, nyní otevřeně mluvíte o chybách vedení města. Je možné, abyste na radnici zůstal sedět?
Pokud má vítězit korupce a klientelismus, tak mne musí někdo vyštípat.

To mi připadá nadsazené...
Dva roky po mém působení na radnici mi jeden známý řekl krásnou větu. "Jseš na to moc mladej. Buď přijdeš o ideály, nebo o práci." Už tenkrát jsem se rozhodl, že raději přijdu o práci.

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Kokainová aféra, zloba fandů. Salfický k pardubické krizi: Opory selhaly

Dušan Salfický

Jen co dokončí jeden telefonát, hned odpovídá na další. Kolem pardubického hokejového klubu je teď živo ve dne v noci....

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

POHLED: Pardubické kiksy. Vyřeší krizi angažování kontroverzního Lubiny?

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Sotva se ta zpráva objevila na internetu, začali ji v diskusních fórech ostře kritizovat vlastní fanoušci: „A to jsme...

Další z rubriky

Kladrubský hřebčín v roce 2019 vyhlíží UNESCO a bude investovat

Hřebčín chystá pro návštěvníky řadu akcí. Například Den starokladrubského koně,...

Zlomová sezona čeká v příštím roce Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Dozví se, zda vstoupí mezi vyvolené a...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

Pardubické závodiště se stane rájem bruslařů. Pokud bude sníh, i lyžařů

V minulých letech se na dostihovém závodišti proháněli běžkaři pravidelně.

Letošní dostihová sezona je dávno minulostí. Ovšem pardubické závodiště i tak čeká dost bohatý program. Nadace pro...

Najdete na iDNES.cz