Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odstáté uši se mohou projevit i na prospěchu ve škole, říká primář

  7:56aktualizováno  7:56
V tomto týdnu uspořádal primář Libor Sychra ve Svitavské nemocnici spolu s kolegy z nemocnic v Brně a Pardubicích kurz, který se věnoval rozdílným technikám operace odstátých ušních boltců. Zákroky se snaží pomoci především malým dětem.

Odstáté uši. Dospělými chápány spíše jako drobná kosmetická vada, představují pro děti školního věku často handicap, kvůli němuž bývají terčem posměšků od spolužáků. Přitom psychickým problémům dítěte lze předejít jednoduše operací.

Z operace ušního boltce ve Svitavách.

Z operace ušního boltce ve Svitavách.

Primář ORL oddělení Svitavské nemocnice Libor Sychra se svému oboru věnuje 34 let a za sebou má stovky operací „přišitých“ uší.

Specialisté z řad lékařů ORL se na toto téma bavili na dvoudenním kurzu ve Svitavách přímo nad operacemi snímanými kamerou Řešili také původ odstátých ušních boltců. Podle odborníků všechny vady ucha sahají do embryonálního stádia.

„Každý máme jiný názor na to, který boltec má ten který člověk hezčí. Pokaždé je jinak tvarovaný. Až po nějaké době se ustálilo, jak by ideální boltec měl vypadat,“ říká primář Sychra a podotýká, že odstáté ušní boltce jsou v našich zeměpisných šířkách častým jevem.

Jak je možné, že někdo se odstátými uši narodí a někdo ne?
Je to genetická záležitost, otázka vývoje, protože ucho se vytváří z různých struktur v prvních třech měsících vývoje. Pokud dojde k chybnému spojení některých struktur, tak to má za následek poruchu tvaru boltce, se kterou se dítě již narodí. Řešíme hlavně kosmetické vady, ale kvůli špatnému embryonálnímu vývoji jsou i takové vady, že boltec dítěti úplně chybí. Obecně se takové dítě rodí s nějakým celkovým postižením.

Nemají odstáté uši přece jenom nějakou výhodu pro člověka? Neslyší třeba lépe?
To ne. Samotný boltec má složitou konfiguraci, otázka je proč to tak všechno vzniklo. Kdyby byl úplně hladký, člověk by rozdíl asi nepoznal. Při nádorových onemocnění se například odstraňují. Přítomnost boltce má vliv na dobré slyšení, ale není to tak, že by víc odstátý byl výhodou v lepším slyšení.

Odstáté uši, jak se lidově říká, jsou problémem hlavně estetickým?
Primárně je to estetický problém, ale psychologický aspekt je také velmi důležitý. Pokud si vadu děti uvědomují, opravdu tím trpí. Jsou ostýchavé, ztrácejí sebevědomí, mají problémy ve škole. Odstáté uši se mohou projevit i na prospěchu ve škole. Proto se uši operují nejlépe ještě před tím, než jdou děti do školy. Není to důvod zdravotní, ale roli hrají právě ty psychologické důvody. Rodiče chtějí operace, aby se jim ostatní děti nesmály.

Operujete i dospělé?
Taky, ale minimálně. Dospělí se už se svou kosmetickou vadou smířili. Roli může hrát taky bolest. Je rozdíl, když operujeme ucho u dítěte a u dospělého. Kůže i podkoží u dospělého člověka není už tak měkké, boltec není tak poddajný. Navíc je to tak, že operace jsou do deseti let věku hrazeny ze zdravotního pojištění. Dospělí platí u nás za operaci v lokální anestezii 6 tisíc za jeden boltec, 8300 za oba.

Kolik operací provedete za rok?
Odhadem asi dvacet. Že by příliv pacientů narůstal, zatím nepozorujeme.

Vždycky se říkalo, že se uši přišívají. Je tomu tak doopravdy?
Není to tak úplně pravda. Přišití znamená, že se ucho přišije za kůži. Principem plastických operací je modelace chrupavky, to je zásadní. Tu operujeme. Samotné sešití kůže by nemělo žádný význam.

Jaký je průběh operace?
Postup je takový, že se musí část kůže za uchem odstranit, avšak minimálně. Pak jsou dva principy přístupů ke chrupavce. Jeden je ze zadní strany, tak že se opracovává ze zadní strany boltce, druhý princip je, že se odloučí kůže z přední strany boltce a opracovává se přední strana chrupavky. Dalším principem je operace takzvaně chrupavku šetřící. Je to individuální, záleží to vždy na vadě, kterou ten daný pacient má.

Jak dlouho operace trvá, dokdy se ucho zahojí?
Většinou jedno ucho rovná se jedna hodina. Po operaci mají na našem pracovišti děti uši zavázané deset dní, pak přijde první převaz. Uši však mají zavázané celkem 17 dní a poté po dobu jednoho měsíce doporučujeme nosit čelenku.

Operujete jen odstáté boltce?
Ne, to už pak ale nejsou kosmetické záležitosti. Nejsou výjimečné ani kožní nádory, které se musí řešit. Část boltce pak musíme odstranit. Poté ho rekonstruujeme, aby nějakým způsobem vypadal.

Jak by vlastně takové ideální neodstáté ucho mělo vypadat?
Názory se různí, ale abychom ucho nepovažovali za odstáté, měl by nejvzdálenější okraj boltce být do 20 milimetrů od hlavy. Více než 20 milimetrů je již považováno za odstávající. Někdy nebývají uši odstáté, ale vybočené, protože mají přirostlou jinou část.

Existuje vlastně definice ideálního ucha?
Ano. Horní okraj ucha musí být v rovině s horním okrajem očnice, dolní okraj lalůčku má být v rovině dolního okraje nosu. Průměrný boltec měří 65 milimetrů, přičemž šířku činí 50 až 60 procent výšky samotného boltce.

Proč se kurz na operace ušních boltců koná právě ve vaší nemocnici?
Vznikl proto, že jsme deset let pořádali kurz středoušní chirurgie ve spolupráci s dětskou klinikou ORL v Brně. Dohodli jsme, že bychom mohli tuto problematiku zařadit do samostatného kurzu, protože v České republice nic podobného zatím nikdo neorganizoval. Bylo to prázdné místo mezi jinými demonstračními kurzy, proto jsme se toho tady ujali my. Boltce se operují jednak na ORL odděleních a jednak na plastikách.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Najdete na iDNES.cz