Spící Ištařina brána. Město zatím s odkoupením váhá.

Spící Ištařina brána. Město zatím s odkoupením váhá. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dva roky debat a nic. Hlasování o koupi mlýnů radní opět odsunuli

  • 5
Vedení Pardubic oddaluje rozhodnutí, zda koupí Winternitzovy mlýny, cennou práci architekta Josefa Gočára, v nichž se na jaře 2013 přestala vyrábět mouka. Politici o koupi budou hlasovat nejdříve na podzim.

Když se po volbách změnilo osazenstvo vedení pardubického magistrátu, zdálo se, že zastánci obnovy Automatických mlýnů na břehu Chrudimky pod taktovkou města budou slavit. Nový primátor Martin Charvát totiž hned uvedl, že město bude mít o areál zájem.

„Sám za sebe si myslím, že je to velká možnost pro město, Automatické mlýny koupit. Primárně jsem pro,“ uvedl loni prvního prosince Martin Charvát.

Před klíčovým rozhodnutím, zda opuštěné mlýny koupit za desítky milionů od firmy GoodMills, chtěli mít radní v ruce studie a analýzy, které by jim prozradily, v jakém je areál stavu a k čemu je možné ho využít. Ovšem jejich pořizování a následný rozbor začíná celou věc prodlužovat.

Nyní se zdá, že verdikt zastupitelé vynesou až někdy na podzim. „Jasné je, že určitě nebudeme o možném nákupu mlýnů hlasovat na červnovém zastupitelstvu. Řešit se to bude až na podzim,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková s tím, že ji momentálně leží na stole posudek na technický stav památkově chráněných budov.

„Už máme posudek v ruce, ale zatím jsem ho neměla čas podrobně prostudovat. Nechci se tedy k němu blíže vyjadřovat do novin,“ dodala náměstkyně.

Radnice nepočítá se zájmem o mlýny z jiné strany

Ondřej Teplý z iniciativy Mlýny městu, která chce areál využít pro divadlo, sál či školní dílny, už posudek četl. „Technický posudek ukázal, že objekt je ze statického pohledu úplně v pořádku a plně by stačil ke zřízení sálu, učeben a dalších zařízení, které by v mlýnech mohly být,“ řekl Teplý.

Je však zároveň zklamaný z toho, že radním vše dlouho trvá.

V mlýnech se přestalo vyrábět už v březnu 2013 a od té doby prakticky politici nedělají nic jiného, než že zvažují, zda do koupě jít, nebo ne.

„Jsem zklamaný z toho, jak to všechno trvá. Jenom se zadávají další studie a posudky. Nevím, jestli to k něčemu je. Mám strach, aby se firma GoodMills už nenaštvala a neprodala objekt někomu jinému. Přece jen je stojí nějaké peníze údržba areálu či ostraha a můžou jít i pod cenu, aby se toho zbavili,“ uvedl Teplý.

Z toho však náměstkyně Dvořáčková obavy nemá. „Myslím, že počkají. Není moc pravděpodobné, že by to prodali někomu jinému. Není lehké najít kupce pro takovýto objekt,“ doplnila. Pravdou je, že vedení firmy GoodMills slíbilo, že počká na názor nových radních města.

První pardubická stavba architekta Josefa Gočára vznikla v letech 1909 a 1910 na břehu Chrudimky. Architektura mlýnů je asociací babylonské Ištařiny brány. Gočár v té době zároveň projektoval kubistický palác U Černé Matky boží v centru Prahy.