Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpustošená rozhledna pamatující slavnější časy má šanci na vzkříšení

  7:59aktualizováno  7:59
Rozhledna Lázek nad obcí Cotkytle na Lanškrounsku čeká na své znovuvzkříšení. Mnoho obyvatel obce si pamatuje, jak bývala nejen cílem turistů z celé republiky. Nový majitel chystá první akci už na začátek května.

Rozhlednu Lázek na Lanškrounsku čeká obnova. | foto: Petr Broulík, 5plus2.cz

Rozhledna je už šest let zavřená. V poslední době se navíc stala terčem zlodějů, kteří z ní odvezli jak zařízení, tak v ní vytrhali veškeré rozvody energie. Od listopadu, kdy šla rozhledna do dražby, ji má nový majitel, který slibuje, že rozhledna bude opět žít.

Fotogalerie

Pražská společnost Paper Black, která ji koupila za 2,5 milionu, vyvěsila v Cotkytli na náměstí své vyjádření pro obyvatele a návštěvníky obce. Nazvala ho Lázek bude žít!

„Rozhledna a Reichlova chata nejenže delší dobu neplní svou úlohu, ale od jara loňského roku byla devastována nenechavci a vandaly tak, že byla přímo ohrožena další existence tohoto objektu. Zajistili jsme nyní úklid a odvoz zničeného vybavení, které naplnilo celý nákladní automobil. Zajistili jsme objekt před vlivy počasí a vniku nepovolaných osob. Zabýváme se vážně rekonstrukcí, možnostmi získání dotací a vším, co by zkrátilo navrácení Lázku jeho původnímu poslání a přivítání prvních návštěvníků,“ uvedli Petra a Stanislav Mlčůchovi, majitelé firmy Paper Black.

Na závěr píšou, že lidé se o budoucnost Lázku nemusejí obávat. „Lázek bude žít a po dlouhé době opět sloužit tak, jak bychom si to všichni přáli.“

Stanislav Mlčůch řekl, že letos ještě nepočítá s plným sezonním provozem. Ovšem už v květnu by chtěl u rozhledny uskutečnit vzpomínkovou akci k výročí konce druhé světové války.

„U rozhledny je památník padlým odbojářům z druhé světové války. Takže domlouváme akci pro lidi na sobotu 14. května a domlouváme i akci s Klubem veteránů, kdy tady nedaleko mají v sezoně sraz historické techniky a my bychom chtěli, aby byla zastávka i u nás, kde by měl být i nějaký guláš a občerstvení. Na to bychom chtěli pozvat i všechny obyvatele okolí,“ řekl Stanislav Mlčůch.

Další osud ovlivní žádosti o dotace

Noví majitelé chtějí ještě v dubnu aspoň trochu objekt spravit, například vrátit tam okna, které zloději ukradli. A chystají rekonstrukci.

„Zároveň bychom chtěli rozhlednu pomalu opravovat, ale samozřejmě budeme žádat o dotace, takže s velkými opravami počkáme až na to, zda dotační žádosti uspějí. Po rekonstrukci Reichlovy chaty bychom rádi tento objekt pronajímali třeba turistům na víkend k možným akcím a ubytování,“ představil plány nových majitelů.

Letos však zatím s plným provozem rozhledny a chaty nepočítají. „Ale pokud budou na rozhledně stavbaři, zvažujeme v těchto dnech rozhlednu nechat otevřenou pro návštěvníky,“ říká Stanislav Mlčůch, který také přemýšlí o tom, že najde někoho, kdo by v rekonstruované chatě a rozhledně třeba i bydlel a byl tam správcem.

Přístupu do rozhledny brání, či spíše by měly bránit, červenobílé pásky s nápisem Zákaz vstupu. Každý je ale může podlézt.

Stav rozhledny není lidem v okolí lhostejný. Pamatují totiž její slavnější časy. Čtyřiasedmdesátiletý starousedlík Emerich Drozd pamatuje ještě doby, kdy českou rozhlednu za protektorátu provozoval Němec.

„Takový statný pán, jmenoval se Somr. Věčně chodil v mysliveckém, po válce ho asi odsunuli. Jako děcka jsme tam byli každou neděli, chodili tam na výlet z okolních vesnic jako Strážná, chodila přes to děcka z měšťanky, když tam ještě bývala. Scházeli jsme se tam, mohli jsme si tam dát limonádu,“ řekl Drozd. Jeho tatínek ji celou pokryl kdysi šindelem.

Rozhledna na vrcholu Lázek

Stavba byla slavnostně otevřena 13. srpna 1933. A to na místě, kde stála už předtím první česká rozhledna vybudovaná v roce 1912. Ta musela být zbourána po opakovaných útocích vandalů z řad lanškrounských Němců. Na postavení současné Reichlovy chaty v kdysi německém prostředí pořádali čeští turisté sbírky. Rozhledna má podobu čtyřboké dřevěné věže, kryté šindelem. Je na ní kruhový výhled ze zastřešené místnosti ve výšce 20 metrů. Vidět z ní lze Jeseníky, Králický Sněžník, Orlické hory, Železné hory, Českomoravskou vrchovinu. Na louce pod rozhlednou se už více než dvacetkrát konalo v létě takzvané Přátelské setkání Čechů, Moravanů a Slováků u zemské hranice organizované komunisty okresů Ústí nad Orlicí, Svitavy a Šumperk.

„Každému tady vadí, že je rozhledna zdevastovaná. Bohužel si ji v minulosti mohl koupit každý, kdo na ni měl. Pak to získala společnost, která zkrachovala, a už se o to nikdo nestaral. Majitel neměl rád lidi, tak celou rozhlednu oplotil a nikoho do ní nepouštěl. Ještě když jsem byl v úřadu, tak jsme spolupracovali s nějakým údržbářem, který to nějak udržoval. Ale to pak skončilo a rozhledna stále více devastovala. Lidem to vadí, na obecní úřad nám pořád někdo volal, jestli je rozhledna otevřená, a divili se, že nefunguje. Potkali jsme tam zklamané Poláky, kteří kvůli ní přijeli. Rozhledna je totiž pojmem i v zahraničí,“ uvedl bývalý starosta Prokop Holý.

Ač ví, že rozhlednu mají noví majitelé, moc velkou naději na lepší budoucnost rozhledny nevidí. „Možná se budou snažit, ale lidé dnes hodně zvažují, kam se vydají na výlet. Rozhlednu by musel mít člověk, který takovým objektům fandí, kde si bude vytvářet svůj svět, kde bude i bydlet, spíše se pro rozhlednu obětuje a bude jí v podstatě sloužit, tak by to mohlo fungovat,“ uvedl bývalý starosta.

Současný starosta Cotkytle Vlastimil Jureček řekl, že je přáním obce, aby se rozhledna otevřela co nejdříve. „Občané obce mají k rozhledně vztah, protože do roku 1965 byla majetkem obce. Konaly se tam společenské akce. Někteří turisté, neznaje majitele rozhledny, spílají obci, že dopustila takovou spoušť a o rozhlednu se nestarala. I z tohoto důvodu bychom si přáli, aby se rozhledna otevřela,“ uvedl.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Kubíky dřeva tam, kubíky sem. Ekologické dřevo do kraje firmy dovážejí

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich...

Jen jedenáct vlastníků lesů v Pardubickém kraji, které zabírají něco přes procento zalesněné plochy, má certifikát o...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Najdete na iDNES.cz