Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta Chrudimi bleskově svolal zastupitele a hned je poslal domů

  13:13aktualizováno  13:13
Tak rychle se chrudimští zastupitelé ještě nesešli. Nejdřív si mohli přečíst výzvu na plakátovacích plochách, následoval telefonát i hlášení v městském rozhlase. Kvůli dodatku ke smlouvě se sportovci se je podařilo sehnat za 22 hodin. Nakonec ale starosta zasedání po deseti minutách rozpustil.

Političtí rivalové na chrudimské radnici se neshodnou v tom, kdo způsobil ztrátu dotace. Vlevo starosta Petr Řezníček, vpravo nedávno odvolaný místostarosta Roman Málek. | foto: MF DNES

Ukázalo se, že zastupitelstvo, které mělo rozhodnout o dodatku ke smlouvě se sportovním klubem AFK LS, nebylo svoláno v souladu se zákonem.

"Až dvacet minut před začátkem jsme se dozvěděl, že platné nebude, nezbylo mi, než zasedání bez schváleného programu rozpustit," řekl Petr Řezníček.

Zákon totiž říká, že svolávat zastupitelstvo nelze v kratším, než sedmidenním předstihu. Sportovci, kteří žádali o peníze na úpravu části plochy letního stadionu už v létě, tak přišli o dva a půl milionů dotace.

Chyba zřejmě není na straně Chrudimských. Ministerstvo školství vzkázalo klubu teprve pár dnů před vypršením lhůty, že nemají zastupiteli odsouhlasený dodatek ve smlouvě. Ten měl být zárukou, že pokud klub skončí, město bude na opraveném stadionu dál nadále provozovat výhradně sport.

Starosta Petr Řezníček se proto v úterý rozhodl vsadit vše na jednu kartu a narychlo svolal zastupitele k odsouhlasení dodatku hned na druhý den. Zároveň se obrátil na ministerstvo vnitra s dotazem, zdali bude takové zasedání platné.

Bylo to zvláštní, ale mělo se to zkusit, kritizuje opozice

Jeho snaha nejenže nevyšla, ale ještě se do něj obula opozice za nezákonné svolání zastupitelstva.

"V Chrudimi máme nové velmi zvláštní svoláváni zastupitelstva města. A bohužel, kvůli chybám některých přišli sportovci zkrátka, na to usnesení přitom bylo dost času, víme to od 19. listopadu," uvedl bývalý místostarosta Roman Málek, který byl před půl rokem ze své funkce odvolán.

Málek říká, že se starosta měl pokusit nechat zastupitele dodatek potřebný k udělení dotace odsouhlasit. "Mám právní rozbor, že když je to v zájmu obce, bylo by to platné. Navíc by musel platnost dodatku nejprve někdo napadnout."

Sportovní klub se tak může s dotací, kterou už ministerstvo předběžně slíbilo, rozloučit.

"Na devadesát devět procent je pryč. Těžko říct, kde se stala chyba, na ministerstvu se všechno hrozně vleče, měli nám dát vědět dřív, že ještě potřebují nějaký dodatek," řekl šéf správy letního stadionu Petr Vojtěchovský.

Málek je ale přesvědčený, že chyba je na starostovi. "Na celém případu je ale nejsmutnější, že kvůli špatné práci chrudimské radnice přišli chrudimští sportovci zbytečně o dva a půl milionu korun, a to chybou nebo spíše nečinností některých zodpovědných osob," uvedl.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Najdete na iDNES.cz