Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: HZS Pardubického kraje

Roj vlétl do větrací šachty, včely se začaly usazovat i v bytě

  • 3
Jednotka pardubických hasičů vyjížděla v neděli navečer na pomoc obyvatelce bytu, do kterého vnikl přes větrací šachtu roj včel. Na pomoc přitom stačil sprej, takže zásah opět otevřel otázku nutnosti nasazení profesionálních záchranářů.

„Roj se usadil ve větrací šachtě a poté začaly včely létat do bytu. Hasiči vystříkali nebytové i bytové prostory sprejem,“ řekl operační důstojník krajských hasičů.

Ti přitom mají jezdit k podobným případům pouze tehdy, jestliže jde o ohrožení života.

„Ale hodně se to zneužívá. Lidé volají třeba ze zahrad proto, že nemohou grilovat. Alergický na píchnutí hmyzem je dnes skoro každý, takže je těžké posoudit, kdy jde skutečně o ohrožení života. Ale při čím dál vyšších počtech výjezdů kvůli včelám nebo vosám se může stát, že budou chybět jednotky v místě, kde bude třeba opravdu důležitější pomoc. Tato paní tvrdila, že je alergická, ale to tvrdí do telefonu všichni, my to na dálku těžko zhodnotíme,“ dodal operační důstojník.

Jen během května hasiči vyjížděli k mnoha desítkám událostí spojených s nebezpečným hmyzem. „V tomto období se nejčastěji jedná o včely, v letních měsících pak o sršně a vosy,“ uvedla mluvčí HZS Pardubického kraje Vendula Horáková.

V případě ohrožení života nastupují hasiči, v ostatních případech dávají přednost odborníkům. Činnost související s likvidací hmyzu provádějí i soukromé firmy.

„Hasičský záchranný sbor tuto činnost provádí dobrovolně. Míra ohrožení zdraví jen málokdy odpovídá definici mimořádné události. Limitem zásahů hasičů je také vybavenost prostředky pro tuto činnost, například stroji pro šetrné usmrcení včelstev po odchytu - na základě veterinárních předpisů se z důvodů nemocí nesmí neznámá včelstva vracet. Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy od ohlašovatele operační důstojník, případně na místě události velitel zásahu,“ uvedla Vendula Horáková.