Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina výsadkáře, který zemřel při testu padáku, vysoudila čtyři miliony

  10:22aktualizováno  10:22
Celkem čtyři miliony dvacet pět tisíc korun dostane od ministerstva obrany rodina výsadkáře Lukáše Syručka, který zemřel v roce 2009 při testování padáků pro armádu. Peníze půjdou vdově po výsadkáři a dvěma nezletilým dětem a dále Syručkovým rodičům a bratrovi.

Výsadkáři se při seskoku neotevřel padák (ilustrační snímek). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vdova po tragicky zesnulém výsadkáři přišla k úternímu soudnímu jednání jako jediná. Viditelně jí nebylo dobře a v jednací síni jen těžko skrývala třes. K soudu nepřišla kvůli sobě, ale kvůli svým dvěma dětem. Právě pro ně chtěla od ministerstva získat částku větší, než jakou jim přiklepl soud první instance. Místo milionu by podle ní každé z dětí mělo dostat dva miliony korun. 

Nakonec toho ale nedosáhla. Odvolací soud změnil rozsudek Městského soudu v Praze jen mírně. Bratrovi Lukáše Syručka Milanovi přiřkl dalších 100 tisíc korun. 

Ministerstvo obrany zase neuspělo se svým nárokem, aby odvolací soud nároky Syručkových odmítl. „K tomu, co věci předcházelo, prováděl soud první instance rozsáhlé dokazování, které hodnotíme jako dostatečné,“ vysvětlila předsedkyně odvolacího senátu Dagmar Javůrková, proč původní verdikt měnila jen málo. 

Kromě toho musí ministerstvo uhradit Syručkovým náklady řízení a odvolacího řízení. U každého ze šesti žalobců dělají něco přes 20 tisíc korun.

Ministerstvo: Žádné předpisy jsme neporušili

„Ministerstvo obrany chápe, že ztráta manžela a otce se nedá vyčíslit penězi, zároveň se ale domníváme, že nedošlo k žádnému porušení předpisů,“ uvedl právní zástupce ministerstva Ivan Keller.

Alena Syručková a její dvě děti už podle něj dostaly nejen částku, kterou v takových případech ministerstvo vyplácí, ale ještě i její mimořádné navýšení o sto procent. „Celkem je to přibližně 1 600 000 korun,“ řekl Keller.

To ostatně soudkyně Javůrková zohlednila, stejně jako to, že ministerstvo rodině po tragédii poskytlo psychologickou a jinou pomoc. „Jinak by možná ta částka, ke které jsme došli, byla ještě vyšší,“ řekla.

Náhradu za tragický zásah do svých životů požadovali také rodiče Lukáše Syručka a také jeho bratr Milan, se kterým si byli velmi blízcí. Těm armáda nic nedala. Městský soud v Praze uznal jejich nároky jen částečně. Matce usmrceného muže měl stát podle soudu první instance vyplatit půl milionu korun, otci 350 000 korun a bratrovi 75 tisíc korun. Poslední jmenovaný dostane nakonec 175 tisíc korun, u ostatních se výše nemění.

Vdově po rotmistrovi sice Městský soud přiřkl částku jeden milion korun, o kterou žádala, Alena Syručková ale požadovala ještě dva miliony pro každé ze svých dětí. Městský soud jim přiřkl jen polovinu této částky, každému z dětí milion korun. 

Spor o náhradu nemajetkové újmy se táhl tak dlouho i proto, že soudy prověřovaly, zda za smrt výsadkáře může armáda, nebo šlo o nešťastnou náhodu, které nebylo možné zabránit. Žalovaná strana, tedy ministerstvo obrany, trvá na tom, že nijak nepochybila. 

Šňůry od padáku se zachytily za zbraň

Tragédie se stala 28. ledna 2009 při takzvaných vojskových zkouškách. Při nich vojáci testují nové vybavení, které má sice za sebou už testy provedené akreditovanou zkušebnou, ale teprve se rozhoduje o tom, zda se stanou součástí vojenské výstroje. Lukáš Syruček, v té době zařazený do útvaru v Chrudimi, prováděl seskok z výšky 600 metrů. Neotevřel se mu hlavní padák a selhal i ten záložní.

Později vyšetřování ukázalo, že se padákové šňůry zachytily za zbraň nebo za pouzdro na ni. Testy, které měl v té době padák už za sebou, nebyly kompletní a některá data v dokumentaci chyběla. 

Právní zástupce ministerstva poukazoval na to, že pokud někdo pochybil, nebyla to armáda, ale akreditovaná zkušebna. „Nemůžeme se ztotožnit se závěrem, že na straně žalované nastalo pochybení,“ řekl Keller. Ještě před začátkem odvolacího řízení soudkyně Javůrková obě strany vyzvala, aby se pokusily vyřešit spor smírem. Ministerstvo to ale odmítlo. 

Pro Alenu Syručkovou to bylo první manželství a také první láska. S Lukášem Syručkem se seznámili, když jí bylo 17 let. Jejich vztah fungoval spokojeně. I tyto okolnosti vzal na vědomí soud, když rozhodoval, jaká finanční náhrada mladé vdově a dětem náleží.

„Manželství bylo mladé, perspektivní, fungující. Je patrné, že vdova se ze smrti manžela nikdy zcela nevzpamatuje,“ shrnula předsedkyně odvolacího senátu Dagmar Javůrková zjištění soudu první instance.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz