Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psychologové ve školách se osvědčili. Chování dětí mění i hádky rodičů

  7:48aktualizováno  7:48
Před půl rokem pardubická radnice jako první v zemi zavedla dětské psychology do všech základních škol. Osvědčili se, proto je chce nechat na školách natrvalo. Zastupitelé už pro ně schválili další miliony.
Děti často daleko více psychicky odnášejí rozbroje v rodině než případné rozepře se spolužáky nebo potíže se zvládnutím učiva.

Děti často daleko více psychicky odnášejí rozbroje v rodině než případné rozepře se spolužáky nebo potíže se zvládnutím učiva. | foto: Profimedia.cz

Malý žáček odmítá jít do výuky. Rady si s ním nevědí rodiče ani učitelé. Pak se ho ujímá školní psycholog, který s ním vede několik rozhovorů. A následně se ukáže, že problém v dětské duši je úplně jiný, než nechuť opisovat slova z tabule do písanky.

Takhle to už půl roku chodí na všech pardubických základních školách. A radnice se rozhodla, že dětské psychology nechá v základních školách natrvalo.

"Jsem rád, že se nám tento projekt osvědčil. Projekt školních psychologů není levný, ale určitě se společnosti vyplatí," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Školní psycholožka Eva Čermáková během uplynulého půlroku vedla na základní škole Bratranců Veverkových kolem sto čtyřiceti podobných rozhovorů.

Snažila se pochopit problémy šedesáti žáků, další desítky pohovorů absolvovala s rodiči nebo během skupinové práce se žáky.

"Děti mají nejvíce problémy s chováním, ale na jejich stavu se projevují třeba hádky rodičů. Děti mají strach z rozpadu rodiny a jejich rodiče o tom přitom nemají vůbec tušení," dodala psycholožka Eva Čermáková.

Vedení radnice, ředitelé škol i rodiče žáků se shodují, že školní psychologové jsou přínosem jak pro žáky, tak pro jejich učitele.

Pardubice jsou prvním městem, které má školní psychology

"Situace ve školách je dnes diametrálně jiná, než byla třeba před deseti lety. Složitá sociální situace některých rodin, časově velmi vytížení rodiče, to vše má dopady do psychiky dětí. Proto budeme prosazovat, aby psychologové ve školách zůstali i v příští letech," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková s tím, že prostředky na jejich mzdy byly vyčleněny v rozpočtu města.

Co zaměstnává psychology

1. Problémy s chováním

Ne každé dítě je od přírody natolik disciplinované, aby pochopilo, že musí dávat ve škole pozor.

2. Situace v rodině

Mnohé děti se nedokážou ve škole soustředit, protože jsou stresované situací doma. Pokud se rodiče často hádají, mnohdy nemají tušení o obavách dítěte z rozpadu rodiny.

3. Vztahy mezi kamarády

Nejde ani tak o agresi nebo šikanu. Svou roli hrají i běžné vztahy, do nešťastné nálady dokážou žáka dostat třeba i pomluvy spolužáků.

Pardubice jsou tak prvním městem v České republice, které bude mít natrvalo psychology ve všech svých základních školách. Na financování čtyř z nich město získalo prostředky z Evropské unie a Programu prevence kriminality. Dalších třináct psychologů platí město od loňského září z vlastního rozpočtu. Radnice se také chystá předložit analýzu, jaký konkrétní přínos školení specialisté na základních školách mají.

"Už předběžné výsledky jsou velmi dobré, vidíme celkové zlepšení klimatu na školách," dodal náměstek primátorky Tauber.

Psychology si pochvalují i samotní ředitelé škol. "Je to ten nejlepší krok, jaký se dal udělat, měl přijít už dávno," uvedl ředitel základní školy na ulici Bratranců Veverkových Leoš Šebela.

Podle něj dnes jistou psychickou poruchou trpí čtrnáct procent všech dětí, i když ne u každého z nich to znamená, že je "problémové".

Zatím není jisté, zda odborníci budou pracovat na plný úvazek

Na psycholozích však oceňuje jejich akceschopnost. "Stane se nám, že se dítě takzvaně kousne a nechce třeba do výuky. A psycholog nám ho po čtvrthodinovém pohovoru přivede do hodiny," dodal ředitel.

Podle něj by na jeho škole mohl působit specialista klidně na celý úvazek, a ne na současných dvacet hodin týdně. "Na to však zatím nejsou peníze," dodal.

Tauber ale považuje debatu o navyšování úvazku psychologům za předčasnou. "Máme za sebou půlroční provoz, v tuto chvíli vidíme poloviční úvazek jako dostačující," řekl.

Odborníci na lidské a zejména dětské duše pomáhají školákům v pardubických školách se začleněním do kolektivu, radí jim při problémech s vrstevníky, s učením, ale i v případech problémů v rodině či při výběru budoucího povolání.

"Změna klimatu na školách je znát už po prvním půl roce. Psychologové jsou pomocníky pedagogů i dětí, ale často také jejich rodin," řekla vedoucí odboru školství na pardubickém magistrátu Ivana Liedermanová.

"To, že ve škole působí někdo, na koho se mohou děti obrátit se svými problémy, kdo sleduje vývoj vztahů ve třídách a zachytí včas signály možných konfliktů, kdo učitelům pomáhá najít cestu i k problémovým dětem, to vše považujeme za důležitou a užitečnou prevenci," dodala Ivana Liedermanová.

Autor:


Nejčtenější

Dům v prudkém svahu se ladně vznáší nad Žamberkem. Výhled má dokonalý

Estetika interiéru je zakončena panely z čirého skla, které přinášejí přirozené...

V prvním momentu působí dům v Žamberku vzhledem k místu trochu nepatřičně. Současně s ním ale člověk sympatizuje....

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...Bránil Jordana i Bryanta. A pak si Welsch zničil kariéru žádostí o výměnu

MEZI HVĚZDAMI. Jiří Welsch (uprostřed) v dresu Bostonu v souboji s Reggiem...

Dostat se do NBA, to je pro českého basketbalistu známka výjimečnosti. Jiří Welsch v ní strávil hned čtyři sezony. A...

Ostudná místa Pardubic: v Tesle lze točit horor, podchod zmizí i s nádražím

Továrna  bývalé Tesly v Pardubicích (květen 2011)

Cestu kolem některých míst v Pardubicích lidé raději zrychlí krok. Patří mezi ně například podchod u autobusového...

Opilý muž se bál přítelkyně. Schovával se mezi auty, než půjde do práce

Alkohol, ilustrace

Zvláštní až podezřelé jednání muže nahlásil městské polici telefonující, který z okna svého domu pozoroval, jak se...

Další z rubriky

Svátek gurmánů nabídne exotické pokrmy i prvorepublikovou gastronomii

Na pardubickém Fresh festivalu vařil i Zdeněk Pohlreich (21. června 2015).

Tisíce příznivců dobrého jídla a pití zamíří o víkendu na pardubické závodiště, kde se uskuteční tradiční kulinářský...

V křižovatce na Chrudimsku se srazila motorka s autem, motorkář nepřežil

Motorkář střet s fabií v křižovatce nepřežil.

Na Chrudimsku o víkendu nepřežil střet s osobním autem 44letý motorkář. V křižovatce se srazil s fabií, kterou řídil...

Policista vyrazil ve volnu na ryby. Místo kapra chytil zloděje

Zajištěné střešní nosiče pro přepravu kol.

Relaxace při rybaření v době volna se pro policistu z Pardubic proměnila v pracovní nasazení. Místo kapra totiž chytil...

Najdete na iDNES.cz