Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psychologové ve školách se osvědčili. Chování dětí mění i hádky rodičů

  7:48aktualizováno  7:48
Před půl rokem pardubická radnice jako první v zemi zavedla dětské psychology do všech základních škol. Osvědčili se, proto je chce nechat na školách natrvalo. Zastupitelé už pro ně schválili další miliony.
Děti často daleko více psychicky odnášejí rozbroje v rodině než případné rozepře se spolužáky nebo potíže se zvládnutím učiva.

Děti často daleko více psychicky odnášejí rozbroje v rodině než případné rozepře se spolužáky nebo potíže se zvládnutím učiva. | foto: Profimedia.cz

Malý žáček odmítá jít do výuky. Rady si s ním nevědí rodiče ani učitelé. Pak se ho ujímá školní psycholog, který s ním vede několik rozhovorů. A následně se ukáže, že problém v dětské duši je úplně jiný, než nechuť opisovat slova z tabule do písanky.

Takhle to už půl roku chodí na všech pardubických základních školách. A radnice se rozhodla, že dětské psychology nechá v základních školách natrvalo.

"Jsem rád, že se nám tento projekt osvědčil. Projekt školních psychologů není levný, ale určitě se společnosti vyplatí," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Školní psycholožka Eva Čermáková během uplynulého půlroku vedla na základní škole Bratranců Veverkových kolem sto čtyřiceti podobných rozhovorů.

Snažila se pochopit problémy šedesáti žáků, další desítky pohovorů absolvovala s rodiči nebo během skupinové práce se žáky.

"Děti mají nejvíce problémy s chováním, ale na jejich stavu se projevují třeba hádky rodičů. Děti mají strach z rozpadu rodiny a jejich rodiče o tom přitom nemají vůbec tušení," dodala psycholožka Eva Čermáková.

Vedení radnice, ředitelé škol i rodiče žáků se shodují, že školní psychologové jsou přínosem jak pro žáky, tak pro jejich učitele.

Pardubice jsou prvním městem, které má školní psychology

"Situace ve školách je dnes diametrálně jiná, než byla třeba před deseti lety. Složitá sociální situace některých rodin, časově velmi vytížení rodiče, to vše má dopady do psychiky dětí. Proto budeme prosazovat, aby psychologové ve školách zůstali i v příští letech," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková s tím, že prostředky na jejich mzdy byly vyčleněny v rozpočtu města.

Co zaměstnává psychology

1. Problémy s chováním

Ne každé dítě je od přírody natolik disciplinované, aby pochopilo, že musí dávat ve škole pozor.

2. Situace v rodině

Mnohé děti se nedokážou ve škole soustředit, protože jsou stresované situací doma. Pokud se rodiče často hádají, mnohdy nemají tušení o obavách dítěte z rozpadu rodiny.

3. Vztahy mezi kamarády

Nejde ani tak o agresi nebo šikanu. Svou roli hrají i běžné vztahy, do nešťastné nálady dokážou žáka dostat třeba i pomluvy spolužáků.

Pardubice jsou tak prvním městem v České republice, které bude mít natrvalo psychology ve všech svých základních školách. Na financování čtyř z nich město získalo prostředky z Evropské unie a Programu prevence kriminality. Dalších třináct psychologů platí město od loňského září z vlastního rozpočtu. Radnice se také chystá předložit analýzu, jaký konkrétní přínos školení specialisté na základních školách mají.

"Už předběžné výsledky jsou velmi dobré, vidíme celkové zlepšení klimatu na školách," dodal náměstek primátorky Tauber.

Psychology si pochvalují i samotní ředitelé škol. "Je to ten nejlepší krok, jaký se dal udělat, měl přijít už dávno," uvedl ředitel základní školy na ulici Bratranců Veverkových Leoš Šebela.

Podle něj dnes jistou psychickou poruchou trpí čtrnáct procent všech dětí, i když ne u každého z nich to znamená, že je "problémové".

Zatím není jisté, zda odborníci budou pracovat na plný úvazek

Na psycholozích však oceňuje jejich akceschopnost. "Stane se nám, že se dítě takzvaně kousne a nechce třeba do výuky. A psycholog nám ho po čtvrthodinovém pohovoru přivede do hodiny," dodal ředitel.

Podle něj by na jeho škole mohl působit specialista klidně na celý úvazek, a ne na současných dvacet hodin týdně. "Na to však zatím nejsou peníze," dodal.

Tauber ale považuje debatu o navyšování úvazku psychologům za předčasnou. "Máme za sebou půlroční provoz, v tuto chvíli vidíme poloviční úvazek jako dostačující," řekl.

Odborníci na lidské a zejména dětské duše pomáhají školákům v pardubických školách se začleněním do kolektivu, radí jim při problémech s vrstevníky, s učením, ale i v případech problémů v rodině či při výběru budoucího povolání.

"Změna klimatu na školách je znát už po prvním půl roce. Psychologové jsou pomocníky pedagogů i dětí, ale často také jejich rodin," řekla vedoucí odboru školství na pardubickém magistrátu Ivana Liedermanová.

"To, že ve škole působí někdo, na koho se mohou děti obrátit se svými problémy, kdo sleduje vývoj vztahů ve třídách a zachytí včas signály možných konfliktů, kdo učitelům pomáhá najít cestu i k problémovým dětem, to vše považujeme za důležitou a užitečnou prevenci," dodala Ivana Liedermanová.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz