„Podobných projektů je po světě víc, ale cením si invence, toho, že je autor tohoto robota velmi aktivní a šikovný student, který má obor informačních technologií jako koníčka a patří v něm ke špičce. Spoustě studentů v jeho věku podobný zájem chybí,“ řekl zástupce ředitele elektrotechnické školy Miroslav Jirka.
Fotogalerie |
Pro Karla Čtvrtečku stavba tohoto robota není ani jeho maturitním projektem, zhotovil ho proto, že ho to baví. Konstrukci si vytiskl na 3D tiskárně, doplnil ho motory servo a elektronikou.
„Řekl jsem si, že když se blíží Velikonoce, tak si takového robota postavím. Software je „opensource“ tedy volně dostupný a upravitelný, je možné si ho několik let stáhnout z internetu. Poupravil jsem ho pro svůj domácí hardware. Neměl jsem čas někde něco objednávat nebo shánět, použil jsem něco z toho, co mi doma leželo. V grafickém programu kreslím motivy a poté je nechávám nakreslit na vajíčka,“ řekl Karel Čtvrtečka. Prý je pro něj velmi hypnotizující pozorovat robota při práci.
Čáry a linie kreslí lihovým fixem, na obyčejná nebo plastová vajíčka. Také si vyzkoušel, že je jedno, zda maluje na vajíčka syrová, vařená či vyfouknutá. Výtvarný motiv zůstane nepoškozený i po uvaření vajíčka.
„Tím, že je grafika vektorová, je možné přepočítat její matematický zápis na pohyb dvou motorů a z vajíčka je během pár minut kraslice, “ vysvětluje co nejstručněji princip svého robota Karel Čtvrtečka.