Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči v Mýtě začnou kroužit po první části nové křižovatky na I/35

  8:14aktualizováno  8:14
Tisíce řidičů se dnes poprvé projedou po hotové části kruhového objezdu ve Vysokém Mýtě. Silničáři převedou dopravu na první část budované stavby na silnici I/35.

Ještě před pár měsíci měla křižovatka klasickou podobu. | foto: město Vysoké Mýto

Asfalt je položený, provizorní žluté pruhy nalajnované a páteční kontrolní den závady neodhalil.

„Provoz po jedné polovině okružní křižovatky bude zahájen v dopoledních hodinách, a to po ložní vrstvě komunikace, obousměrně a vodorovné dopravní značení bude provedeno jako přechodné ve žluté barvě,“ popisuje vedoucí provozního úseku pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Jiří Hostaša.

Čilý ruch v sousedství frekventované silnice panuje už od konce července. Nyní se technika pustí do stavby druhé poloviny „kruháku“. Podle zhotovitele má celá přestavba skončit do poloviny listopadu.

„Situaci na místě pravidelně sleduji a dle mého probíhají práce ještě rychleji, než je stanovený harmonogram,“ říká starosta Vysokého Mýta František Jiraský.

Pondělní převedení provozu s sebou přinese nová omezení, která se dotknou zejména místních komunikací. Se změnou musí počítat i cestující ve veřejné dopravě, kterým nebudou sloužit dvě autobusové zastávky.

Naopak řidiči, kteří budou potřebovat natankovat, komplikace minou. Vjezd a výjezd ze sousední čerpací stanice Shell totiž bude zachován.

Úprava problémového místa v blízkosti obchodní zóny má řidičům usnadnit nájezd na vytíženou hlavní silnici I/35 a rovněž zpomalit auta na příjezdu do města.

Dílo za bezmála patnáct milionů korun je rozděleno na více etap. V prvotní fázi stavbaři na místě provedli úpravu kanalizace. Jak bude vypadat otevíraná část, si řidiči mohli všimnout díky hotovým obrubníkům už před několika týdny.

Nutné dopravní omezení spojené se stavbou ale způsobuje ve špičce dlouhé kolony, které trápí celé město. Provoz totiž byl a bude sveden do dvou jízdních pruhů.

„Prakticky každý den stojí veškerá doprava minimálně na půli cesty mezi Mýtem a Zámrskem. Kolony popojíždějí pomalu. V pátek bývá situace ještě horší,“ podotýká starostka nedalekého Zámrsku Zuzana Tvrzníková.

Kroužit se zatím bude jen v Mýtě

Na křižovatce u této obce má také v blízké budoucnosti vyrůst kruhový objezd. Než se tak stane, budou řidiči kroužit zatím jen v Mýtě. Dle zástupců kraje však nová stavba problémy na I/35 neodstraní, stejně jako v případě Zámrsku.

„Jsou to jen dílčí opatření, která zmizí až po dostavbě R35. Ta nemůže skončit u obce Ostrov a musí jednoznačně pokračovat minimálně za Mýto a Hrušovou, protože svedení tranzitní dopravy na stávající I/35 by poté způsobilo kolaps,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Okružní křižovatky nejsou na I/35 ničím výjimečným. Řidiči osobní i tranzitní dopravy se s nimi musí při cestě z Hradce Králové do Mohelnice vypořádat i na dalších místech.

Jedna z nich se nachází na obchvatu Holic, kde se kříží se silnicí I/36 vedoucí na Pardubice a místní komunikací směřující do centra města. Na druhý případ narazí na průtahu Litomyšlí u hotelu Dalibor, potřetí si zakrouží na obchvatu Moravské Třebové.

Na zbytku trasy, která slouží jako alternativa opravované páteřní dálnice D1, se většinou nachází úrovňové křížení silnic vyšších a nižších tříd. V případě Zámrsku má křižovatka sice sjezdové i nájezdové větve z I/35, ale intenzity provozu dosahují takových hodnot, že přejetí silnice je často riskantní.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Univerzita Pardubice nabízí do nového roku lepší vybavení kolejí i služby

Pardubická univerzita investuje do rekonstrukce kolejí.

Nový akademický rok na pardubické univerzitě startuje. Škola si pro studenty připravila celou řadu různých novinek....

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

SPD rozvěsila billboardy i tam, kde nekandiduje, část lidí dráždí

Billboard SPD v Chrudimi vyprovokoval vznik iniciativy s názvem “Štváče v...

Kampaně Svobody a přímé demokracie (SPD) si všimli lidé na několika místech v Pardubickém kraji, v nichž tato politická...

Najdete na iDNES.cz