Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči neplatí za pardubická parkoviště, strážníkům pak nadávají

  17:27aktualizováno  17:27
V centru Pardubic často parkují řidiči luxusních vozů, aniž by platili parkovné. K automatům z restaurací vybíhají až ve chvíli, kdy se blíží městští policisté. Pokud lísteček nestačí rychle koupit a dostanou pokutu, strážníkům sprostě nadávají.

Strážník pokutuje řidiče, který nezaplatil za parkování. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Scénka první. Kavárník a v té době i městský zastupitel Miloslav Bajer stojí se svým americkým vozem na třídě Míru, kde nemá co dělat. Strážník chce po něm pokutu. Podnikatel odmítá vystoupit a do policisty najíždí.

Další situace. Městská policistka najde před Grandem auto bez zaplaceného parkování. Z blízké restaurace vybíhá evidentně solventní muž a hlásí, že si jde lísteček koupit. Dočká se ale odpovědi, že je pozdě a že bude platit pokutu. Za to mladá žena schytává vlnu těch nejsprostších nadávek. Nakonec řidič ale povolí a hází peníze policistce pod nohy.

Poslední a velmi častý případ. Mladý muž kráčí ke svému luxusnímu vozu zaparkovanému v centru Pardubic. Za stěračem má pokutu. Bez hnutí brvou, aniž by přerušil rozhovor s přítelkyní, papírek mačká a hází ho pod auto. Z udělené sankce snad nemá ani legraci. Je mu to prostě jedno.

Řidiči za parkovné platit nechtějí

Výběr parkovného se v Pardubicích komplikuje. Potvrzují to i čísla. Například v roce 2010 se v automatech vybralo zhruba o půl milionu korun méně než v roce předchozím.

"V roce 2009 lidé do parkovacích automatů naházeli 14,4 milionu korun. Vloni to pak bylo zhruba 13,9 milionu," uvedl Tomáš Pelikán, ředitel dopravního podniku města, který parkovací automaty spravuje.

Ještě výmluvnější jsou pak údaje přímo z městské policie. Z nich je patrné, jak stoupá počet řidičů, kteří za parkování platit nehodlají. Celkem strážníci vloni řešili 5 719 přestupků.

"To je nárůst o 862 případů ve srovnání s rokem 2009. Z toho 3 500 přestupků bylo řešeno na parkovištích s parkovacím automatem a 2 219 přestupků bylo řešeno na parkovištích vyhrazených pro trvale bydlící (tedy na karty)," uvedl ve výroční zprávě pardubických strážníků jejich velitel Petr Kvaš.

Více neplatičů, více botiček

O změně chování motoristů svědčí i to, že městská policie vloni velmi výrazně zvedla používání botiček, které mají zkrotit alespoň chronické neplatiče.

"V průběhu roku 2010 byl v celkem 2 319 případech použit technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla čili botička. To je o 422 případů a 22,2 procent více ve srovnání s rokem 2009," dodal Kvaš.

Přitom botičku, za jejíž sejmutí si policisté účtují 400 korun, strážníci nasazují jen v doopravdy výjimečných případech.

"Platí takové pravidlo, že k botičce sáhneme ve chvíli, kdy zjistíme, že majitel vozu třikrát ignoroval pokutu za stěračem. Přece jen musíme zohlednit, že ten papírek mohl uletět nebo že ho někdo z okna vzal," uvedla strážnice Diana Šlechtová, která si na svou adresu vyslechla už hodně urážek.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Najdete na iDNES.cz