Režisérka Olga Sommerová

Režisérka Olga Sommerová | foto: Michal Klíma, MAFRA

Režisérka Sommerová dostane v Ústí cenu za přínos českému dokumentu

  • 2
Do Malé scény v Ústí and Orlicí míří nejlepší dokumenty uplynulého roku. Diváci tu na festivalu Nadotek mohou vidět dvě předpremiéry, přehlídku filmů režisérky Olgy Sommerové a především dvacítku soutěžních snímků.

"Mám dojem, že se úroveň rok od roku stále zvyšuje," uvedl prezident festivalu Jiří Flídr. 

Za pozornost podle něj určitě stojí film režisérky Dagmar Smržové Nejtěžší volba, který získal Zlatého ledňáčka na Finále v Plzni. Je to silný snímek příběhů a rozhodování žen, které se dozvěděly, že se jejich dítě má narodit s těžkou zdravotní vadou.

Další perlou by podle Flídra mohl být film Davida Vondráčka Láska v hrobě, časosběrný dokument sledující příběh Jany a Jana, kteří žijí v komunitě bezdomovců na hřbitově ve Strašnicích. Snímek byl uveden i na Filmovém festivalu v Karlových Varech.

Divácky atraktivní bude bezpochyby také film Radima Procházky Drnovické catenaccio, bizarní příběh moravské vsi, která se v devadesátých letech stala skrze svůj fotbalový oddíl symbolem podivného českého kapitalismu.

Otázku, zda je lehké být konfidentem, si zase klade Pavel Křemen ve filmu Nikomu jsem neublížil (více zde).

Konce týdne se už nemůže dočkat letohradský filmový fanoušek Jiří Kudláček. "Strašně moc se těším na předpremiéru Víta Olmera nazvanou Hledání Jana Wericha. Mám rád Wericha a mám rád Olmera. Tak se nechám překvapit, co nám tihle dva nabídnou," prozradil Kudláček.

Na začátku festivalu byla náhoda

Festival vznikl náhodou. "Když jsem jezdil na FAMU k panu profesoru Špátovi, jednou si mi postěžoval, jaká je obrovská škoda, když se dnes před hlavním představením na filmovém plátně neobjevují dokumenty," vzpomíná na začátky prezident festivalu Jiří Flídr.

Jako mladého kluka jej nenapadlo nic jiného, než vymyslet a připravit festival. "To jsem ale ani náhodou netušil, do čeho jdu," dodává. Své mladické nerozvážnosti ale dnes nelituje. Za uplynulých deset let se festival vyprofiloval v jeden z nejžádanějších nejen pro diváky, ale i pro samotné režiséry.

"Vzhledem k tomu, že jsme jediný festival svého druhu v republice, je o něj mezi tvůrci veliký zájem. A všichni jsou rádi, když projdou sítem výběru a když se jejich filmy u nás promítají," konstatuje. Zájem o ústecké setkání potvrzuje i fakt, že tu měli jako hlavní hosty řadu předních dokumentaristů.

"Byli tu režiséři jako Jiří Krejčík, Fero Fenič, Jan Špáta nebo Olga Špátová. Letos získá Cenu Milana Maryšky za přínos českému dokumentu Olga Sommerová," dodal prezident Flídr.